Historia flagi amerykańskiej

Amerykańska flaga

Flaga Stanów Zjednoczonych posiada długą, ciekawą historię, którą mało kto miał okazję poznać. Z jednym z najważniejszych symboli narodowych Ameryki wiąże się również szereg tradycji i przepisów zawartych w amerykańskiej konstytucji. Flaga ta, potocznie nazywana Old Glory (Dawna chwała) lub The Star Spangled Banner (Flaga rozświetlona gwiazdami), w tym roku obchodziła 238 urodziny.

Tradycje flaga USAFlaga Stanów Zjednoczonych na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniała swój wygląd. Od czasów przyjęcia przez unię 13 stanów, uległa 26 zmianom. Pierwszy akt flagi oficjalnie ustanowiono w 1777 roku. Tego dnia Drugi Kongres Kontynentalny przyjął rezolucję o fladze, jednocześnie postanawiając, że flaga amerykańska będzie miała 13 pasków w kolorach czerwonym i białym ułożonych poziomo na przemian oraz 13 białych gwiazd na niebieskim tle w lewym górnym rogu – miały one symbolizować pierwsze amerykańskie kolonie. W akcie z 1794 roku zmieniono liczbę pasków i gwiazd z 13 na 15, jednak kilkanaście lat później powrócono do wcześniejszych ustaleń i dodano kolejne – od tej pory liczba pasków zawsze będzie wynosiła 13, zaś liczba gwiazd będzie zmieniać się wraz z liczbą stanów. Przez 135 lat oficjalnie proporcje flagi nie były określone w żadnym akcie – zmienił to prezydent Taft wydając akt w 1912 roku, który dokładnie opisuje układ położenia gwiazd – czubkiem zwróconym do góry, rozmieszczonych w dziewięciu poziomych rzędach po 6 i 5 gwiazd naprzemiennie. Ostatnia zmiana w wyglądzie flagi USA dokonano w 1960 roku po przyłączeniu Hawajów do Stanów.

Obecnie flaga Stanów składa się z 50 pięcioramiennych gwiazd. Niezmienne od jej powstania, kolory również mają symboliczny charakter. Biel jest wyrazem czystości i niewinności, czerwień oznacza niezłomność i męstwo, zaś błękit – sprawiedliwość, wytrwałość i męstwo. Zagadką jest za to pochodzenie projektu flagi. Historia głosi, że została ona uszyta na podstawie szkicu George’a Washingtona przez krawcową z Filadelfii, Betsy Ross. Istnieje też przesłanka, że wizerunek flagi miał zaprojektować Francis Hopkinson, jednak jego pomysł został odrzucony ze względu na podobieństwo do flagi brytyjskiej.

Amerykański żołnierz

W związku z amerykańską flagą funkcjonuje wiele zasad dotyczących jej użytkowania, opisanych w Kodeksie Flagi Amerykańskiej. Wśród nich wyróżnić można między innymi regulację odnoszącą się do niszczenia starych i nienadających się do dalszego użytku flag – wolno niszczyć je jedynie poprzez spalenie podczas specjalnej ceremonii w amerykańskich placówkach wojskowych.

Ciekawostką zawartą w kodeksie oraz w regulaminie wojskowym jest to, że w przypadku sytuacji skrajnego niebezpieczeństwa flagę amerykańską wiesza się do góry nogami. Innym interesującym faktem jest to, że na ramionach mundurów żołnierzy widnieje odwrócona flaga, jej lustrzane odbicie – na wzór sztandaru, którego flaga podczas marszu wygląda dokładnie tak, jak naszywki na mundurach.

Amerykanie są bardzo przywiązani do symbolu swojego państwa i chętnie to manifestują. Podczas hucznie obchodzonego Święta Flagi patriotyzm widoczny jest na wszelakich dekoracjach domów i sklepów. Nic dziwnego – flaga jest dla nich metaforą wolności i praw zagwarantowanych w konstytucji i Deklaracji Niepodległości.

Facebook