Hawajskie wyspy – którą najlepiej odwiedzić?

hawajskie-wyspy

Hawaje są jednym ze stanów USA. Ich powierzchnia to 28,3 tys kilometrów kwadratowych, które zamieszkuje 1,2 mln mieszkańców. Hawaje składają się archipelagu wielu wysp, które przyciągają turystów swoim pięknem lazurowej wody, wysokimi palmami i możliwością wypoczynku zarówno aktywnego jak i na leżaku. Oto krótki przewodnik po Hawajach, który ułatwi ci wybór docelowej wyspy.

Hawajskie wyspy – którą najlepiej odwiedzić?

Nie wszystkie wyspy na Hawajach są dostępne dla zwiedzających, dlatego przedstawimy te, na które dostaniesz się bez większych przeszkód.

  • Hawai’i nazywana również Big Island – jest największą oraz najmłodszą wyspą archipelagu. Znajdują się na niej aktywne wulkany, na przykład Mauna Kea czy KIlauea. Co ciekawe na tej jest jedenaście z trzynastu stref klimatycznych występujących na Ziemi, dlatego traktuje się ją jak mały kontynent. Atrakcjami na wyspie Hawai’i są głównie obszary zastygłej lawy, wodospady, a także żółwie morskie i delfiny. Czas na tej wyspie można spędzić wędrując lub odpoczywając na czarnych oraz czerwonych plażach.
  • Kaua’i jest wulkaniczną wyspą o powierzchni 1,4 tys. km². Zamieszkuje ją około 70.000 mieszkańców, a głównym miastem jest Lihu’e. Na wyspie podziwiać można niezwykłe klify, doliny, wodospady oraz lasy deszczowe. Czas spędza się tam aktywnie, głównie wędrując. Wyspa Kaua’i jest kolebką tańca hula, gdyż znajduje się tam najważniejsza i najstarsza świątynia poświęcona opiekunce tego tańca – Laka.
  • Lana’i nazywana jest Wyspą Ananasów, ponieważ dawniej uprawiano tutaj ten owoc w dużej ilości. Tę wyspę zamieszkuje jedynie 3000 osób i panuje duży spokój. Atrakcji nie ma tam zbyt wiele, ale ze względu na swój urok, a także luksus wyspa ta przyciąga wielu celebrytów i gwiazd. Dlatego wybierając się na Lana’i trzeba się spodziewać wysokich cen.
  • Maui to druga co do wielkości wyspa Hawajów, a główne miasta to Hana, Kahului i Wailuku. Na Maui znajduje się czynny wulkan Haleakala, który jest najwyższym punktem wyspy, bo ma wysokość aż 3056 m n.p.m. Tę wyspę charakteryzują romantyczne plaże, gęste lasy oraz świetne warunki do surfowania i kitesurfingu. Maui to raj dla fanów sportów wodnych.
  • Moloka’i znajduje się między O’ahu a Maui, a głównym miastem jest Kaunakakai. Wyspa ta charakteryzuje się dziewiczością i spokojem, ponieważ jest najmniej turystyczną wyspą archipelagu. Większość mieszkańców stanowią rdzenni Hawajczycy, którzy pielęgnują kulturę i kuchnię hawajską. Krajobraz tej wyspy stanowią puste plaże, klify, wodospady i dżungle. Moloka’i jest idealnym wyborem dla tych, którzy chcą uciec od zgiełku i przy okazji poznać historię Hawajów.
  • O’ahu jest najbardziej zaludnioną i trzecią co do wielkości wyspą archipelagu, a stolicą jest słynne Honolulu. To miejsce to połączenie miejskiego zgiełku i dzikości Hawajów, ponieważ znaleźć można butiki, bary i kluby oraz plaże, wodospady i dżungle. Na wyspie można odwiedzić muzea i centrum handlowe, a zarazem wybrać się na surfing i wycieczkę po plantacji ananasów Dole.

Hawajskie ciekawostki

Zanim zaczniesz pakowanie się na wyprawę po hawajskim archipelagu musisz znać kilka informacji. Strefa czasowa wysp to GMT – 10, czyli 12 godzin wcześniej niż w Polsce. Walutą jest dolar amerykański. Główną religią na Hawajach jest chrześcijaństwo (katolicy i protestanci), buddyzm oraz mormoni. Językiem urzędowym Hawajów jest język angielski oraz hawajski. Średnia temperatura przez cały rok wynosi około 23 – 25 stopni Celsjusza, a w okresie letnim, czyli kwiecień – październik 23 – 31 stopni. W okresie od lutego do kwietnia można trafić na nieco silniejsze opady deszczu.

Jeśli więc lubisz surfowanie lub trekking, a puste plaże to spełnienie Twoich marzeń to Hawaje okażą się strzałem w dziesiątkę. Atrakcyjności nadaje również znana na całym świecie kultura z tańcem hula na czele oraz łańcuchy z kwiatów i ananasy.

Facebook