Grand Prismatic Spring, czyli największe gorące źródła Yellowstone

grand prismatic spring gorace zrodla

Park Yellowstone – tę nazwę każdy kojarzy chociażby z zajęć geografii w szkole. To najstarszy Park Narodowy na świecie, założony w 1878 roku. Z całą pewnością jest on niezwykle popularny między innymi ze względu na kolorowe źródła, które się w nim znajdują. Dzięki specyficznemu ukształtowaniu terenu, Grand Prismatic Spring jest trzecim co do wielkości gorącym źródłem na świecie.

Niezwykłe Grand Prismatic Spring

gorace zrodla YellowstoneGrand Prismatic Spring to największe gorące źródła, znajdujące się w Parku Narodowym Yellowstone. Należą one do kompleksu termalnego Midway Geyser Basin i zachwycają tęczowymi kolorami, które zmieniają się w zależności od pory roku: od butelkowej zieleni, poprzez intensywny pomarańcz, aż po zachwycającą purpurę. Skąd bierze się takie bogactwo barw? To zasługa dużej ilości składników mineralnych i bakterii, które znajdują się na brzegach tego akwenu. Gdy patrzy się na Grand Prismatic Spring, aż trudno uwierzyć, że ten piękny trójwymiarowy efekt stworzyła natura. Źródło to jest bardzo głębokie, w strategicznym punkcie ma aż 37 metrów, dzięki czemu mieści się w nim ponad 2 tysiące litrów wody. Nazwa “gorące źródła” nie jest nadana przypadkowo, bowiem osiągają one temperaturę aż do ponad 80 stopni Celsjusza! Te gorące wody pozwalają żyć bakteriom odpowiedzialnym za tęczowe kolory: cyjanobakterie i sinice tworzą żółty, glony i grzyby zielony, protozoa pomarańczowy, zaś mech – brązowy. Źródła Grand Prismatic Spring powstały dzięki obecności komory magmowej z gorącą lawą, znajdującej się pod Parkiem Yellowstone.

Człowiek w Yellowstone

Gorące źródła z Yellowstone cieszą się niezwykłą popularnością, zawsze przychodzą tu tłumy odwiedzających, dlatego najlepiej pójść tam wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Niestety nie wszyscy potrafią uszanować cuda natury i nie dostosowują się do panujących reguł. Wiele osób traktuje źródła jako swego rodzaju fontannę i wrzuca do nich monety. Takie bezmyślne zachowanie powoduje nie tylko zanieczyszczenie akwenu, ale także sprawia, że otwór, przez który ciepło dostaje się na zewnątrz ulega zmniejszeniu. To z kolei prowadzi do obniżenia temperatury niezbędnej do życia bakteriom zabarwiającym wodę. Jeżeli takie praktyki wciąż będą miały miejsce, Grand Prismatic Spring nie tylko przestaną zachwycać bogactwem barw, ale mogą także po prostu zniknąć. Poza tym należy uważać podczas zbliżania się do tafli wody, ponieważ jeden z turystów, próbując sprawdzić temperaturę źródła, wpadł do środka i zginął. To, co piękne może być także niebezpieczne.

Grand Prismatic Spring to znakomite miejsce, w którym jeszcze żaden turysta nie odmówił sobie zrobienia zdjęcia. Niezwykłą okazję do zobaczenia tych malowniczych źródeł mają studenci korzystający z programu Work&Travel, dzięki któremu nie tylko szlifują swój język, lecz także poznają amerykańską kulturę i zdobywają cenne doświadczenie zawodowe. Należy jednak pamiętać, że z naturą nie ma żartów i nie należy ingerować w jej istnienie. Niech te cuda natury zachwycają także przyszłe pokolenia!

Facebook