Dolina Krzemowa najsłynniejszą technopolią na świecie

dolina-krzemowa

Mówi się o niej, że jest współczesnym El Dorado – prawdziwym rajem przedsiębiorców, programistów i pasjonatów technologii. Dolina Krzemowa, bo o niej mowa, to spełnienie biznesowych marzeń i pionierem w wyznaczaniu trendów w przemyśle. Dlaczego jest ona tak atrakcyjna? Oto kilka ciekawostek dotyczących Doliny Krzemowej!

Dolina Krzemowa – podstawowe informacje

Dolina Krzemowa to północna część Doliny Santa Clara, która znajduje się w stanie Kalifornia w USA. Pierwotnie była ona terenem rolniczym, ponieważ jej umiarkowany klimat sprzyjał uprawie roślin czy hodowli zwierząt. Obecnie Dolina Krzemowa stanowi najważniejszy ośrodek rozwoju sektora najnowszych technologii, a na jej terenie znajdują się najbardziej cenione korporacje transnarodowe. Głównym celem tego miejsca jest intensywny rozwój komputerów czy mikroelektroniki. Nic dziwnego – na jej terenie znajdują się prawdziwi giganci tych dziedzin!

Giganci Doliny Krzemowej

dolina-krzemowaNa terenie Doliny Krzemowej znajdują się najważniejsze firmy z sektora IT. Można do nich zaliczyć Apple, Google czy Intel. Technologiczni pionierzy wyznaczają trendy w high-tech i niezmiennie zajmują najwyższe miejsca w rankingach “Fortune 1000”. Co ciekawe Google jest najbardziej pożądanym pracodawcą w Dolinie Krzemowej. Oprócz wcześniej wspomnianych firm w Silicon Valley mają swoje siedziby również Oracle, HP czy Facebook. W kalifornijskim El Dorado swoje miejsce znaleźli również polscy producenci: UXPin (twórca interfejsów graficznych), Intelclinic, Estimote i inni.

Ogromne ceny nieruchomości

Niestety, Dolina Krzemowa to nie jest Arkadia, jak mogłoby się wydawać. Dość dużym problemem, z którym borykają się jej mieszkańcy czy niektórzy pracownicy wielkich koncernów są ogromne ceny za wynajem nieruchomości. Bardzo głośnych echem odbiła się sprawa kierowcy Apple, którego nie było stać na wynajem dachu nad głową. Okazało się, że nie był on odosobniony w tym problemie, a osób, które borykają się z bezdomnością, pomimo zatrudnienia w Dolinie Krzemowej jest znacznie więcej.

Dolina Krzemowa to okręg przemysłowy, w którym nie ma dymiących kominów czy hałasu. Są za to przepiękne budynki wkomponowane w zieleń, a samo miejsce to epicentrum rozwoju naukowo-technologicznego. Warunki życia nie są tam sprzyjające dla wszystkich, jednak Dolina Krzemowa to wyjątkowe miejsce, które ma znaczący wpływ na rozwój i kształt nowoczesnego świata.

Facebook