Bagaż podręczny – co wolno do niego spakować?

Podróż

Wybierając się w podróż samolotem trzeba spełnić wymagania bagażowe. Warto zatem wiedzieć, co spakować do bagażu podręcznego (wnoszonego na pokład samolotu), a co należy zamieścić w bagażu rejestrowanym (przekazywanym do przewozu w luku bagażowym).

BagażePrzed rozpoczęciem przygody życia powinno zapoznać się z wymogiem przewoźnika dotyczącym wielkości i wagi bagażu podręcznego. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej operatora linii lotniczych. Najczęstszym wymiarem bagażu jest 50x40x20 cm, a jego waga nie może przekroczyć 10 kg.

Pakując bagaż podręczny, należy mieć ma uwadze nie tylko ograniczenia gabarytowe, ale także zasady przewozu płynów, które ustala Urząd Lotnictwa Cywilnego. Udostępnia on tzw. białą listę, określającą spis przedmiotów dopuszczonych oraz zabronionych do przewozu w transporcie lotniczym. Lista ta ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny, ułatwiający pasażerom sprawne odbycie podróży.

Pasażer może wnieść na pokład samolotu płyny mieszczące się w opakowaniach maksymalnie do 100 ml objętości. Wszystkie pojemniki należy umieścić w przezroczystej, zamykanej torbie – ich objętość nie może przekraczać łącznie 1 litra. Optymalne wymiary torby to 20×20 cm. Należy pamiętać, że można posiadać przy sobie tylko jedną taką torbę. Wymogom dotyczącym przewozu płynów podlegają również kremy, emulsje, pasty (np. do zębów), perfumy oraz napoje.

Leki w płynie z kolei można przewozić w bagażu podręcznym jedynie w sytuacji, gdy są niezbędne pasażerowi podczas podróży. Nie muszą być one umieszczone w plastikowej torbie. Zbliżając się do kontroli bezpieczeństwa, należy niezwłocznie poinformować pracownika lotniska o posiadanych lekarstwach. Warto mieć przy sobie zaświadczenie od lekarza, potwierdzające wiarygodność przyjmowania danych leków.

Pokład samolotuNa podkład samolotu można także zabierać urządzenia elektroniczne (laptopy, kamery, aparaty fotograficzne). Należy wyjąć je przed kontrolą z bagażu podręcznego i przekazać oddzielnie do kontroli. Kwestia korzystania z tych sprzętów w trakcie lotu jest kwestią indywidualną, zależną od przewoźnika. Dlatego powinno się zasięgnąć informacji na ten temat u operatora linii lotniczych. Najczęściej z urządzeń tych można korzystać w trakcie lotu, z wyjątkiem momentu startu i lądowania.

Podsumowując, przed wylotem warto dowiedzieć się u operatora linii lotniczej, jakie aktualnie obowiązują zasady dotyczące bagażu, aby nie być zmuszonym do pozostawienia wartościowych rzeczy na lotnisku. Warto także pamiętać, by wszystkie ważne dokumenty, takie jak: paszport, dowód osobisty, karty kredytowe oraz gotówkę – wziąć ze sobą na pokład samolotu. Istnieje ryzyko, że bagaż rejestrowany może się zgubić, lepiej nie ryzykować utraty najważniejszych dokumentów. Po przejściu odprawy i akceptacji zawartości bagażu, można już ze spokojem wsiąść do samolotu i cieszyć się podróżą, a w trakcie niej odliczać czas do rozpoczęcia niezapomnianej przygody życia.

Facebook