5 najlepszych atrakcji w Karolinie Północnej

atrakcje-karoliny-polnocnej

Karolina Północna nie jest najpopularniejszym kierunkiem turystycznym w Stanach Zjednoczonych, jednak podróżując wzdłuż Wschodniego Wybrzeża zdecydowanie warto zajrzeć do tego stanu i przekonać się, co ma do zaoferowania. Poznaj 5 najciekawszych atrakcji Karoliny Północnej!

Najpopularniejszy park narodowy Ameryki

atrakcje-karoliny-polnocnejPark Narodowy Great Smoky Mountains to wyjątkowa atrakcja Karoliny Północnej, która każdego roku przyciąga mnóstwo turystów. Swoją nazwę park zawdzięcza charakterystycznej mgle, która na ogół spowija wierzchołki łańcucha górskiego Appalachów. Według szacunków Great Smokies to najpopularniejszy rezerwat tego typu w Stanach Zjednoczonych – a przecież konkuruje o to miano z tak pięknymi i wyjątkowymi miejscami jak Zion NP, Yosemite NP czy też Yellowstone NP. Mimo tak dużej liczby odwiedzających każdego roku w Great Smokies wciąż panuje prawdziwe dziewiczy klimat, dzięki któremu nawet krótki spacer po jego terenie to niezapomniane doświadczenie.

Pierwsi osadnicy w Karolinie Północnej

Zwiedzając Karolinę Północną warto zobaczyć miejsce, w którym mieściła się pierwsza angielska osada w Ameryce, wyspę Roanoke. Wiosną 1587 roku dotarła do niej grupa 150 Anglików, którzy rozpoczęli budowanie osady. Kilka miesięcy później, w sierpniu, na świat przyszło pierwsze angielskie dziecko urodzone w Ameryca, Virginia Dare. Natomiast nim nastała jesień, kilku osadników wyruszyło na Stary Kontynent po zapasy żywności. W związku z wojnami toczącymi się z Hiszpanią żegluga powrotna na Roanoke nie była możliwa. Dopiero w 1590 roku ekspedycja dotarła na wyspę i zastała opustoszałą osadę. Kolonizatorzy zniknęli bez śladu, jednym znakiem był wyryty na palisadzie napis CROATAN – była to nazwa okolicznego plemienia Indian. Mimo upływu setek lat los osadników z Roanoke wciąż pozostaje tajemnicą – historycy przypuszczają, że ewakuowali się oni do wiosek Indian Croatan lub zginęli na Atlantyku, próbując wrócić do Anglii. Do dziś Roanoke przyciąga turystów, którzy oprócz słuchania legendy o zaginionej osadzie mogą odwiedzić miejscowe akwarium.

Raleigh – stolica Karoliny Północnej

atrakcje-karoliny-polnocnejRileigh, stolica Karoliny Północnej, to miasto idealne na krótki, weekendowy wypad. Jedną z największych atrakcji jest Muzeum Historii Naturalnej, w którym odtworzone zostały szkielety dinozaurów w skali 1:1! Przed budynkiem znajduje się natomiast słynna rzeźba przedstawiająca model Ziemi – fotografia na jej tle to punkt obowiązkowy wizyty w muzeum. Będąc w Raleigh warto też po prostu odpocząć w miejscowych parkach, ponieważ klimat Karoliny Północnej jest bardzo przyjazny właściwie o każdej porze roku. Nie zdziw się, jeśli ktoś przechodząc obok, zaczepi Cię i zapyta, co słychać – otwartość i gościnność to cechy, z których słyną mieszkańcy południowych stanów.

Największy dom na świecie

W Karolinie Północnej znajduje się też największy dom na świecie, The Biltmore Estate należy do majętnej rodziny Vanderbiltów. Rezydencja ma aż 35 sypialni, 43 łazienki i aż 65 kominków. Budynek ten przez wiele lat był świadkiem historii rodu Vanderbiltów, którego członkowie mieszkali w nim przez kilka dekad, natomiast obecnie The Biltmore Estate to imponujący kompleks hotelowo-restauracyjny. Turyści mogą zwiedzać rezydencję, przyległą do niej winnicę oraz niesamowite ogrody. Urok budynku doceniono też w świecie kina, bowiem “zagrał” on łącznie w 20 produkcjach, między innymi w filmach: Forrest Gump, Hannibal, Ostatni Mohikanin.

Muzeum Pepsi w Karolinie Północnej

Jeden z najpopularniejszych napojów na świecie, Pepsi, pochodzi właśnie z tego stanu. Muzeum Pepsi to ciekawa atrakcja nie tylko dla fanów jej smaku. Przysmak został wynaleziony ponad 100 lat temu przez farmaceutę z New Bern, obecnie w miejscu dawnej apteki mieści się wyjątkowy sklep poświęcony temu napojowi. Oprócz skosztowania przeróżnych odmian Pepsi, można tam dowiedzieć się więcej o jego odkryciu i wczesnej historii. Samo miasteczko New Bern również ma w sobie dużo uroku, to drugie najstarsze miasto w Karolinie Północnej!

Wizyta w miastach Karoliny Północnej to jak znalezienie się na planie serialu o amerykańskim przedmieściu. Stan ten jest połączeniem pięknych widoków, rozległych dróg, malowniczych osiedli oraz uśmiechniętych ludzi, którzy zawsze zapytają “Howdy?”, to południowa wersja klasycznego “How do you do?”.

Facebook