Arizona – co skrywa w sobie ten zróżnicowany stan USA?

atrakcje-arizony

Arizona to jeden z najbardziej zróżnicowanych i najciekawszych obszarów w Stanach Zjednoczonych. Słynie przede wszystkim z niepowtarzalnego, pustynnego krajobrazu oraz wyjątkowych formacji skalnych. Co warto zobaczyć w Arizonie? Jakie są jej największe atrakcje?

Pustynny czar Arizony

arizonaKażdy, kto kto choć raz zobaczył Arizonę na własne oczy, przez długi czas będzie zachwycać się widokiem spektakularnych wytworów natury. Większość tego stanu odznacza się bowiem rozległymi, pustynnymi wyżynami, dolinami kanionów oraz oryginalnymi skałami ogromnych rozmiarów. Roślinność Arizony zmienia się wraz ze spadkiem wysokości – wokół najwyżej położonego punktu, czyli w rejonie Sedony występują lasy iglaste. Z kolei w niższych partiach zauważalne są głównie niewielkie rośliny wytrzymujące wysokie temperatury oraz charakterystyczne kaktusy saguaro. Gorący klimat pustyni nie oznacza jednak przyrodniczego ubóstwa, o czym świadczy liczba 30 parków stanowych, chroniących środowisko naturalne. Ponadto, warto dodać, że w Arizonie znajdują się również rezerwaty, w których żyją rdzenni mieszkańcy Ameryki – przedstawiciele plemion Navajo, Hopi, Apache, Yavapai, Yaqui, Zuni i Pima.

Sedona – świątynia czerwonych skał

Jednym z najpiękniej położonych miasteczek Arizony jest Sedona, otoczona licznymi, widowiskowymi górami, wyróżniającymi się rozpoznawalnym na całym świecie, czerwonym kolorem skał. Według lokalnych przekazów miejsce to posiada niezwykłe pole energetyczne, pozwalające osiągnąć pełną harmonię z przyrodą i ułatwia medytację. W Sedonie najlepiej zaplanować wycieczkę po najpopularniejszych punktach widokowych, rozpoczynając od góry Bell Rock, przypominającej kształtem potężny dzwon. Następnie, bez względu na miejsce pobytu warto przyjrzeć się symbolowi Sedony, czyli Cathedral Rock Trial, wyglądającemu jak ogromna, monumentalna świątynia. Poza tym, nie można także pominąć wędrówki po okolicach Devil’s Bridge, czyli naturalnego, wąskiego mostu, pod którym rozciąga się 20 m przepaść.

Phoenix, czyli stolica pełna historii

arizonaCiekawym miejscem na mapie Arizony jest również Phoenix, będące reprezentatywną stolicą tego stanu. Źródło wyjątkowości miasta bierze swój początek z wielowiekowej historii, łączącej ze sobą kulturę ludów Hohokam i przedstawicieli plemion Anasazi oraz Europejczyków (w tym Hiszpanów) i Meksykanów. Na przestrzeni czasu Phoenix stopniowa zatracało pierwotną dzikość (dostrzegalną jednak w Desert Botanical Garden czy też w okolicach pustyni Sonora), stając się nowoczesną metropolią w amerykańskim stylu. Współcześnie stolica Arizony kultywuje pamięć o przeszłości, zachęcając do odwiedzenia miejsc, takich jak Heard Museum i Phoenix Art Museum. Poza tym, lokalną kulturę turyści mogą poznać poprzez wizytę w tamtejszych knajpkach i restauracjach, serwujących między innymi przysmaki kuchni meksykańskiej.

Liczne atrakcje Arizony sprawiają, że można tam spędzić wiele tygodni i nie narzekać na nudę. Miłośnicy długich wędrówek powinni zaplanować wycieczkę po najpiękniejszych, czerwonych skałach. Natomiast spragnieni miejskiej atmosfery mogą udać się do Phoenix, stanowiącego idealny przykład połączenia dziedzictwa różnych kultur.

Facebook