Savannah rajem dla miłośników historii

savannah-rajem-dla-milosnikow-historii

Południowo-wschodnie wybrzeże USA to prawdziwa gratka dla miłośników historii – na terenie dzisiejszego miasta Savannah rozegrała się jedna z najważniejszych bitew o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, co warto zobaczyć w tej części kraju oraz dlaczego jest to ważne miejsce dla Polaków, koniecznie przeczytaj poniższy tekst.

Savannah rajem dla miłośników historii

Wojna secesyjna wybuchła 19 kwietnia 1775 roku i była skutkiem prowadzonej przez Królestwo Wielkiej Brytanii polityki wobec swoich trzynastu kolonii na kontynencie północnoamerykańskim. Do głównych zarzutów kierowanych pod adresem kolonizatorów należały: niekorzystne gospodarowanie zasobami, wykorzystywanie i ograniczenie samorządów, natomiast czynnikiem, który przelał szalę goryczy były dodatkowe podatki nałożone na zamorskie przedsiębiorstwa. Sprzeciw został wyrażony w postaci wypowiedzenia wojny, a przywódcą wojsk został George Washington, który w późniejszym czasie został pierwszym prezydentem Stanów Zjednoczonych. W amerykańskiej historii bitwa pod Savannah zajmuje szczególne miejsce. Potyczka stanowiła bowiem część najważniejszej dla Amerykanów wojny secesyjnej. W starciu uczestniczyli Benjamin Lincoln i Kazimierz Pułaski, którzy przez miesiąc odpierali ataki wojsk brytyjskich. Ostatecznie twierdza została zdobyta, a polski generał został śmiertelnie ranny. Na pamiątkę tych wydarzeń w sercu miasta ustawiono pomnik bohatera, walczącego niczym lew w słusznej sprawie, pomimo obecności na obcej ziemi.

Polski akcent w Savannah

Kazimierz Pułaski był przedstawicielem szlacheckiego, wpływowego rodu. Urodził się w Warszawie w okolicy dzisiejszej ulicy Nowy Świat. Od początku swojej działalności związany z walkami o niepodległość, początkowo był uczestnikiem konfederacji barskiej, jednakże na skutek rozbioru Polski i wydanego nań wyroku śmierci zmuszony był wyemigrować z ukochanej ojczyzny. Tułał się po świecie aż w końcu trafił do kształtujących się Stanów Zjednoczonych. Tam po rekomendacji Benjamina Franklina trafił do armii, gdzie dowodził w stopniu generała jedną z brygad Armii Kontynentalnej. 11 września 1777 w bitwie pod Brandywine dzięki swojej odwadze uratował życie Jerzego Waszyngtona, za co ten 15 września 1777 roku promował Pułaskiego na stopień generała brygady amerykańskiej kawalerii. W 1778 utworzył legion kawalerii, na którego czele odniósł zwycięstwo nad Anglikami w bitwie pod Charleston. Od tego pamiętnego momentu, został nazwany Ojcem Amerykańskiej Kawalerii. Dokonania Polaka i późniejsza śmierć w służbie amerykańskich sił zbrojnych zostały nagrodzone w postaci pośmiertnego nadania honorowego obywatelstwa Stanów Zjednoczonych w 2009 roku.

Co warto zobaczyć w Savannah?

Ze względu na opisane wydarzenia historyczne, dla wszystkich miłośników historii punktami obowiązkowymi na liście must see są dwa historyczne forty: Pułaskiego i Jacksona, bowiem to właśnie w ich murach broniły się przed oblężeniem Anglików siły amerykańskie. Po dziś dzień można oglądać zniszczone od kul armatnich ściany obu twierdz.
Oprócz zabudowań historycznych, warto zwrócić uwagę na inne obiekty w Savannah. Z minionych epok pochodzi Dom Piratów – dawna gospoda marynarzy, gdzie kręcono zdjęcia do filmu ,,Wyspa Skarbów”. Dziś funkcjonuje tam restauracja, gdzie można zjeść prawdziwie piracki posiłek. Pozostając w tematyce morskich podróży warto udać się do muzeum morskiego przy River Street – wejście kosztuje zaledwie 7 dolarów dla osób dorosłych i 4 dolary dla dzieci. Co jeszcze warto zobaczyć w Savannah? Na pewno nie można przejść obojętnie obok najstarszego, zachowanego budynku w tej części Georgi – Domu Ziół. Herb House zbudowany w 1734 roku przetrwał w niezmienionym kształcie do dziś wraz z przydomowymi polami i ogrodem, a obecnie funkcjonuje jako muzeum. Dla fanów starego kina Hollywood ważnym miejscem będzie Chippewa Square, gdzie nakręcono kultową scenę z filmu Forrest Gump, w której tytułowy bohater siedzi na białej ławeczce i rozmyśla o życiu, porównując je do pudełka czekoladek. Pozostając w temacie słodyczy – w Savannah przy River Street znajduje się ogromny candy shop – sklep ze słodkościami, gdzie można podglądać proces ich wytwarzania.

Savannah to ważne miejsce na mapie współczesnych Stanów Zjednoczonych, bowiem stanowi doskonały punkt do rozpoczęcia nauki o historii tego ogromnego kraju. Miasto opowie o niezłomności i walce o niepodległość, której jednym z bohaterów był polski generał. Georgia to także ostoja prawdziwej amerykańskiej kultury i tradycji, kto chce poznać Stany i ich mieszkańców od środka, powinien zacząć właśnie od południowo-wschodniego wybrzeża USA.

Facebook