5 najatrakcyjniejszych miast w Stanach Zjednoczonych

Parafrazując wypowiedź jednego z bohaterów trzeciej części trylogii o przygodach Kargula i Pawlaka „[…] w Ameryce wszystko jest największe.”. Trudno się nie zgodzić, wszak Stany Zjednoczone to ogromne, trzecie pod względem ludności, państwo na świecie. Strzeliste wieżowce oraz szerokie ulice to charakterystyczny krajobraz wielkomiejskich aglomeracji.

chicago usaPrzegląd miast USA warto rozpocząć od Chicago. Usytuowane jest ono w stanie Illinois nad jeziorem Michigan. Swemu położeniu zawdzięcza ono przydomek Wietrznego Miasta, a to za sprawą silnych wiatrów wiejących od jeziora. Chicago to także największe skupisko Polonii w Stanach Zjednoczonych. Polacy mają tam swoją stację radiową, sklepy, a nawet telewizję. Charakterystycznym widokiem są wieżowce spośród których największy to Willis Tower ustępujący wysokości jedynie One World Trade Center z Nowego Jorku.

nowy jork brodwaySiedziba ONZ, miasto, które wywiera wpływ praktycznie na każdą dziedziną życia, uznawane za kulturalną stolicę świata, to oczywiście Nowy Jork. Właśnie tam znajduje się symbol Statua Wolności – symbol Stanów Zjednoczonych. Miejscem szczególnie lubianym przez turystów jest Times Square. Warto odwiedzić plac wieczorem, gdy setki neonów bije blaskiem. W okolicy mieści się także Broadway, gdzie znajdują się liczne teatry. Można tam obejrzeć znane musicale grane od wielu lat, na przykład: „Chicago”, „Upiór w Operze” czy „Król Lew”. Ceny biletów na ten ostatni zaczynają się od 125$.

waszyngton usaKolejnym miastem, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę, to centrum administracyjne Stanów Zjednoczonych – Waszyngton. Najważniejszymi budynkami w mieście są Biały Dom oraz Kapitol będący siedzibą Senatu oraz Izby Reprezentantów. Kamień węgielny pod jego budowę położył sam George Washington. Niedaleko znajduje się największa na świecie biblioteka, mająca w swoich zbiorach przeszło 95 milionów woluminów. W pobliżu mieści się słynny park National Mall, w którym kryje się mauzoleum wraz posągiem siedzącego Abrahama Lincolna. Jest tu także wysoki na 170 metrów pomnik upamiętniający prezydenturę Waszyngtona. Miasto ma do zaoferowania znakomite muzea, wśród których warto wymienić Muzeum Lotnictwa i Kosmonautyki, Muzeum Holokaustu oraz Muzeum Historii USA.

vegas usaZupełnie inne atrakcje ma do zaoferowania kolejne z miast – Las Vegas. „Miasto grzechu” uznawane jest za amerykańską stolicę gier hazardowych i rozrywek. Położone jest na pustyni Mojave, lecz nie tylko swej lokalizacji miasto zawdzięcza gorący klimat. Najbardziej znaną ulicą jest „the Strip”, przy której mieszczą się największe hotele oraz kasyna, które odwiedzane są przez miliony hazardzistów rocznie. Ciekawostką jest, że w 2003 roku 25-letni wówczas inżynier komputerowy zasiadł do jednorękiego bandyty ze 100$ banknotem w dłoni, a z kasyna wyszedł z najwyższą dotychczas wygraną, przeszło 39 mln $.

miami usaOstatnim, lecz nie mniej ważnym miastem na mapie USA, jest Miami w stanie Floryda. Jest to wyjątkowe miejsce do odpoczynku, które ma do zaoferowania wspaniałą pogodę oraz piaszczyste plaże. Miasto w dużej części zamieszkane jest przez kubańskich emigrantów, którzy żyją w enklawach, takich jak Little Haiti. Emigracja ludności zamieszkałej Karaiby przyczyniła się do wytworzenia specyficznej kuchni tego regionu, która określana jest mianem Floribbean. Miami to raj dla miłośników wszelkich sportów wodnych. Doskonałe warunki sprzyjają amatorom kajakarstwa, nurkowania, żeglarstwa oraz surferom.

Miasta Stanów Zjednoczonych zachwycają swoją różnorodnością, krajobrazem oraz niepowtarzalnym klimatem. Zarówno miłośnicy rozrywki, jak i życia kulturalnego, znajdą w nich coś dla siebie.

Facebook