Alaska jakiej nie znacie – co w sobie skrywa?

Alaska

Alaska – jeden ze stanów USA, który bezpośrednio do niej nie przylega. Od wschodu graniczy z Kanadą, a od zachodu, przez Cieśninę Beringa, z Rosją. Ukształtowanie terenu w tej części kontynentu jest zróżnicowane, z przewagą powierzchni górzysto-wulkanicznej. Co warto zobaczyć na Alasce?

Alaska – najlepszy zakup w dziejach USA

Początek budowania historii Alaski rozpoczyna się w XVIII wieku, kiedy to Vitus Bering, Duńczyk będący na usługach caratu, i Rosjanin Aleksander Czirikow dotarli na ląd Ameryki Północnej, tym samym rozpoczynając jej kolonizację. Alaska okazała się niedochodowa i zaczęła przynosić same straty. Car Aleksander II zaczął poszukiwać chętnych na kupienie kolonii, na której utrzymywanie nie było stać dworu carskiego. Na horyzoncie szybko pojawiła się oferta USA, która wówczas miała bardzo dobre kontakty z Rosją. W nocy z 29 na 30 marca 1867 r. podpisali umowę sprzedaży. Stany Zjednoczone zobowiązały się zapłacić Rosji 7,2 mln dolarów w złocie, co odpowiadało sumie 11 mln rubli. Alaska została uznana za 49 stan USA w 1959 roku, a w 1968 roku, oprócz cennego złota, odkryto w ziemi duże zapasy ropy naftowej oraz gazu ziemnego.

Alaska Highway

Alaska Highway to powstała w 1942 roku droga, wiodąca od Dawson Creek w Kanadzie do Delta Junction na Alasce. Cała trasa liczy ponad 2000 km, a podczas podróży w głąb Alaski można obcować z najbardziej dzikimi gatunkami zwierząt. Droga prowadzi chociażby przez Park Prowincjalny Muncho Lake czy gorące źródła Parku Prowincjalnego Liard River. Uważaj! Jeżeli zamierzasz przemierzać dziką przyrodę pieszo, lepiej zaopatrz się w gaz na niedźwiedzie!

Co jeszcze skrywa w sobie Alaska?

Do dzisiaj Alaska jest w większości stanem dzikim, gdzie dominuje tajga i tundra. Zakres zmian temperatury powietrza w ciągu roku zmienia się od −51 °C w zimie do 32 °C w lecie. Na terenie Alaski rozciąga się m.in. największy w USA Park Narodowy – Denali. Park Denali, dzięki późnej kolonizacji Alaski i wcześnie podjętej ochronie, zachował się do naszych czasów w stanie niemal niezmienionym, taki, jakim od wieków znali go Atabaskowie, Indianie najwcześniej zamieszkujący te rejony. W Denali żyje obecnie m.in. około 300 grizzly, 200 misiów czarnych, 3 tys. reniferów karibu, 2,5 tys. łosi, ponad 2,4 tys. owiec Dalla i ok. 160 wilków. Najwyższym wzniesieniem w Parku Narodowym Denali jest góra McKinley, obecnie znana jako Denali właśnie. Ma ona 6194 m n.p.m. i należy do Korony Ziemi, czyli 7 najwyższych szczytów wszystkich kontynentów. Drugim miejscem wartym odwiedzenia jest także Park Narodowy Glacier Bay, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego ukształtowanie terenu słynie z formacji lodowców oraz Góry Świętego Eliasza.

Śmiałków, którzy szukają przygód na Alasce wciąż jest niewielu, chociażby ze względu na jej dziką naturę. Jest piękną i bogato przyrodniczo krainą, która niejednokrotnie potrafi zaskoczyć i zachwycić. Podróż w jej głąb może być cennym doświadczeniem, które zapamięta się na całe życie.

Facebook