Christmas Eve, czyli jak Amerykanie obchodzą Boże Narodzenie

święta w USA

Stany Zjednoczone są mieszaniną wielu kultur i religii, dlatego tradycje związane z Bożym Narodzeniem mogą się subtelnie różnić w zależności od upodobań rodzin. Istnieje jednak kilka najpopularniejszych zwyczajów, których trzyma się większość obywateli. W jaki sposób Amerykanie obchodzą Boże Narodzenie?

Najpopularniejsze tradycje świąteczne

W wigilię Amerykanie nie zasiadają do wieczerzy, tak jak jest to w Polsce – tego wieczoru uczestniczą w nabożeństwach kościelnych i śpiewają kolędy. Dużo osób uczęszcza wówczas na Midnight Mass Church Service, czyli mszę świętą odbywającą się o północy. Jedynym dniem świątecznym oraz wolnym od pracy w USA jest 25 grudnia. To wtedy od samego rana rozpakowuje się prezenty przywiezione przez amerykańskiego św. Mikołaja, zwanego Santa Claus i ubranego w krótki, a nie długi – jak w Polsce – kożuszek. Santa Claus mieszka na Biegunie Północnym, przybywa stamtąd 24 grudnia na saniach zaprzężonych w osiem reniferów, wchodzi w nocy przez komin do domu i zostawia prezenty w wielkich wełnianych skarpetach. Według tradycji, obdarowuje się oczywiście najbliższą rodzinę, jednak w dobrym tonie jest również podarowanie drobiazgu znajomym w szkole lub pracy. Momentem, który rozpoczyna także okres przedświąteczny, jest oficjalne zapalenie choinek w Białym Domu. Nadal żywą i kontynuowaną tradycją przez Amerykanów jest wysyłanie kartek świątecznych, najczęściej ze swoim wizerunkiem lub zdjęciem przedstawiających swoich najbliższych, do rodziny i znajomych. To, co jeszcze wyróżnia amerykańskie Christmas Eve, to zdecydowanie więcej czasu spędzonego z rodziną chociażby na wspólnych zabawach i grach, aniżeli na przygotowaniach i gotowaniu.

domy w USAŚwiatełkowy zawrót głowy, czyli ozdoby świąteczne w USA

Ozdoby świąteczne w sklepach pojawiają się już w połowie listopada. Jest to spowodowane obchodami Święta Dziękczynienia, które zawsze przypada w czwarty czwartek listopada. Z kolei choinka ubierana jest już na początku grudnia, a zazwyczaj jeszcze wcześniej, bo w ostatni piątek listopada. Drzewko rozbiera się najczęściej 26 grudnia, dzień po Bożym Narodzeniu. Komercjalizacja Świąt w USA jest bardzo zauważalna, jednak to, co odróżnia ją od tej w Polsce, to zdecydowanie szerszy asortyment dostosowany do różnych kultur. Przykładowo na półce obok Santa Claus, znajdują się ozdoby do świętowania żydowskiej Hanukkah, która także przypada w tym czasie. Amerykanie cenią sobie wszelkie ozdoby, dlatego w tym okresie przed domami można zobaczyć istny festiwal świetlny, a poza tym także dmuchane postacie, które ustawiane są przed domem. Co niektórzy dekorują także pobliską przestrzeń sztucznym śniegiem.

Co jedzą Amerykanie podczas obiadu świątecznego?

Boże Narodzenie w Polsce obchodzone jest nieco inaczej. Większą uwagę poświęca się tradycyjnym 12 potrawom czy innym popularnym zwyczajom. W Ameryce świąteczny obiad podobny jest do tego dziękczynnego – i tutaj podaje się pieczonego indyka z ziemniakami, pieczoną szynkę, zapiekankę warzywną oraz ciasto z owocami. Potrawy bardzo często różnią się także w zależności od regionu. Przykładowo w Wirginii na świątecznych stołach królują ostrygi, szynka zapiekana w cieście oraz puszyste herbatniki. W południowych stanach do świątecznej kolacji często zamiast ziemniaków serwowany jest ryż, a tradycyjnie przygotowywanym deserem jest ciasto o nazwie Charlotte Russe.

Święta obchodzone w Stanach Zjednoczonych różnią się pod wieloma kwestiami od tych w Polsce. Jednak niezależnie od kontynentu, w tym czasie najważniejsze nie są przygotowania i to, co znajduje się na stole, lecz czas spędzony z bliskimi.

Facebook