Filadelfia, czyli miasto braterskiej miłości

filadelfia-miastem-braterskiej-milosci

Filadelfia to wyjątkowe miasto położone na północno-wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych w stanie Pensylwania. Dodatkowo jest to jedno z największych ośrodków miejskich w kraju liczące przeszło półtora miliona mieszkańców. Warto również wiedzieć, że była to pierwsza stolica Stanów Zjednoczonych, ustanowiona zaraz po podpisaniu konstytucji.

Filadelfia, czyli miasto braterskiej miłości

Jak bardzo mylił się William Penn, założyciel miasta, który nadał mu nazwę ,,miasto braterskiej miłości”. Nie wiedział wówczas, iż w osiemnastym wieku stanie się ono areną walk o niepodległość nowego państwa. Filadelfia bowiem była drugim pod względem wywierania wpływu ośrodkiem Brytyjczyków, zaraz po Londynie. Konflikt między kolonizatorami, a 13 koloniami wybuchł na skutek nakładanych podatków. Na czele ruchu oporu stanął wówczas George Washington, późniejszy prezydent USA. Miejscem spotkań i konspiracji był Independence Hall, w którym następnie pamiętnego 4 lipca 1776 r. podpisano Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Od tego momentu, aż do roku 1800 Filadelfia pełniła funkcję stolicy kraju.

Centrum Filadelfii

centrum-filadelfiiWspomniany Independence Hall jest położony w sercu miasta, natomiast wokół niego rozciąga się Independence National Historical Park, gdzie jeszcze lepiej poznasz historię Amerykanów i ich walki o niepodległość państwa. Będąc w centrum miasta warto wybrać się pod City Hall, czyli miejski ratusz. Budynek zaprojektował John McArthur, a jego budowa została ukończona w 1901 roku. Budowla mierzy 167 m wysokości, a na jej wieży znajduje się wspaniały zegar zajmujący średnicę aż 8 metrów. Spacerując po Filadelfii natkniesz się na wiele przykładów architektury georgiańskiej – warto wejść choćby do jednego z nich, bowiem ich wnętrza są doskonale zachowane i magicznie przenoszą w minione stulecia.

Miasto Rockyego

Któż nie kojarzy filmu pod tytułem ,,Rocky”, w którym w tytułową postać świetnego boksera wcielił się sam Sylvester Stallone. Część scen hollywoodzkiej produkcji zostało nakręconych właśnie w Filadelfii, a końcowe ujęcia wykonano na schodach Museum of Art. Miejsce cieszyło się tak dużym zainteresowaniem fanów, że władze postanowiły postawić pomnik boksera w pobliżu wejścia do muzeum, a na placu przed budynkiem zostały odciśnięte ślady stóp aktora, który wcielił się w sportowca.

Z wizytą u Al Capone

Rocky Balboa to nie jedyna znana postać, która kojarzona jest z Filadelfią. Równie popularny jest tu Al Capone, a wszystko za sprawą najdroższego więzienia w Stanach Zjednoczonych. Budynek Eastern State Penitentiary z 1829 roku został wyposażony w centralne ogrzewanie i bieżącą wodę dużo wcześniej niż Biały Dom. Przebywali w nim najgroźniejsi przestępcy, a wśród nich amerykański gangster, ściśle związany z prohibicją. W okresie funkcjonowania zakładu karnego było tam niezwykle cicho, co wiązało się z eksperymentalnymi metodami resocjalizacji, które miały stworzyć u skazanych wrażenie przebywania sam na sam ze sobą i swoimi przewinieniami. W związku z tym wszyscy pracownicy oraz osadzeni musieli chodzić w specjalnych nakładkach na obuwie, które tłumią dźwięk.

Chinatown w Filadelfii

chinatown-filadelfiaFiladelfia, podobnie jak inne duże miasta Ameryki ma swoje Chinatown, które jest pokłosiem wzmożonej migracji ludności z terenów Azji Wschodniej. Warto odwiedzić tą dzielnice i spróbować jedzenia w jednej z kolorowych restauracyjek, wejść do niewielkich sklepików oraz bazarów prowadzonych przez sympatycznych mieszkańców. Znajdziesz w nich wszystko – od tradycyjnych wachlarzy, przez lampiony po ręcznie malowaną porcelanę. Dodatkowo miejsce prezentuje się niezwykle egzotycznie przez kontrast, jaki tworzy z nowoczesnymi zabudowaniami amerykańskiej metropolii.

Filadelfia to wyjątkowe miasto, w którym zetkniesz się zarówno z dawną, jak i współczesną historią Ameryki. Zabudowania związane z walką o niepodległość państwa są tam bliskim sąsiadem domów czarnoskórych i miasteczka Chinatown. Do tego dochodzą symbole amerykańskiej popkultury jak Rocky Balboa czy Sylvester Stallone. Wszystkie te elementy tworzą niepowtarzalną kulturową całość, którą spotkać można jedynie w Stanach Zjednoczonych. Warto wybrać się tam i poczuć ją na własnej skórze.

Facebook