Czym podróżować po USA?

yellow cab tbw

Podróż do USA zdecydowanie należy do jednych z wymarzonych. Co roku tę część świata odwiedza milion turystów. Najpopularniejszym środkiem dotarcia tam jest wciąż samolot. Czym jednak przemieszczać się i podróżować, będąc już na terenie Stanów Zjednoczonych? Warto przed wyjazdem zapoznać się z funkcjonującym tam transportem.

autobus nowy jorkNowy Jork to największe miasto w USA, które posiada swoją własną sieć komunikacyjną. MTA jest firmą, która obsługuję nowojorski transport. Przemieszczanie się komunikacją miejską ma swoje plusy, ponieważ istnieje tam bardzo duża ilość linii autobusowych, w tym lokalnych, ekspresowych czy Select Bus Service, autokar miejski, który szybko łączy odległe sobie punkty. Turyści również mogą korzystać ze specjalnych kart. Założenie Pay Per Ride MetroCard lub Unlimited Ride MetroCard to korzystna forma płatności. Działają one na zasadzie karty debetowej – doładowuje się je pieniędzmi, a później płaci za konkretny przejazd. Takie bilety okresowe to dobre rozwiązanie niezależnie od tego, jak długi planujesz pobyt.

Bardzo popularną formą komunikacji w Nowym Jorku jest metro, które jest czynne 24 godziny na dobę. Płaci się wyłącznie za wejście do niego, a nie za czas podróży czy pokonaną odległość. Do przejazdu uprawnia MetroCard, którą można kupić na stacjach metra lub w sklepie. Jest to wygodny i szybki sposób transportu. Prócz wykorzystania jako środka komunikacji, można potraktować wycieczkę metrem jako element zwiedzania. Warto jednak wziąć pod uwagę, że metro obok autobusów jest jednym z najpopularniejszych i głównych środków komunikacji publicznej.

Symbolem komunikacji w Stanach Zjednoczonych są niewątpliwie żółte taksówki – Yellow cab. To popularny, szybki i wygodny sposób bezpośredniego dotarcia do celu. Taką taksówkę zamawia się podnosząc rękę powyżej głowy, zwracając się ku temu autu które na wyświetlaczu dachu informuje o wolnych miejscach. Koszt takiej podróży uzależniony jest od trasy, jednak do ostatecznej ceny należy doliczyć napiwek dla kierowcy. Każdy, kto planuje wybrać się w podróż do USA, koniecznie musi przejechać się nowojorską taksówką.

amtrak tbw blogPrzemieszczając się z lotniska w Nowym Jorku można wybrać już wcześniej wymienione środki transportu lub AirTrain. To prosty sposób na połączenie się ze stacją metra Jamaica i Howard Beachza. Świetna metoda na dotarcie na przykład na Manhattan! Trafnym sposobem może okazać się również kolej, czyli Amtrak, którą możesz podróżować nawet od wybrzeża do wybrzeża. Pociąg jest trochę droższą opcją od autobusów, ale zapewnia większy komfort, zwłaszcza podczas długich podróży. Mimo wszystko, autokar to nadal najtańszy środek transportu. Jednak na rzecz różnych atrakcyjniejszych i wygodniejszych możliwości turyści biorą go pod uwagę znacznie rzadziej niż kiedyś. Ten, kto planuje przeznaczyć większe fundusze na wycieczkę do USA może wziąć pod uwagę samolot – najbardziej komfortową opcję. Ten środek transportu najlepiej sprawdza się na długich dystansach.

droga usaMiejsca warte zwiedzania znajdują się zwykle w równych miejscach, dlatego też planowanie transportu jest ważną kwestią. Alternatywną do wcześniejszych opcji podróżowania po Stanach Zjednoczonych, może okazać się wynajem samochodu. Najwygodniejsze w tym sposobie jest to, że auto można wypożyczyć w jednym mieście, a oddać w zupełnie innym. Jedynym warunkiem korzystania z takiego transportu jest ukończone 21 lub 25 lat. Wiek minimalny, uprawniający do wynajmu, jak również koszt usługi może różnić się w zależności od wypożyczalni oraz kategorii samochodu. Należy również pamiętać o doliczeniu ubezpieczenia (OC i AC w wysokość około 20$ na dzień) przy analizowaniu kosztów wypożyczenia. Do największych wypożyczalni należą m.in. Alamo Rent-A-Car czy Avis.

Coraz częściej słyszy się o takim środku podróżowania jak drive-a-way. Polega on na tym, że dostarczasz czyiś samochód z jednej części kraju do drugiej (odległości te potrafią być spore) i płacisz jedynie za benzynę. Taka opcja oferuje prócz samochodu, ubezpieczenie oraz mapy. Warunkiem jest jednak posiadanie międzynarodowego prawa jazdy i ukończone 23 lata.

Przed samym wyjazdem do Stanów Zjednoczonych warto zapoznać się z dostępnymi opcjami środków transportu w tym kraju. Dowiadując się więcej na temat możliwości różnych transportów można świadomie zaplanować podróżowanie po wybranych miejscach w tym kraju.

Facebook