Jak Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości?

dzien niepodleglosci

Na początku lipca w Stanach Zjednoczonych wszyscy mieszkańcy obchodzą najważniejsze święto państwowe – Dzień Niepodległości. Dzień ten obfituje w liczne parady, festiwale, koncerty, a wszystko to w atmosferze patriotyzmu i radości.

Każdego roku 4. lipca Amerykanie świętują rocznicę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych od Wielkiej Brytanii. Historia ta sięga roku 1766, kiedy to 13 kolonii stanęło do walki o niepodległość z Królestwem Wielkiej Brytanii. Data ta uważana jest za dzień narodzin Stanów Zjednoczonych. Tego dnia Kongres podpisał deklarację autorstwa Thomasa Jeffersona i ten historyczny akt stał się symbolem narodzin amerykańskiej wolności. Po zakończeniu wojny, mieszkańcy USA zatrzymali tradycję i chcieli celebrować ten dzień, wyrażając w ten sposób dumę i poczucie jedności narodowej. Trwa to do dziś.

Pomimo długiej historii tego dnia, dopiero od roku 1870 stał się dniem wolnym od pracy, a jego oficjalne obchody rozpoczęto dopiero ponad 70 lat temu. W całym kraju organizowane są liczne atrakcje: parady, festyny, koncerty, mecze baseballowe. Dużo Amerykanów postanawia również spędzić ten czas poza miastem, udając się nawet na kilkudniowy wypad.

niepodleglosc stanowW większych miastach odbywają się widowiskowe pokazy sztucznych ogni dla kilkuset tysięcy ludzi. Największy pokaz ma miejsce w Nowym Jorku i wystrzeliwane jest tam ponad 20 ton fajerwerków. W ramach obchodów, podczas uroczystości, tysiące imigrantów zostaje odznaczonych amerykańskim obywatelstwem. W bazach amerykańskich wojsk oddawane są salwy honorowe. O północy wykonywany jest wystrzał z każdego stanu USA. Ameryka przybiera barwy narodowe, przy domach obowiązkowo wywieszane są flagi, a ulice i sklepy zostają odpowiednio udekorowane. 4 lipca obfituje również w pikniki rodzinne, grillowe oraz festiwal folkowy, prezentujący muzykę i kulturę kraju. Ponadto w telewizji nie braknie wystąpień politycznych, historycznych filmów i wspomnień. Tradycją są publiczne przemówienia dotyczące patriotyzmu. a także spotkanie prezydenta USA z weteranami i ich rodzinami.

Święta narodowe to wyjątkowy dzień w każdym kraju. Dla Amerykanów takim szczególnym dniem jest 4 lipca. To okazja do miłego spędzenia czasu przy boku rodziny i znajomych, jak również ciekawe doświadczenie dla turystów, którzy mają możliwość w nietypowy sposób obcować z historią, kulturą i tradycją mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Jest to przede wszystkim dobra zabawa, a także niezapomniana lekcja historii.

Facebook