Jakie amerykańskie marki odzieżowe lubią Polacy?

Amerykańskie marki w Polsce

Rola, jaką odegrały Stany Zjednoczone w długotrwałym procesie kształtowania się kultury popularnej, jest ogromna. Wiele marek, z którymi każdy ma styczność niemal na co dzień, pochodzi właśnie z USA. Transfer kulturowy nie ominął również Polski, dzięki czemu również polski rynek przepełniony jest produktami znanych i cenionych producentów zza oceanu. Odzwierciedlenie tego stanu jest wyraźnie zauważalne w spopularyzowanym przez amerykańskie firmy przemyśle odzieżowym.

Tommy HilfigerJedną z bardziej rozpoznawalnych amerykańskich marek cieszących się dużą popularnością w Polsce jest Tommy Hilfiger. Jej fenomen polega na tym, że została stworzona przez człowieka, który zaczynał zupełnie od zera, by dzisiaj być jednym z czołowych projektantów, wyznaczających trendy w modzie. Zaznaczył przy tym, że swoje produkty kieruje do zwykłych ludzi, nie dla bogatej elity. Kolekcje Hilfigera kojarzone są przede wszystkim z kolorowymi koszulkami polo i koszulami, występującymi w towarzystwie spodni chino. Łączą młodzieńczą zadziorność z klasyką.

Równie ważnym i znanym reprezentantem Stanów Zjednoczonych na światowym, a w tym i polskim, rynku mody jest Calvin Klein – nazwisko i jednocześnie marka kojarzone przez większość miłośników mody. Marka ta w swoich projektach skupia się w dużej mierze na minimalizmie, elegancji i prostocie. Firma zyskała rozgłos między innymi dzięki kontrowersyjnym kampaniom reklamowym oraz przez współpracę z wielkoformatowymi gwiazdami, nie tylko ze świata mody.

ConverseWytworem amerykańskich producentów są również cieszące się niesłabnącą (bo wręcz przeciwnie) popularnością trampki firmy Converse. Zaprojektowany przez nią model All Star stał się wręcz kultowym. Charakterystyczne obuwie za kostkę, na gumowej podeszwie, powstałe w 1917 roku z myślą o koszykarzach, rozpowszechniło się w kulturze amerykańskiej między innymi za sprawą subkultur. Trampki firmy Converse są dziś jednym z najchętniej kupowanych modeli obuwia sportowego. Co ciekawe, firma jest obecnie w całości zależna od koncernu Nike.

Równie rozpoznawalnym i legendarnym modelem, także wśród Polaków, może pochwalić się inny amerykański gigant – firma Vans. Model butów z linii Authentic stworzony z myślą o skateboardingu sprawił, że Vans jest obecnie jednym z największych konkurentów marki Converse.

Pozostając w temacie obuwia, nie można nie wspomnieć o producencie, który w swoich projektach łączy wytrzymałość z wygodą. Timberland, powstała w 1952 roku marka zasłynęła nową technologią polegającą na wtopieniu cholewki buta w podeszwę, zapewniając swojemu modelowi stuprocentową nieprzemakalność. W swoich projektach inspiruje się naturą i podróżami. Charakterystyczny model butów wykonanych z żółtej skóry stał się produktem kultowym i rozpoznawalnym, utożsamianym z tą właśnie marką.

Ray-BanAviator, Wayfarer, Clubaster – te trzy charakterystyczne i wyjątkowe modele pozwoliły z kolei uzyskać marce Ray-Ban status najpopularniejszego na świecie producenta okularów. Pierwszy z nich, stworzony na potrzeby Sił Powietrznych Armii Amerykańskiej, poprzez swój oryginalny i funkcjonalny kształt, do dziś cieszy się niezwykłą popularnością.

Przykładów amerykańskich gigantów, których produkty cieszą się wyjątkowym uznaniem i popularnością także w Polsce, można by wymieniać bez końca – stały się one nieodłączną częścią kultury masowej. Wkład Stanów Zjednoczonych na ukształtowanie standardów mody, panujących obecnie na całym świecie pozostaje bez wątpienia nieoceniony.

Facebook