Zachodnie Wybrzeże USA – co trzeba zobaczyć?

Zachodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych, mimo że znacznie różni się od przeciwległego brzegu kraju klimatem, ukształtowaniem terenu czy gęstością zaludnienia, skrywa w sobie równie wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Ten region USA rozciąga się od wysuniętego najbardziej na północ stanu Alaska, przez Oregon, słoneczną Kalifornię oraz znacznie oddalone na południe Hawaje. Do tego regionu zaliczane są też niemające dostępu do oceanu stany Nevada i Arizona. W każdym z nich można znaleźć wywierające niezapomniane wrażenia atrakcje turystyczne, które każdy przyjezdny zapamięta na długo.

Wycieczki po zachodniej części Stanów najczęściej zaczynają się od malowniczego, położonego na wzgórzach San Francisco, do którego turystów przyciąga doskonale znany ze srebrnego ekranu, choć nie zawsze cieszący się dobrą sławą, most Golden Gate. Będąc w San Francisco warto też odwiedzić wzgórze Twin Peaks, z którego szczytu rozpościera się niezwykły widok na piękną panoramę miasta. Miłym polskim akcentem w podróży będzie spacer ulicą Lecha Wałęsy.  Niezapomnianym przeżyciem okazać się może też przejazd kultowym tramwajem linowym przez spadzistą, znaną z filmów uliczkę o ośmiu zakrętach – Lombard Street. Ponieważ miasto świętego Franciszka jest zderzeniem nowoczesności i tradycji, z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Na południe od San Francisco znajduje się idealne miejsce dla wszystkich, którzy lubią odwiedzać ciekawe zabytki – miasto Monterey, gdzie znajduje się bardzo stara bazylika Carmel Mission. Tutaj też, jak ryba w wodzie poczują się miłośnicy podwodnego życia morskich stworzeń, które można obserwować w zjawiskowym Oceanarium Monterey Bay.

Kolejnym obowiązkowym punktem wycieczki po Stanach jest stolica hazardu, miasto w którym wszystko może się zdarzyć, a zaledwie kwadrans wystarczy, żeby stać się szczęśliwym małżonkiem – Las Vegas. W tak wyjątkowym miejscu warto zafundować sobie spacer po najpopularniejszych na całym świecie kasynach umiejscowionych w oryginalnych hotelach, które budowano na wzór najbardziej znanych miast i zabytków z całego świata, takich jak starożytny Rzym czy klimatyczna Wenecja. Warta zobaczenia jest też niezwykła fontanna przed hotelem Bellagio, znajdująca się na sztucznie utworzonym jeziorze czy tajemnicze Calico Ghost Town, miasteczko-widmo zamieszkane niegdyś przez poszukiwaczy srebra.

Stanów Zjednoczonych nie wypada opuścić nie zobaczywszy Wielkiego Kanionu rzeki Kolorado, który jest jednym z najwspanialszych na całym świecie tworów natury, a niezwykłe krajobrazy, jakie można podziwiać z jego skalistej krawędzi zapierają dech w piersiach, nawet najbardziej wymagającym podróżnikom.

Kierując się dalej na południe warto zatrzymać się w kolonialnym miasteczku San Diego. Tam zobaczyć można, jak kiedyś wyglądało życie hiszpańskich kolonizatorów, odwiedzić liczne muzea, urokliwe, zabudowane drewnianymi domkami miasteczko Seaport Village oraz zabytkową dzielnicę w centrum – Galsamp Quarter. Niezapomnianych wrażeń dostarczy też rejs po zatoce Sea World czy zwiedzanie amerykańskiego lotniskowca USS Midway, który od 2004 roku pełni funkcję okrętu – muzeum.

Dla wielu przyjezdnych podróż na Zachodnie Wybrzeże USA nie miałaby sensu bez wizyty w Los Angeles. Niektórzy przyjeżdżają tam z nadzieją spotkania hollywoodzkich gwiazd kina, bo to właśnie z filmem i znanymi na cały świat wytwórniami, Los Angeles kojarzy się najbardziej. Niekwestionowaną atrakcją w tym rejonie USA będzie zapewne spacer tzw. „Aleją Gwiazd”, gdzie znajdują się odbicia dłoni i stóp popularnych aktorów czy przejście przez Bulwar Hollywood, gdzie na chodniku umieszczone są setki plakietek upamiętniających postacie ze  świata filmu. Nie można odpuścić sobie też wizyty w znanej z ekranu telewizora dzielnicy milionerów – Beverly Hills, czy na gorących, piaszczystych plażach w Santa Monica, porośniętych strzelistymi palmami.

Hanauma BayIdealnym zwieńczeniem podróży po Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych będzie wypoczynek w tropikalnych Hawajach i kąpiel w błękitnej wodzie Oceanu Spokojnego. Dla wszystkich tych, którzy wolą odpoczywać aktywnie, miejsc do zwiedzania nie zabraknie, szczególnie w stolicy Hawajów – Honolulu. Można tam odwiedzić m.in. Pearl Harbor, wrak pomnika USS Arizona, pałac królewski czy piękny miejscowy ratusz. Zapaleni podróżnicy zachwycą się zapewne wizytą w skansenie Centrum Kultury Polinezyjskiej oraz zwiedzaniem tradycyjnych polinezyjskich wiosek.

Dla tych, którzy nie przepadają za upalnym klimatem i wylegiwaniem się na słońcu, lepszym rozwiązaniem na emocjonujące zakończenie podróży będzie wizyta w największym, wysuniętym najbardziej na północ stanie USA, odkupionym niegdyś od Rosjan – na Alasce. Jest to region o szczególnie surowym i chłodnym klimacie, który mimo wszystko zachwyca niezwykłym urokiem dzikiej przyrody. Można tu zobaczyć najwyższy szczyt Stanów Zjednoczonych mierzący ponad 6 tysięcy m.n.p. – McKinley. Ciekawych miejsc nie zabraknie w nowoczesnej stolicy stanu Anchorage czy w wiosce Chicken, będącej reliktem ostatniej gorączki złota. Warte odwiedzenia jest też muzeum rzeźb lodowych Ice Museum oraz dawna rosyjska stolica Alaski – Sitka, gdzie w licznych muzeach znajdują się setki pamiątek pozostawionych na tych terenach przez Rosjan.

Zachodnie Wybrzeże Stanów, choć stanowi tylko fragment niezwykle rozległego kraju, gromadzi na swoim terytorium szeroki wachlarz różnorodnych atrakcji turystycznych i rozrywek, które pozostawią trwały ślad w pamięci każdego turysty i pozwolą jeszcze długo po powrocie wspominać niezwykłe chwile spędzone w kraju nieograniczonych możliwości.

Facebook