Jak się obchodzi Wielkanoc w USA?

wielkanoc-w-usa

Wielkimi krokami zbliżają się święta Wielkiej Nocy. W Polsce jest to jedno z najważniejszych wspomnień w roku – Chrystusa Zmartwychwstałego. Oprócz wymiaru religijnego, dla wielu osób jest to doskonała okazja, by spotkać się z rodziną i przyjaciółmi, aby razem zasiąść do stołu. Na świecie jednak tradycje wielkanocne różnią się od naszych, rodzimych. Jak obchodzi się Wielkanoc w USA?

Święta z królikiem

krolik-symbolem-wielkanocy-w-usaChoć Amerykanie nie przywiązują do Świąt Wielkanocnych większej wagi, to w swojej tradycji mają kilka obowiązkowych punktów celebrowania. Symbolem Wielkanocy jest królik, który chowa w domu i ogrodzie pisanki, następnie szukają ich dzieci, a po udanych poszukiwaniach zostają za nie nagradzane przez rodziców. Świętowanie i wymiar religijny w Stanach Zjednoczonych sprowadza się do uczestnictwa w niedzielnym nabożeństwie, kiedy to kobiety wkładają na głowę tradycyjne kapelusze, wiązane pod szyją. W odróżnieniu od Polaków, mieszkańcy dalekiego kontynentu nie spotykają się na rodzinnych obiadach, bowiem ten zwyczaj praktykowany jest jedynie w Boże Narodzenie. Posiłki spożywa się natomiast w restauracjach.

Parada kapeluszy

Tradycyjne nakrycia głowy to nie tylko obowiązkowy strój na uroczystą mszę – zwyczaj przygotowywania własnoręcznych kapeluszy jest na tyle silny, że w sercu USA – Nowym Jorku odbywa się coroczna parada Easter Parade, na której Amerykanki prezentują swoje okazałe ozdoby. Wyjątkowy element garderoby, wiązany pod szyją, zwykle przystrajany świeżymi kwiatami, wielkanocnymi bibelotami i masą wstążek, doczekał się własnej nazwy, która brzmi “bonnet”. Na jego cześć odbywa się również Easter Bonnet Festival, gdzie pokazywane są najciekawsze, najokazalsze modele.

Biały Dom pełen pisanek

Tradycyjnie w poniedziałek, zaraz po Wielkanocy w Białym Domu organizowane są gry i zabawy dla dzieci i ich rodziców z udziałem samego prezydenta. Pierwszą konkurencją jest Easter Egg Roll, która pojawiła się po raz pierwszy w 1878 roku. Polega ona na turlaniu do mety jajek za pomocą długich łyżek – kto pierwszy dotrze do mety z całym jajem wygrywa. Do punktów programu należy także wyścig z jajkami na łyżeczkach oraz Easter Egg Hunt, czyli dosłownie polowanie na jajka – szukają ich dzieci, a w nagrodę otrzymują od prezydenta kosze z podarunkami. Całą zabawę kończy rodzinny piknik na trawniku przed Białym Domem.

Słodkie święta

wielkanoc-w-usa-czekoladaJak obchodzi się święta w USA? Przede wszystkim słodko! Amerykanie nie wyobrażają sobie Niedzieli Wielkanocnej bez czekoladowych jajek i zajęcy. Dorośli przygotowują kosze dla dzieci, w których znajdują się głównie słodycze i małe podarunki. Jakie potrawy znajdują się w menu tego ważnego dnia? Na amerykańskich stołach gości wówczas szynka pieczona w miodzie z ziemniakami i pieczonymi warzywami, nie może również zabraknąć licznych ciast i deserów. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że świętowanie w gronie rodzinnym, w domowym zaciszu zdarza się niezwykle rzadko, przeważają wizyty w restauracjach. Tradycję spotkań z najbliższymi podtrzymują głównie imigranci z krajów Europy Wschodniej.

Świątecznie rekordy

Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych uwielbiają bić rekordy, a Święta Wielkanocne są doskonałą ku temu sposobnością. Nie dziwi zatem fakt, że największa liczba znalezionych jajek przez dzieci została zanotowana w 2007 roku na Florydzie i wynosiła aż 500 tysięcy sztuk. Pisanek poszukiwało w miejskim parku prawie 10 tysięcy uczestników. O komercjalizacji tego okresu świadczą również wyniki sprzedaży – Amerykanie wydają na niego blisko 2 miliardy dolarów, natomiast producenci słodyczy wytwarzają i dostarczają do sklepów 90 milionów czekoladowych zająców i 90 miliardów małych czekoladowych jajek.

Świąteczne zwyczaje różnią się w zależności od kraju, w jakim są obchodzone, dlatego trudno jednak spierać się z faktem, iż każda tradycja ma swój urok. Chcąc poznać czar amerykańskich zwyczajów, zachwycić się pięknymi kapeluszami i poszukać pisanek z prezydentem – koniecznie wybierz się do USA w święta Wielkiej Nocy. Doświadczysz czegoś zupełnie innego niż w naszym kraju.

Facebook