Barbeque – siła tradycji

Barbeque

Wielu Polaków utożsamia barbeque (także barbecue oraz w skrócie BBQ) z grillem. Słowo barbeque w języku angielskim ma jednak wiele znaczeń – dla Amerykanów oraz Australijczyków najczęściej oznacza to rodzaj towarzyskiego spotkania, podczas którego przygotowuje się posiłek. BBQ to także rodzaj specjalnego piecyka, bądź rytuału przyrządzania posiłku.

Opiekanie mięsaEtymologia tego wyrazu prawdopodobnie pochodzi od słowa barbaciu pochodzącego z języka Taino ludzi Karaibów i Timucua na Florydzie. Dlatego też kolebką tradycji BBQ jako formy pieczenia i przygotowywania mięsa, jest południowo-wschodnia część Stanów Zjednoczonych, skąd zwyczaj ten rozprzestrzenił się na całe USA. Inne znaczenie tego pojęcia, czyli forma towarzyskich spotkań zwanych barbecue, upowszechniło się także w Polsce, gdzie znane jest od przełomu lat 80. i 90. pod nazwą grill. Zatem w czym tkwi siła amerykańskiej tradycji BBQ?

Wbrew pozorom istnieje znacząca różnica między barbeque a grillem, choć oba te wyrazy użyte w formie czasownika oznaczają opiekać, piec mięso. Rozbieżność polega na sposobie, w jaki przyrządza się mięso. Do typowego amerykańskiego barbeque służy metalowy zamykany pojemnik, a raczej piecyk z kominem oraz osobnym pojemnikiem na węgiel lub drewno. Mięso w nim podlega wolnej obróbce termicznej za pomocą pary i dymu w niskiej temperaturze (ok. 108 stopni Celsjusza). W przeciwieństwie do grilla, który polega na szybkim pieczeniu mięsa w wysokiej temperaturze.

Do barbecue najlepiej nadają się duże kawałki mięsa bogate w tłuszcz, które nie wysuszą się podczas długiego opiekania. Najczęściej przyrządza się w ten sposób kochane przez Amerykanów żeberka czy steki wołowe, których przygotowanie zajmuje nawet kilka godzin. W poszczególnych regionach Stanów Zjednoczonych odbywają się ważne dla amerykańskiej kultury konkursy barbeque, podczas których mięso przygotowywane jest przez drużyny nawet przez całą noc (z piątku na sobotę). Warto pamiętać, że w wielu miejscach istnieją różne techniki barbecue, a ich tajemnice znane są tylko rdzennym Amerykanom.

Spotkanie towarzyskieDla osób, które nie znają zbyt dobrze kultury Stanów Zjednoczonych, bardziej znanym znaczeniem BBQ jest forma spotkania towarzyskiego – głównie za sprawą wielu amerykańskich seriali i sitcomów. Przyjęcia barbeque, jako elementy amerykańskiej tradycji, są w nich częstym motywem. Faktem jest jednak, że zarówno Polaków, jak i Ameryków, łączy zamiłowanie do smacznego, tradycyjnego jedzenia, co stanowi dobrą okazję do towarzyskich spotkań.

Sezon na przyjęcia BBQ w Ameryce (podobnie jak w Polsce) rozpoczyna się w maju. Wiele rodzin zaprasza wówczas do swoich ogrodów znajomych i przyjaciół, by wspólnie spędzić czas na świeżym powietrzu, zajadając się różnymi amerykańskimi potrawami.

Dla tych, którzy nie mają odpowiedniej przestrzeni do organizowania tego typu przyjęć, wiele miejscowości zapewnia piecyki czy grille w specjalnie przeznaczonych do tego parkach, z których korzystać można za naprawdę symboliczną opłatą. Akt ten ukazuje jak ważne dla amerykańskiej kultury jest wspólne spożycie posiłku w gronie przyjaciół na świeżym powietrzu. Z kolei upowszechnienie się tej tradycji również w Polsce świadczy o jej niezwykłości oraz sile.

Facebook