Święto Dziękczynienia – święto „bardzo” amerykańskie

Święto Dziękczynienia

Święto Dziękczynienia (ang. Thanksgiving Day), obchodzone w Stanach Zjednoczonych, to święto mające na celu upamiętnienie wydarzeń z roku 1621. Wtedy to pielgrzymi, którzy późną jesienią dotarli do Plymouth w stanie Massachusetts, bez pomocy lokalnych mieszkańców nie przeżyliby nadchodzącej zimy.

Dzień DziękczynieniaTo szczególne święto zostało uznane za dzień narodowy dopiero w roku 1863 przez prezydenta Abrahama Lincolna. Obchodzone jest co roku w czwarty czwartek listopada. W tym roku przypada na 27 listopada. Obok Święta Narodowego, 4 lipca, jest to jedyne święto w pełni uchodzące za amerykańskie, wolne od wszelkich wpływów religijnych i kulturowych. Uznawane jest przez wszystkich – muzułmanów, chrześcijan czy żydów. Dzień ten uchodzi często za zapowiedź Bożego Narodzenia.

Dzień Dziękczynienia jest wolny od pracy i spędzany w atmosferze typowo rodzinnej. Dzięki temu, że przypada w czwartek, większość Amerykanów robi sobie długi weekend, dzięki któremu w zupełności mogą oddać się odwiedzaniu rodziny i przyjaciół.

Momentem wieńczącym całe święto jest obfita kolacja w gronie najbliższych, podczas której dziękuje się Bogu za wszystko, co dobre. Na każdym stole obowiązkowo króluje indyk, podawany z dwoma rodzajami sosów – pieczeniowym i żurawinowym oraz ze słodkimi ziemniakami. Szacuje się, że tego dnia aż 96% Amerykanów je indyka, co daje ok. 40 mln sztuk mięsa łącznie na amerykańskich stołach. Tradycja jedzenia indyków pojawiła się dopiero pod koniec XIX wieku. Początkowo miejsce indyka zajmowała perliczka lub inne ptaki. Charakterystycznym elementem głównego dania jest stuffing, czyli nadzienie indyka – najczęściej robione z kawałeczków tostów lub ryżu, z różnymi warzywami, suszonymi owocami, grzybami i orzechami. Nadzienie to piecze się w środku ptaka lub w specjalnej foremce, podając osobno.

Macys Thanksgiving DayPodczas Święta Dziękczynienia nie może także zabraknąć ciast. Najbardziej popularne z nich to ciasto dyniowe (pumpkin pie) oraz ciasto z jabłkami (apple pie). Po spożyciu tak sytych specjałów najczęstszą rozrywką Amerykanów jest wspólne oglądanie meczów football’ owych.

W związku z tym niezwykle popularnym świętem, w amerykańskich szkołach i kościołach, organizowane są liczne przedstawienia z udziałem dzieci. Mają one na celu przybliżenie najmłodszym genezy tego święta i pokazanie jego znaczenia. To również czas organizowania różnego rodzaju gal i parad. Za najsłynniejszą uchodzi Macy’s Thanksgiving Day Parade w Nowym Jorku czy America’s Thanksgiving Parade w Detroit. Podczas nich nowe, jak i te już zapomniane gwiazdy Hollywood, otoczone gromadką dzieci w disneyowskich kostiumach i z ogromnymi balonami, podśpiewują znane wszystkim piosenki.

Innym zwyczajem charakterystycznym dla Święta Dziękczynienia jest tzw. Turkey Pardoning Ceremony, czyli zwyczaj ułaskawiania indyka przez głowę państwa. W tym roku po raz 67. wolność indykowi zwróci Barrack Obama.

Facebook