Cud natury – dlaczego warto odwiedzić Bryce Canyon?

hoodoo canyon

Natura potrafi zaskakiwać, o czym wie każdy podróżnik. Nie trzeba wyjechać daleko, aby na każdym kroku obserwować cudowne krajobrazy. Jest jednak kilkanaście takich miejsc na świecie, które cieszą się ogromną popularnością, a ich zobaczenie będzie nie lada gratką dla każdego kolekcjonera niezwykłych wspomnień. Bez wątpienia można do nich zaliczyć znajdujący się w stanie Utah Park Narodowy Bryce Canyon – dlaczego?

Legendarny krajobraz

Legenda głosi, że ludzie zamieszkujący dawniej Bryce Canyon posiadali magiczne umiejętności, dzięki którym mogli zamieniać się w dowolne postaci. Nadużyli jednak swoich mocy narażając się tym samym bogu-kojocie, który pozamieniał ich w kamienie. Hoodoos, jak zwykło się nazywać te niezwykłe formy skalne, faktycznie rozbudzają wyobraźnię turystów. Jedni zobaczą w nich ludzkie kształty, inni twierdzą, że natura stworzyła tam niesamowite konstrukcje, które wyglądają niczym wybudowane przez człowieka wieże strażnicze, katedry i pałace, tworzące niezwykłe miasto.

Prócz skał przypominających budowle są tam też takie, które wyglądają niczym mosty wznoszone przez dzisiejszych inżynierów. Z geologicznego punktu widzenia są to łuki skalne, tworzące naturalne połączenia pomiędzy hoodoos

Kolory

Jednym z bardziej zaskakujących elementów, które dodają temu miejscu dodatkowego uroku, są kolory. Skały w Bryce Canyon tworzy czerwony piaskowiec, który w zależności od kąta padania promieni słonecznych mieni się wieloma barwami. Bywa fioletowy, łososiowy, krwisto czerwony, pomarańczowy, bursztynowy, a nawet złoty. Najpiękniejsza paleta kolorów ujawnia się po zachodzie słońca – jego promienie sprawiają, że w tym widoku można się zakochać.

Gwieździste niebo

Na terenie Parku Narodowego znajdują się bazy noclegowe, bo jego obszar jest na tyle rozległy, że na zwiedzanie najlepiej zaplanować sobie przynajmniej dwa dni. Zwłaszcza wtedy warto skorzystać z darmowej, niecodziennej wycieczki ze strażnikami (Park Rangers), którzy pokażą chętnym piękno tego miejsca ujawniające się po zmroku. Ze względu na położenie (2500 m.n.p.m.) Bryce Canyon, można obserwować tam niespotykane nigdzie indziej konstelacje gwiazd – zadowalając się własnym wzrokiem lub pogłębiając analizę astronomiczną dzięki teleskopom.

Postępujący proces twórczy

Ten cud natury można obserwować dzięki temu, że ciągłe wahania temperatur powodują zamarzanie i topnienie wody znajdującej się w szczelinach skalnych, która kształtuje te niezwykłe formy. Badacze ustalili, że erozja przebiega tam w tempie 60 do 130 cm na 100 lat. Twierdzenia mówiące, że Bryce Canyon wciąż żyje, są więc jak najbardziej uzasadnione.

Kiedy spogląda się na te pieczołowicie wyrzeźbione skały, które w szczegółach przypominają najpiękniejsze cuda architektoniczne, to aż trudno uwierzyć, że nie tknęła ich ludzka ręka. Będąc w stanie Utah w USA trzeba koniecznie odwiedzić to miejsce. Bilet wstępu do Bryce Canyon jest ważny przez siedem dni – można więc chłonąć te niezwykłe widoki zupełnie bez pośpiechu.

Facebook