Parki narodowe – te trzeba zobaczyć!

Dzika natura w USA

Co ciekawego możemy zobaczyć w Stanach? Czy są to tylko zatłoczone ulice wielkich miast znane z filmów? Oczywiście, że nie. Znajduje się tu wiele pięknych, nienaruszonych przez człowieka miejsc, którymi są parki narodowe, a znajduje się w USA ich aż 58.

Yellowstone - gejzerBędąc w Stanach na pewno powinniśmy zobaczyć jeden z najbardziej znanych parków narodowych, a zarazem najstarszy na świecie – Yellowstone, który powstał w 1872 roku. Słynie przede wszystkim z czynnych gejzerów, których znajduje się tu ok. 3000, a najbardziej aktywny z nich – Old Faithful wybucha mniej więcej co 35 do 120 minut i wyrzuca wodę i słup pary wodnej nawet na wysokość 55 metrów. Znajdują się tu także wodospady i gorące źródła. Ponadto w parku znajduje się największe wysokogórskie jezioro w USA – Yellowstone.

W Yellowstone występuje tu ponad 1000 gatunków roślin naczyniowych, a w tutejszych lasach znajdziemy 7 gatunków drzew iglastych. Warto wiedzieć, że większa część roślin w Yellowstone to pirofity – co oznacza, że są odporne na ogień, a ich nasiona do kiełkowania potrzebują wysokiej temperatury, dlatego też zaprzestano gaszenia naturalnych pożarów lasów, które powstają, np. wskutek uderzenia piorunów, ponieważ niwelowanie ich zmieniało strukturę roślinności.

Bizon w YellowstoneW parku żyje wiele gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem, a także takich, których populacja jest znacząca, jeśli chodzi o wielkość. Znajdziemy tu rysie kanadyjskie, bizony, są to zwierzęta przypominające polskie żubry oraz niedźwiedzie grizzly i baribal, znane nam z filmu animowanego pt. „Miś Yogi”. Ponadto turyści mogą tu spotkać wilki, kojoty, pumy, łosie i wiele innych zwierząt. Warto wiedzieć, że od 1978 roku Park Yellowstone widnieje w liście światowego dziedzictwa kultury i przyrody UNESCO.

Bardzo charakterystyczny jest Park Narodowy Glacier, którego nazwę możemy przetłumaczyć jako „park narodowy lodowców”. Znajduje się tu kilkaset jezior polodowcowych, a także kilkaset lodowców. Latem można obejrzeć tu liczne wodospady oraz kaskady, które tworzą się z obfitych wód roztopowych. Warto wiedzieć, że w połowie XX wieku przeprowadzono badania na podstawie których stwierdzono, że sto lat wcześniej na tym obszarze znajdowało się 150 lodowców. Jest bardzo prawdopodobne, że w 2030 roku lodowce całkowicie znikną z terenu parku. Park Narodowy Glacier od 1995 roku widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Warta obejrzenia na pewno jest Mount Rushmore („Góra Rushmore”), w której w latach 1927-1941 został wykuty pomnik – Mount Rushmore National Memorial. Składają się na niego cztery głowy prezydentów Stanów Zjednoczonych, którzy w sposób szczególny przysłużyli się narodowi. Znajdują się na nim, począwszy od lewej strony: George Washington, Thomas Jefferson, a także Theodore Roosevelt oraz Abraham Lincoln. Pomnik tworzono przez 14 lat, głownie przez rzeźbiarza Gutzona Borgluma oraz około 400 robotników i rzeźbiarzy. W granitowej skale rzeźbiono za pomocą motów, ciężkiego sprzętu, jak i również za pomocą ładunków wybuchowych. Borglum zmarł siedem miesięcy przed ukończeniem dzieła, a jego dokończeniem zajął się jego syn, Lincoln. Powstanie pomnika miało spowodować zwiększenie turystyki w obszarze Dakoty Południowej. Warto wspomnieć, że podczas trwania prac nad monumentem nikt nie zginął wskutek nieszczęśliwego wypadku. Od 15 października 1966 roku Mount Rushmore wpisana jest w Narodowy Rejestr Miejsc Historycznych. Za wyrzeźbionymi twarzami prezydentów znajduje się kanion, w którym w 1995 roku wykuto komnatę na głębokość 21 metrów – tam odnajdziemy szesnaście porcelanowych płyt, na których umieszczono Deklarację Niepodległości, Konstytucję, biografie prezydentów uwiecznionych w pomniku, biografię rzeźbiarza Borgluma oraz historię Stanów Zjednoczonych.

Mount Rushmore National Memorial

W USA znajduje się wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Są to przede wszystkim te wyżej opisane, a także inne parki narodowe, takie jak: Bryce Canyon, który przypomina magiczną krainę tysiąca postaci zamienionych w kamienne posągi, Death Valley (Dolina Śmierci) na Pustyni Mojave, gdzie znajduje się najniżej położony punkt Ameryki Północnej, a temperatura w ciągu dnia osiąga 50 stopni C oraz Grand Canyon – miejsce tak charakterystyczne, że nawet nie trzeba go już opisywać.

Dzika przyroda, natura nienaruszona przez człowieka, a także różnorodność terenów Stanów Zjednoczonych, to coś o czymś często zapominany, gdy pojawiają nam się skojarzenia dotyczące tego kraju.

Jeżeli chcesz pracować w jednym z parków narodowych, zapoznaj się z ofertami pracy Work & Travel.

Facebook