Charlotte – finansowe centrum USA

charlotte finansowe centrum USA

Charlotte jest jednym z ważniejszych miast w Stanach Zjednoczonych, a w sektorze bankowym należy do ścisłej czołówki. Jest jednak nie tylko wielkim centrum finansowym, ale i chętnie wybieranym kierunkiem turystycznym. Charlotte to największe miasto stanu Karolina Północna i należy do aglomeracji Charlotte-Gastonia-Salisbury, która jest jednym z najlepiej rozwijających się ośrodków miejskich w Stanach Zjednoczonych.

Gorączka złota

Charlotte w USA przez wielu kojarzone jest z gorączką złota, bo to właśnie niedaleko tego miasta w 1799 roku 12-letni chłopiec znalazł w rzece Little Meadow Creek 8-kilogramowy samorodek złota. Przyczyniło się to do dużego napływu osób, które w poszukiwaniu zysku w XIX wieku osiedlały się w Karolinie Północnej. Dało to początek pierwszym bankom w tym regionie, a Charlotte stało się jednym z najważniejszych ośrodków finansowych w Stanach Zjednoczonych.

Ciągły rozwój gospodarki

charlotte bankiMiasto przez wiele lat było drugim co do wielkości centrum bankowości w USA, a w 2017 roku spadło na trzecie miejsce. W Charlotte siedzibę ma m.in. Bank of America, a jego budynek można uznać za jeden z bardziej charakterystycznych punktów w mieście. Bank of America Corporate Center ma bowiem 265 m wysokości i 60 kondygnacji, a z jego tarasów rozciąga się piękny widok na całe Charlotte. Obok rozwiniętego sektora bankowego, miasto może pochwalić się też ciągłym rozwojem przemysłowym. W jego centralnym punkcie, na Placu Niepodległości, stoją posągi z brązu symbolizujące Transport, Przemysł, Handel, które są skierowane w stronę Przyszłości – i jest to dobrym podsumowaniem ambicji miasta.

Co zobaczyć w Charlotte?

Mimo że Charlotte znane jest głównie jako centrum finansowe USA oraz dobre miejsce do prowadzenia biznesu, to atmosfera miasta wcale nie jest bardzo „przemysłowa”. Nowoczesna architektura łączy się tu z zabytkowymi budowlami, a miasto ma rozbudowaną ofertę kulturalną, która przyciąga wielu turystów. Już lotnisko w Charlotte jest niezwykle charakterystyczne, bo przyjezdnych wita królowa Zofia – 15-metrowa rzeźba z koroną w ręku. To zresztą jest główną przyczyną tego, że Charlotte jest niekiedy nazywane Miastem Królowej. Niedaleko znajduje się Lake Norman, czyli największe sztuczne jezioro w Karolinie Północnej, co jest nie bez znaczenia, gdy pomyśli się o tym, że Charlotte leży w strefie wilgotnego klimatu subtropikalnego.

Partner Wrocławia

W ramach ciekawostki o Charlotte warto wspomnieć, że od 1991 roku jest to miasto partnerskie naszego polskiego Wrocławia. Współpraca rozpoczęła się, gdy Charlotte pomagało w tworzeniu pierwszych demokratycznych władz samorządowych Wrocławia, przeprowadzając szkolenia i dzieląc się swoimi doświadczeniami. Obecnie partnerstwo miast jest widoczne na wielu płaszczyznach: od ochrony zdrowia przez wymianę studentów po występy artystów z Polski i USA na poszczególnych imprezach kulturalnych.

Facebook