Boston – od małego portu do potęgi technologicznej

boston ikona

Boston to jedno z najstarszych amerykańskich miast, bogate zarówno pod względem kulturowym, jak i historycznym. Dziś kojarzony jest przede wszystkim ze środowiskiem naukowym oraz ogromnym wkładem w światowy rozwój nowych technologii, ale także z pewnymi faktami historycznymi, takimi jak słynne bostońskie parzenie herbaty. Historia miasta sięga XVI wieku, jednak jako osada rybacka powstało oficjalnie w 1623 roku. Od tego czasu skrupulatnie buduje swoją potęgę i znaczenie na mapie Stanów Zjednoczonych.

boston rzekaMiasto nad zatoką Massachusetts

Historyczne początki miasta są ściśle związane z zatoką Massachusetts, ponieważ na jej wodach, hiszpańscy i portugalscy rybacy znajdowali schronienie przed sztormem. Samo miasto powstało dopiero w 1623, kiedy to zwierzchnikiem z imienia Korony Brytyjskiej został Robert Gorges. Dzisiaj dostęp do morza otwiera przed miastem nieograniczone możliwości w dziedzinach turystyki, a skontrastowanie nadmorskich widoków i drapaczy chmur w centrum, może zapierać dech w piersiach. Na wodach zatoki wciąż pływa trójmasztowa fregata USS Constitution, będąca najstarszym pozostającym w czynnej służbie okrętem świata. Jej głównym zadaniem jest propagowanie wiedzy na temat US Navy oraz uczestniczenie w najważniejszych uroczystościach państwowych. Poza podziwianiem fregaty w bostońskim porcie, można także wykupić wycieczkę z przewodnikiem, który oprowadzi turystów po pokładzie i przybliży historię okrętu.

boston teaBoston a historia Stanów Zjednoczonych

Boston to nie tylko jedno z najstarszych miast w Stanach, ale także odgrywające istotną rolę w ich historii państwa. Jednym z najważniejszych wydarzeń historycznych było słynne bostońskie parzenie herbaty. Kiedy Korona Brytyjska nałożyła kolejne podatki, a Amerykanie nadal nie mogli mieć swojej reprezentacji w brytyjskim rządzie, doszło do protestu. Grupa kilkudziesięciu mężczyzn z ugrupowania Synowie Wolności (ang. Sons of Liberty) wtargnęła nocą na statki transportowe, które wcześniej przypłynęły z Chin i zatopiła cały ładunek herbaty. To wydarzenie znacząco przyczyniło się do wybuchu rewolucji amerykańskiej, a coroczne rekonstrukcje stały się niejako tradycją. Do Bostonu warto jest więc wybrać się w okresie zimowym, kiedy to Boston Tea Party Annual Reenactment jest organizowany, ponieważ gwarantuje ciekawe widowisko oraz dużą ilość atrakcji.

Boston jako centrum nauki i rozwoju technologii

Boston obecnie, pod względem edukacyjnym, jest jednym z najważniejszych miast nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także na świecie. Na jego przedmieściach znajduje się miejscowość Cambridge, w której 8 września 1636 r. powstał Harvard University, czyli najstarszy uniwersytet w USA. Do dziś jest to jedna z najbardziej prestiżowych szkół na świecie, a jej architektura i panująca na kampusie atmosfera, przyciągają dziś rzesze turystów. Ponadto, w Bostonie znajduje się także Massachusetts Institute of Technology, czyli prywatna politechnika, w której prowadzone są najważniejsze badania w dziedzinie nanotechnologii i teleinformatyki. Dzięki tej uczelni, Boston stał się wiodącym centrum nowych technologii, ze szczególnym naciskiem na rozwój sztucznej inteligencji.

Boston jest doskonałym przykładem miasta, w którym historia i nowoczesność mogą funkcjonować obok siebie, w idealnej harmonii. Coś dla siebie znajdą tutaj fascynaci starych, monumentalnych zabytków, technologiczni geeks, ale także miłośnicy kąpieli słonecznych na nadmorskich plażach. Najciekawsze zabytki do dzisiaj robią wrażenie na starych i młodych, dlatego Boston to zdecydowanie miasto dla każdego.

Facebook