5 rzeczy, których możemy nauczyć się od Amerykanów

flaga usa

Chyba każda osoba wyjeżdżająca do Stanów Zjednoczonych ma ukształtowany w głowie obraz amerykańskiego społeczeństwa na podstawie hollywoodzkich produkcji. Nie da się ukryć, że tamtejszy styl życia znacznie się różni od europejskiego. Wynika to z faktu, że od wojny o niepodległość kształtuje się odrębna tożsamość narodowa, czerpiąca z wielu wpływów kulturowych i posiadająca własne, charakterystyczne cechy. Czego można się nauczyć, podczas jej uważnej obserwacji?

Optymizm – Keep Smiling

Amerykanie, jak chyba żaden inny naród na kuli ziemskiej uśmiechają się do życia. Nerwy i frustrację uważają za zupełnie niepotrzebne. Od najmłodszych lat nastawiają się na małe i duże sukcesy, a to przecież podstawa do ich osiągnięcia! W Polsce zdecydowanie mniej osób ma pozytywne podejście do swoich codziennych obowiązków oraz wyzwań. Wzorując się na obywatelach USA, można to łatwo zmienić.

Przedsiębiorczość – American Dream

Nie chodzi o to, by popadać ze skrajności w skrajność i dołączać do pogoni za pieniądzem, ale nie da się nie zauważyć, że najbardziej udane biznesy świata narodziły się w Ameryce. Tam nawet dziecko, które chce kupić sobie rower, otwiera stoisko z lemoniadą. Warto nauczyć się podczas pobytu tam, jak ważne są zawodowe ambicje, a potem konsekwentnie dążyć do wprowadzenia swoich pomysłów w życie.

Tolerancja – All men are created equal

Amerykanie to naród imigrantów, dlatego są znacznie bardziej niż Polacy przyzwyczajeni do różnorodności. Tolerancja wobec różnych kultur zapoczątkowała poszanowanie dla praw nie tylko mniejszości narodowych, ale też religijnych, czy seksualnych. Przebywając w tak zróżnicowanym wewnętrznie społeczeństwie przez dłuższy czas, można wyciągnąć dla siebie prosty wniosek – choć każdy jest inny, wszyscy są równi.

Luz – Be Yourself

W Polsce większość ludzi narzeka na ściśle obowiązujące konwenanse. Regulują one tak wiele społecznych zachowań, że trudno znaleźć miejsce na wyrażenie siebie. W Stanach Zjednoczonych niewiele osób się nimi przejmuje. Nikt nie zakłada garnituru na egzamin, czy rozpoczęcie roku akademickiego, a spotkania biznesowe odbywają się w swobodnej atmosferze. Chcesz wyjść na ulicę w piżamie lub w rozciągniętym T-shircie? Nie krępuj się!

Wolność – Freedom!

Ameryka często jest kojarzona z powszechną wolnością gospodarczą i obywatelską. Oczywiście zdarzają się ludzie, którzy jej nadużywają, ale przeciętny obywatel po prostu jest świadomy swoich praw, a kiedy trzeba, jest gotów o nie walczyć. Osoba wracająca z pobytu w USA powinna wiedzieć, że swoboda myśli, słowa i czynu to świętość i nikomu nie wolno jej naruszać.

Mówi się, że podróże kształcą i faktycznie – baczny obserwator powinien umieć je w pełni wykorzystać. O tym, czy z Ameryki przywiezie się coś więcej niż zdjęcia i pamiątki, decyduje właśnie porównanie tamtejszego stylu życia z naszym i wyciągnięcie wniosków. Warto czerpać z nich dobre przykłady, a przy tym dostrzegać, w jakich aspektach to właśnie Polacy radzą sobie lepiej.

Facebook