Big Apple – odwiedzamy Nowy Jork!

Manhattan

Nowy Jork jest największym miastem oraz wizytówką USA. Będąc w Stanach Zjednoczonych nie sposób pominąć tego miejsca, które oferuje mnóstwo ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, zarówno miłośnicy sztuki, dobrej kuchni, jak i ci, którzy pragną zobaczyć słynne na całym świecie zabytki.

Times SquareW Nowym Jorku są takie punkty, które każdy powinien odwiedzić. Empire State Building jest chyba najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta. Przez wiele lat posiadał tytuł najwyższego budynku w NYC. Zwiedzanie miasta warto zacząć od tego miejsca, gdyż budynek posiada dwa tarasy widokowe, z których można podziwiać całą panoramę Nowego Jorku. Ponadto przy sprzyjającej pogodzie możliwe jest zobaczenie także część stanów Connecticut, New Jersey, Pennsylvania i Massachusetts.

Nie sposób pominąć Times Square – placu który jest centrum światowego handlu i mody, a także stanowi jedną z ikon Nowego Jorku. Miejsce to można określić jako medialny symbol Big Apple (tak właśnie bywa nazywane miasto Nowy Jork), gdyż swoje siedziby mają tu wydawnictwa, programy telewizyjne, a ponadto jest to miejsce akcji wielu filmów czy programów rozrywkowych. Co więcej plac jest znany z dużej ilości jaskrawych neonów i telebimów reklamowych.

Brooklyn BridgeWarto także udać się na Most Brookliński, który jest jednym z najstarszych mostów wiszących na świecie. Łączy ze sobą Brooklyn i Manhattan, oddzielone od siebie rzeką East River. Jest to szczególna atrakcja dla kinomaniaków, gdyż z mostem związanych jest wiele ciekawostek filmowych. Most był obecny m.in. w takich filmach jak „The Perfect Man”, „Godzilla” czy „Jestem legendą”.

Ponadto to dzieło architektoniczne było inspiracją dla wielu artystów. Na moście można kupić niezliczoną ilość pamiątek z Nowego Jorku oraz zobaczyć z oddali Statuę Wolności.

Central ParkNastępnie warto skierować się do najsłynniejszego parku na świecie – Central Parku.

Nazywany „Płucami Manhattanu” ogromny park jest oazą zieleni, miejscem wypoczynku i centrum rozrywki dla zabieganych nowojorczyków. Jest to idealne miejsce aby odpocząć i zrelaksować się po całodziennym zwiedzaniu. Pasjonaci sztuki obowiązkowo powinni się udać do Metropolitan Museum of art – najstarszego i największego muzeum w Ameryce. Na zwiedzanie muzeum warto przeznaczyć kilka godzin, a nawet cały dzień, gdyż zgromadzono tam dzieła sztuki ze wszystkich epok z całego świata. Można tam obejrzeć dzieła najsłynniejszych światowych twórców, unikatowe kolekcje malarstwa, rzeźby i dzieł sztuki zdobniczej.

W Nowym Jorku można spróbować niemal każdej kuchni. Jest to nieoficjalna kulinarna stolica USA. Miłośnicy dobrego jedzenia powinni odwiedzić Gramercy Tavern, która została uznana za jedną z najlepszych w kraju. Restauracja oferuje kuchnię amerykańską, a przez odwiedzających jest doceniana za romantyczny klimat i atrakcje dla klientów. Entuzjaści owoców morza powinni skusić się na obiad w Le Bernardin. Kuchnia na najwyższym poziomie została doceniona przez światowych krytyków i uplasowała się na wysokiej pozycji wśród 50 najlepszych restauracji świata. Wśród najlepszych restauracji w Nowym Jorku znajduje się również Eleven Madison Park. Spróbować tam można zarówno kuchni amerykańskiej, jak i francuskiej. Doceniana przez gości za wspaniałe jedzenie oraz doskonałą obsługę. Pyszne, typowo amerykańskie dania, takie jak hamburgery i hot-dogi można zjeść w Shake Shack. Niektórzy twierdzą, że można tu zjeść najlepsze hamburgery na świecie. Będąc w mieście warto się przekonać czy miliony nowojorczyków mają rację zajadając się codziennie hamburgerami z Shake Shack.

Nowy Jork dzieli się na pięć okręgów, na terenie których wyróżnić można setki mniejszych dzielnic. Manhattan stanowi najgęściej zaludnioną dzielnicę i jest określany jako finansowe centrum miasta. Stanowi siedzibę dla wielu korporacji oraz kulturowych atrakcji. Jedną z dzielnic Manhattanu jest SoHo – bardzo popularna wśród turystów, którzy pragną zrobić zakupy u najlepszych projektantów świata. Jest to modne miejsce spotkań słynące z ogromu butików i galerii sztuki. Warto przejść się po centralnej części SoHo, aby zobaczyć charakterystyczne żeliwne budynki, które mają status zabytków. Aby poczuć zupełnie inny klimat warto udać się do Chinatown. Należy przejść zaledwie kilka przecznic, aby zostać przeniesionym do Chin. Będą w tej dzielnicy Manhattanu można odnieść wrażenie, że jest się w zupełnie innym mieście. Mimo, iż jest to bardzo głośne i tłoczne miejsce warto skusić się na krótki spacer jego ulicami, aby poczuć wyjątkową atmosferę i spróbować lokalnych przysmaków w wielu restauracjach oraz na targach rybnych.

Facebook