Central Park – zielony azyl Nowego Jorku

Central Park

Central Park to jeden z najpopularniejszych miejskich parków na świecie. Ten nowojorski ogród, położony w centrum Manhattanu, pełni rolę prawdziwego azylu, który pozwala mieszkańcom oderwać się od otaczającego ich z każdej strony wielkomiejskiego zgiełku.

Azyl Central ParkZałożycielami Central Parku byli Frederick Law Olmsted i Calvert Vaux’s, którzy w 1857 roku wygrali przetarg na aranżację podmokłego terenu na park miejski. Budowa, przy której pracowało 20 tysięcy robotników, trwała 15 lat. Ogromnym wyzwaniem okazało się przekształcenie bagien w teren nadający się do użytku. Trudno sobie wyobrazić, że w XIX wieku, kiedy władze miasta podjęły decyzję o zagospodarowaniu terenu, nie znajdowało się tam zupełnie nic – dawniej pustkowie, dziś park będący sercem światowej metropolii.

Położony w geograficznym środku wyspy, 341-hektarowy park, według nieoficjalnych wyliczeń może być wart nawet 530 miliardów dolarów. O ile wycena samego ogrodu jest trudna, tak koszt nieruchomości znajdujących się w jego sąsiedztwie nie budzi wątpliwości. Okoliczne mieszkania ze względu na widok należą do najdroższych na świecie. Jednak, by móc cieszyć się pięknymi krajobrazami, wcale nie trzeba inwestować w zakup apartamentu. Niesamowita panorama wieżowców widzianych ponad koronami drzew to obraz, który zapiera dech w piersiach wielu gościom Central Parku.

Nowojorska oaza to niezliczone ścieżki i malownicze alejki, pagórki wypełnione tysiącami drzew i krzewów, to stawy i strumyki, które przecina ponad 30 mostów. Central Park jest miejscem niezwykle atrakcyjnym nie tylko dla osób pragnących odpocząć, ale również dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas. Dowodem na to są znajdujące się na jego terenie liczne place zabaw, sztuczne lodowiska czy korty tenisowe pozwalające na aktywność fizyczną osób w każdym wieku. Dzięki obowiązującemu tutaj zakazowi ruchu pojazdów samochodowych w weekendy miejsce to stało się ulubionym nie tylko dla biegaczy, ale także dla wrotkarzy i rowerzystów.

Fontanna Central ParkW Central Parku Amerykanie z przyjemnością spędzają wolny czas – spacerując czy leżąc na trawie. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie – na jego terenie rozmieszczonych jest wiele atrakcji, które sukcesywnie urozmaicają czas turystom. Znajdują się tutaj miejsca do koncertów, kawiarnie, budki z lodami i hot-dogami, a nawet ogród zoologiczny. W okresie letnim odbywa się tutaj wiele festiwali muzycznych, które same w sobie są już wielką atrakcją turystyczną.

Central Park to także miejsce bogate pod względem kulturalnym. Spacerując dróżkami można napotkać dziesiątki rzeźb i pomników. Swój kąt odnalazł tutaj również król Władysław Jagiełło, który dumnie spogląda na Zamek Belwederski. Siedmiometrowy monument, który upamiętnia bitwę pod Grunwaldem jest jednym z najwyższych posągów Central Parku. Oprócz tego na terenie parku znaleźć można także niektóre z najsłynniejszych nowojorskich muzeów – Miejskie Muzeum Sztuki i Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej.

Central Park to odskocznia od codziennego życia Nowego Jorku, o czym świadczy to, że rocznie odwiedza go ponad 35 milionów osób. To obszar przepełniony fantastyczną energią i atmosferą, miejsce do medytacji, wypoczynku oraz wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej – prawdziwy azyl w środku wielkiego miasta.

Facebook