5 rzeczy, które musisz zobaczyć w Dakocie Południowej

Mount Rushmore

Jednym z bardzo interesujących, lecz niedocenianych przez turystów stanów w USA jest Dakota Południowa. Każdy z nas na pewno kojarzy znajdującą się tam górę, w której wyrzeźbione zostały twarze czterech wielkich prezydentów tego kraju. Jest to najbardziej popularne miejsce, jednak nie jedyne warte uwagi. Każdy kto kiedykolwiek marzył, aby pojechać na prerię, powinien obowiązkowo odwiedzić Dakotę.

góra rushmoreTwarze wyryte w skale, czyli Góra Rushmore

Góra Rushmore to najpopularniejszy obiekt związany z Dakotą Południową. To z niej spoglądają na nas 18-metrowe, wykute w granitowej skale, twarze czterech amerykańskich prezydentów, czyli George’a Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodore’a Roosevelta i Abrahama Lincolna. Zostali oni wybrani ze względu na szczególne zasługi dla kraju oraz wkład włożony w jego wzmacnianie. Był to pomysł Doane Robinsona – historyka, który chciał przyciągnąć do Dakoty jak najwięcej turystów. Prace nad rzeźbą rozpoczęły się 1927 i zakończyły w 1941, koszt wyniósł 98 999 232 dolarów. Znajduje się ona w łańcuchu górskim Black Hills, w hrabstwie Pennington, gdzie w skale został wykuty również tekst Deklaracji Niepodległości.

Kukurydziany pałac

Pałac Kukurydzy w Mitchell to miejsce, na którego ścianach co roku pojawiają się piękne mozaiki wykonane ze zboża. Według tradycji, w ten sposób prezentowano bogate zasoby miasta, aby przyciągnąć do niego nowych osadników. Niestety, jednak tego typu dzieła są bardzo nietrwałe, ponieważ ziarna, z których się składają zostają zjedzone przez ptaki. Obiekt powstał w 1892 roku, lecz w międzyczasie kilkakrotnie był remontowany i przebudowywany.

Pomnik Szalonego Konia

W masywie Black Hills, upamiętnieni zostali nie tylko amerykańscy prezydenci. Znajduje się tam również wizerunek Szalonego Konia, czyli wodza Dakotów – Oglala. Prace nad rzeźbą trwają od 1948 roku. Do tej pory nie została ona ukończona. Będzie to znacznie większe dzieło niż wizerunki głów państwa w Rushmore. Sama twarz Indianina ma 25 metrów. Autorem projektu jest Korczak Ziółkowski, amerykański rzeźbiarz, którego rodzice byli Polakami.

park narodowyNa spotkanie pieskom preriowym, czyli wizyta w Parku Narodowym Badlands

Park Narodowy Badlands to miejsce cechujące się niesamowitymi widokami z wyjątkowymi formacjami skalnymi. Wykształciły się one w wyniku milionów lat działań czynników atmosferycznych. Jedną z największych atrakcji parku są wszechobecne pieski preriowe, spotkać możemy tam również chociażby bizony. Fanów prehistorii to miejsce przyciąga z innego powodu: warto zobaczyć między innymi dom wykonany ze skamielin drzew.

Muzeum Adamsa

Na muzeum Adamsa składają się cztery obiekty, które przedstawiają historię miasta Deadwood znajdującego się w hrabstwie Lawrence oraz Black Hills. W jego skład wchodzą Adams Museum, Historic Adams House, Days of ’76 Museum i Homestake Adams Research and Cultural Center. Możemy tam zobaczyć chociażby wystawę broni palnej, czy zachowany wystrój domu z czasów panowania królowej Anny.

Dakota Południowa będzie świetnym celem wycieczek zarówno dla osób, które pierwszy raz wybierają się do Stanów Zjednoczonych, lecz również, dla tych, którzy USA odwiedzają po raz kolejny. Wyjątkowy klimat panujący w całym stanie często może nam nasuwać na myśl wiele, amerykańskich produkcji filmowych, jak “Tańczący z wilkami” czy “Nebraska”.

Facebook