Amerykańskie Ateny, czyli co skrywa w sobie Boston?

co-skrywa-w-sobie-boston

Boston jest niezwykle ważnym miastem na mapie Stanów Zjednoczonych. Oprócz świetnej lokalizacji, dzięki której stał się logistycznym sercem morskiego handlu, zobaczysz tam wiele interesujących obiektów i jeszcze lepiej poznasz amerykańską kulturę. Jeżeli zastanawiasz się czy warto odwiedzić wschodnie wybrzeże USA i co wpisać na listę ,,must see”, koniecznie przeczytaj poniższy tekst.

W Bostonie nie pije się herbaty

Wybierając się do stolicy stanu Massachusetts przygotuj się na to, że będziesz musiał zrezygnować z codziennego rytuału parzenia herbaty, bowiem ten napój pozostaje na liście zakazanych w tej części świata. Dlaczego? Na pewno pamiętasz z lekcji historii w szkole podstawowej termin ,,bostońskie picie herbaty” – wydarzenie, przez które napar z liści herbacianych zyskał złą sławę, miało miejsce w 1773 roku i było związane z buntem mieszkańców miasta wobec angielskich kolonizatorów, którzy pogwałcili zasady wolnego handlu, pozwalając sprzedawać kompanii wschodnioindyjskiej towary z pominięciem cła, co uderzyło w amerykańskich przedsiębiorców. W ramach odwetu bostończycy zatopili statek przewożący herbatę. Dziś, mając stale w pamięci tamto zdarzenie, lokalne knajpki i sklepy odmawiają parzenia gorącego naparu – napoje herbaciane podaje się jedynie na zimno. Ma to także wymiar symboliczny, odcięcia się od angielskich kolonizatorów i podkreślenia własnej niezależności – od XVIII wieku Boston stał się bowiem kolebką niepodległości USA. Jeżeli interesujesz się tym zagadnieniem koniecznie udaj się na wycieczkę The Freedom Trail – ta wyjątkowa trasa, liczy 4 km długości i na swoim szlaku skupia, aż 16 najważniejszych punktów historycznych w centrum miasta.

Amerykańskie Ateny, czyli co skrywa w sobie Boston?

boston-old-state-houseChoć Bostończycy od początku istnienia osady próbowali odciąć się od angielskich kolonizatorów, stolica Massachusetts jest najbardziej europejskim miastem w Stanach Zjednoczonych. Takie miano zyskało głównie przez obecną, zabytkową architekturę. Stara dzielnica przetrwała w stanie nienaruszonym od XVII wieku, natomiast w sercu metropolii, obok gigantycznych wieżowców spotyka się wiekowe kamienice i kościoły. W Bostonie znajduje się również jedna z najstarszych i największych bibliotek USA. Nauka w dziewiętnastowiecznych murach staje się bardzo przyjemna i dosłownie przenosi w czasie. Innym, ciekawym punktem na mapie miasta jest charakterystyczny Old State House, który stał się wizytówką Bostonu – to właśnie w tym miejscu narodziła się koncepcja niepodległościowa, a także zostały zorganizowane pierwsze bunty i strajki. Choć oryginalny budynek spłonął w 1711 roku, mieszkańcy postanowili go odbudować, właśnie dlatego dziś, sąsiaduje on z wysokimi drapaczami chmur.

Najlepsze amerykańskie uczelnie

boston-najlepsze-amerykanskie-uczelnieAmerykanie mogą poszczycić się również największą liczbą uczelni w światowym rankingu najlepszych tego typu instytucji. Dwie z nich znajdują się właśnie w Bostonie. Pierwszą z nich jest znany na całym świecie Harvard, gdzie znajduje się prestiżowy wydział prawa. Drugim jest Massachusetts Institute of Technology, który może pochwalić się najlepszymi instytutami technicznymi z dziedziny nowych technologii i wynalazków. Uniwersytet liczy blisko 200 kierunków nauczania. Obie uczelnie są otwarte dla zwiedzających, a wejście jest darmowe.

Bostońska kultura i sztuka

Boston był celem emigracji wielu Polaków, stąd na terenie miasta znajduje się wiele polskich kościołów, np. Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej. Ze względu na liczną Polonię, stolicę Massachusetts, odwiedził w czasie jednej ze swoich pielgrzymek Jan Paweł II. Na celebrację mszy świętej wybrał miejsce, mające ogromne znaczenie dla Amerykanów – park Boston Common, gdzie swoje płomienne przemówienia wygłaszał Martin Luther King. Chcąc zanurzyć się głębiej w bostońskiej sztuce należy wybrać się do Hatch Shell, w którym odbywają się koncerty muzyki klasycznej. Warte odwiedzenia jest również Muzeum Jedności Massachusetts. Będąc na wschodnim wybrzeżu USA nie możesz odmówić sobie spróbowania najtańszych homarów na świecie. Owoce morza są w tym miejscu łatwo dostępne, stąd ich cena, jedynie 10$ za porcję w knajpce blisko portu.

Boston jest niezwykle interesującym miejscem na mapie Stanów Zjednoczonych – oprócz pięknych zabytków, najlepszych amerykańskich uczelni, ciekawej kultury i sztuki, oferuje Ci zetknięcie się osobiście z kolebką niepodległości USA. Niezależnie od tego czego poszukujesz w trakcie swoich podróży, na pewno znajdziesz to w sercu Massachusetts.

Facebook