Co kryje w sobie piękno słonecznej Kalifornii?

palmy ikona

Na czym polega fenomen Kalifornii? Próba odpowiedzi na to pytanie musi być złożona tak, jak złożony jest charakter tego stanu. Położony na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych jest najbogatszym, najbardziej zaludnionym i trzecim największym terytorialnie stanem Ameryki. Jego nazwa wywodzi się od królowej Califii – władającej mitycznym rajem Amazonek. Ile z arkadii pozostało w Kalifornii do dziś?

 
santa cruz

Kalifornię odznacza niejednakowość. Jej mieszkańcy mogą pochwalić się szczególnie zróżnicowanym, wielokulturowym pochodzeniem etnicznym. Również topografia i klimat Kalifornii są niezwykle urozmaicone. To tu zlokalizowane jest Hollywood – światowe centrum kultury popularnej, ale też Dolina Krzemowa – stolica przemysłu wysokiej technologii. Właśnie w Kalifornii swoje siedziby mają największe firmy technologiczne, takie jak Microsoft, Google czy Facebook. Granice stanu obejmują ponadto 7 parków narodowych USA oraz najniższy punkt terytorialny kontynentu – Dolinę Śmierci.

surfCo warto zobaczyć, planując pobyt w Kalifornii? Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego dobrym pomysłem jest przygotowanie planu zwiedzania. Wizytówką stanu jest Los Angeles – stolica amerykańskiego show-biznesu. To właśnie tam tysiące turystów co roku fotografuje się na tle wzgórza Hollywood i przykłada dłonie do śladów swoich idoli na Alei Sław. Jednak znane LA to tylko kropla w morzu atrakcji, jakie oferuje Kalifornia. Inne kalifornijskie miasto – San Francisco – również jest sławnym na całym świecie ośrodkiem turystycznym. To w nim można obejrzeć ikoniczny Most Golden Gate, poznać legendy związane z wyspą Alcatraz, wskoczyć na jeden z tramwajów linowych czy poczuć klimat prawdziwego Chinatown. Entuzjaści aktywnego wypoczynku dobrze odnajdą się w Santa Cruz, nazywanym niekiedy Surf City. Przylega do niego niesamowicie piękne wybrzeże klifowe, z którego często podziwiać można zdumiewające i ogromne fale, będące wyzwaniem dla surferów z całego świata.

dolina smierciNaturalny krajobraz i klimat Kalifornii również wyróżniają ją spośród innych miejsc. W Dolinie Śmierci zanotowano światowy rekord najwyższej temperatury powietrza, wynoszący aż 56,7°C. To miejsce, gdzie w niektórych latach nie spada nawet kropla deszczu! Tam również można spróbować rozwikłać zagadkę wędrujących kamieni. Jednak obok tak nieprzystępnego miejsca, w Kalifornii można też zobaczyć spektakularne pomniki przyrody zachowane w rezerwatach, takich jak Park Narodowy Yosemite. To wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO teren, gdzie podziwiać można zachwycające wodospady, najwyższe na świecie drzewa – sekwoje – niespotykane, granitowe urwiska czy największy w USA wodospad Yosemite.

Kalifornia nie daje się określić przez niejednoznaczność swojego charakteru. Z pewnością potrafi jednak inspirować – co widać w ikonicznych piosenkach Red Hot Chilli Peppers czy Scotta McKenziego. Być może warto przejść się ulicami miast, śladami Davida Duchovnego z serialu Californication, spróbować win z Napa Valley, czy poznać luksusy Rodeo Drive – najdroższej ulicy w USA?

Facebook