Georgia – Cesarski Stan Południa

georgia czyli cesarski stan usa

Georgia to stan, który swoją nazwę zawdzięcza królowi Jerzemu II Hanowerskiemu. Można znaleźć tam wiele śladów historii, a także cieszyć się niezwykłym pięknem natury. Dlaczego warto odwiedzić Georgię?

Kolonialna historia Georgii

Historia tego stanu sięga roku 1540, kiedy przybyła tam pierwsza hiszpańska ekspedycja. Około trzydziestu lat później rozpoczęła się kolonizacja, a w 1670 konflikt o te tereny pomiędzy Hiszpanią a Anglią. W 1732 na polecenie parlamentu brytyjskiego utworzono Powiernictwo Prowincji Georgia, a kolonia przyjęła nazwę od imienia króla Jerzego II. Kilkadziesiąt lat później, w 1788 ratyfikowano Konstytucję i Georgia została czwartym co do wielkości stanem.

Jak żyją mieszkańcy tego stanu?

Georgia graniczy od wschodu z Oceanem Atlantyckim, a na północy z Karoliną Południową. Panuje tam morski klimat tropikalny, a zimą można zauważyć wyraźne wpływy klimatu kontynentalnego. Stan jest podzielony na 159 hrabstw, a ponad osiem milionów mieszkańców mówi w językach: angielskim i hiszpańskim. Dominującą religią jest tam protestantyzm, chociaż nie brakuje również ateistów, katolików i Świadków Jehowy. Mieszkańcy Georgii są zatrudnieni głównie w sektorze wydobywczym, a także papierniczym, tekstylnym i spożywczym.

Bank of America Plaza

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych i jednocześnie najwyższych budynków stanu Georgia jest umieszczony w Atlancie wieżowiec Bank of America Plaza. Ma on wysokość 311,8 metra. Został zaprojektowany przez Kevina Roche i wybudowany w 1992 roku. Ta budowla posiada aż 55 kondygnacji, a jej stworzenie pochłonęło kwotę aż 436 milionów dolarów!

Nie tylko świat Coca-Coli

coca-cola muzeum georgiaW Georgii znajdują się liczne muzea, z czego niewątpliwie najbardziej znanym jest Pemberton Place. Można tam znaleźć świat Coca Coli i poznać historię tego słynnego napoju, a także zagrać w interaktywne gry czy obejrzeć film w technologii 5D. Podczas pobytu w Georgii warto również odwiedzić Narodowy Park Militarny Chickamauga & Chattanooga – największy park w Ameryce, o tematyce wojennej. Znajduje się tam wiele wystaw, mapy i informacje mówiące o tym, jak poruszać się po terenie parku. Warto odwiedzić także położone w Atlancie Akwarium Georgia, noszące dumny tytuł największego akwarium na świecie. Łączna pojemność zbiorników wodnych, które się tu znajdują to około 30000000 litrów! Jest tam ponad 100000 zwierząt z 500 gatunków.

Piękno natury

Georgia zachwyca także pięknem natury. Podczas wizyty w tym stanie koniecznie trzeba wybrać się do Parku stanowego Amicalola Falls, nie bez powodu nazywanego jednym z “siedmiu cudów Georgii”. Największą atrakcją jest widowiskowy wodospad, mający aż 122 metry! Warto odwiedzić również Park stanowy Tallulah Gorge. Można tam podziwiać głęboki na około 300 metrów wąwóz, wydrążony przez rzekę Tallulah. Oprócz tego znajduje się tam sześć malowniczych wodospadów.

Georgia jest stanem, do którego z pewnością warto się wybrać. Docenią go zarówno miłośnicy historii, jak i naturalnego piękna przyrody.

Facebook