Turysta w centralnej części USA

Powierzchnia centralnej części Stanów Zjednoczonych wynosi ok. 0,8 mln km2. Równina poprzecinana jest licznymi dolinami rzeki Missisipi oraz jej dopływami, leży na południe od Krainy Wielkich Jezior, na zachód od przedgórza Appalachów i na północ od Niziny Zatokowej. Środkową część Stanów charakteryzuje klimat podzwrotnikowy kontynentalny, bardzo zmienny – charakterystyczna są częste susze i gwałtowne ulewy, w okresie zimowym opady śnieżne. Jest to zdecydowanie mniej popularny obszar USA w porównaniu do zachodniego i wschodniego wybrzeża.

Chicago BeanChicago jest najbardziej charakterystycznym, a przede wszystkim największym skupiskiem amerykańskiej Polonii. To trzecia co do wielkości i zaludnienia aglomeracja miejska w USA. Zwane bywa Wietrznym Miastem ze względu na wiatr wiejący od strony jeziora Michigan, które można uznać za wizytówkę Chicago. Przepiękne jezioro z białym piaskiem wokół, to raj dla fotografów. Spacer plażą jest obowiązkiem każdego turysty. Miasto jest bogate w atrakcje dla każdej grupy wiekowej. Zwiedzić można Zoo Lincolna, liczne muzea czy teatry. Warto przejść się Michigan Avenue oraz zobaczyć z bliska chicagowski symbol – Fasolkę (Bean). Do wielu dzielnic dostać się  można korzystając z metra  – The El (Chicago „L”). Wysiadając na stacji Montrose dotrzeć można do niszowego kina Davis Theater, na organiczną herbatę do The Grind i bezpłatne wifi, a suty lunch za  7 dol. oferuje słynna kanapkarnia Costello.

Atrakcją dla turystów jest sławna droga Route 66, biegnąca od Chicago na Zachodnie Wybrzeże, przez osiem stanów. Znana między innymi z filmów, kawałków muzycznych Nat King Cole’a, Depeche Mode czy The Rolling Stones. Swoją piosenkę o Drodze 66 śpiewał także zespół Dżem w przeboju pt. 66.

Route 66

W centralnej części znajduję się Kansas City, który leży na granicy między stanami Missouri i Kansas. Popularny ośrodek turystyczny, zwanym „światową stolicą parków wodnych” – Wisconsin Dells jest idealnym miejscem dla osób, które lubią spędzać czas aktywnie. Parki wodne oraz atrakcje turystyczne, krajoznawcze i wypoczynkowe powodują, że miasto z populacją około 2000 osób zamienia się w stolicę wakacyjną Środkowego Zachodu. Gospodarze miasta duży akcent położyli na wyeksponowanie historii i kultury Indian. Kolejnym miejscem, w którym warto się zatrzymać jest Saint Louis. Główne atrakcje to Gateway Arch, St. Louis Art Museum zlokalizowane w muzeum Forest Park, ogród zoologiczny Saint Louis Zoological Park, Missouri History Museum oraz dla wszystkich miłośników monumentalnych budowli zapierająca dech w piersiach Cathedral Basilica of Saint Louis. Dla wszystkich smakoszy piwa i nie tylko, fascynującą przygodą będzie odwiedzenie browaru Budweiser – Budweiser Brewery Tours oferuje wycieczki po obiekcie. W Oklahoma City, mieście położonym nad rzeką North Canadian do najciekawszych atrakcji należą najstarsze na południowym zachodzie USA zoo, muzeum sztuki, Narodowe Muzeum Westernu i Cowboy, Ogród Botaniczny Myriad. Miasto jest uznane za znaczący ośrodek w handlu bydłem na świecie. Warto też zobaczyć Red Earth Festival, to 3-dniowa impreza gdzie zobaczyć można połączenie wystawy indiańskich dzieł sztuki oraz pow-wow.

Centralna część USA jest bogata w atrakcje dla każdego. Można tu znaleźć wiele parków turystycznych, które oferują atrakcje sportowe oraz liczne pomniki przyrody. Praktycznie w każdym ze stanów jest coś godnego uwagi. Miasta mają w swojej ofercie wiele muzeów, teatrów oraz restauracji z przepysznym jedzeniem. Różne i przede wszystkim ciekawe formy spędzania czasu wpływają na atrakcyjność centralnej części Stanów Zjednoczonych, dlatego też warto dopisać je do listy miejsc godnych zwiedzenia.

Facebook