Kreskówki, które stworzyła Ameryka

hanna-barbera

Ameryka jest kolebką najpopularniejszych kreskówek, które podbiły serca dzieci i dorosłych na całym świecie. Także w USA powstał kultowy program z bajkami – Cartoon Network, na którym emitowane są znane i lubiane seriale animowane.

cartoon network
Źródło: cartoonnetwork.wikia.com

Cartoon Network to program telewizyjny pochodzenia amerykańskiego, który jest własnością Turner Brodcasting System. Kanał został założony 1. października 1992 roku przez Betty Cohen, a w Polsce pierwsza emisja miała miejsce 1. września 1998 roku o godzinie 12:00. W Cartoon Network nie zabrakło realizacji Hanna-Barbera oraz The Walt Disney Company, czyli największej korporacji mediowej na świecie mającej na swoim koncie wiele fantastycznych bajek dla dzieci.

tom and jerry
Źródło: mitchellbeausejour.wikia.com

Jedną z najpopularniejszych kreskówek wszech czasów, która była transmitowana między innymi na CN, to „Tom i Jerry”. Animowany serial został stworzony w Ameryce przez Williama Hanna oraz Josepha Barbera w 1940 roku. Pierwotnie serial miał nosić tytuł „Puss gets the Boot”, kot Tom miał się nazywać Jasper, a mysz Jerry – Jinx. Kreskówka przedstawia odwieczną gonitwę i rywalizację pomiędzy kotem a myszą ujętą w humorystyczny sposób. Największą zagadką tej bajki była twarz Mamci Dwa Buty, czyli właścicielki Toma. Produkcja Tom i Jerry zdobyła aż 7 Oscarów, dzięki którym stałą się laureatem w kategorii seriali animowanych.

flinstones
Źródło: variety.com

Kolejną bajką Hanna-Barbera powstałą w 1960 roku oraz wyświetlaną na Cartoon Network są „Flinstonowie”. Jej fabuła została oparta na amerykańskim serialu z lat 50. „The Honneymooners” (na tym samym serialu opiera się także scenariusz polskich „Miodowych Lat”). Kreskówka opowiada o losach dwóch sąsiednich rodzin, Flinstonów oraz Rubble’ów, którzy żyją w prehistorii. Głównym bohaterem jest Fred Flinstone i jego przyjaciel Barney Rubble pracujący razem w pobliskim kamieniołomie. Obie rodziny dzięki dinozaurom posiadają wszystkie niezbędne sprzęty gospodarstwa domowego takie jak zmywarka, niszczarka czy gramofon. Nie można pominąć także pojazdów, jakimi poruszali się jaskiniowcy! Kultowe wozy, które zamiast kół miały betonowe walce, a ich napęd był uzyskiwany ze stóp kierowców i pasażerów. Yabdabadoo!

scooby-doo
Źródło: cartoonnetwork.pl

Podczas wspominania o amerykańskich kreskówkach nie można zapomnieć o „Scooby-Doo, gdzie jesteś?”, którą Hanna-Barbera stworzyli w latach 1969-1970. Bajka opowiada o losach pięciorga przyjaciół i ich psa, którzy wspólnie w kółko wpadają w tarapaty i rozwiązują zagadki kryminalne. Tytułowym bohaterem jest pies Scooby-Doo – dog niemiecki potrafiący mówić oraz nade wszystko uwielbiający zajadać się Scooby Chrupkami. Jego najlepszym przyjacielem jest Kudłaty, tchórzliwy i równie żarłoczny nastolatek. Razem za każdym razem próbują wywinąć się z tropienia przestępców, lecz niefortunnym trafem trafiają zawsze na jakiegoś ducha, czarodzieja lub zmorę. Z ciekawostek, gwara londyńska dzięki tej kreskówce utworzyła wyrażenie „I don’t have a scooby-doo.”, które dosłownie znaczy „nie mam pojęcia”.

W Ameryce powstało jeszcze wiele znakomitych, popularnych seriali animowanych, między innymi „Jetsonowie”, „Kocia ferajna” czy „Miś Yogi”. Każdy, kto w dzieciństwie uwielbiał spędzać czas na oglądaniu kreskówek, na pewno kojarzy te produkcje. Amerykanie wnieśli do świata rozrywki wiele radości i humorystycznych akcentom dzięki swoim kreskówkom. Kultowe postacie do dziś można oglądać w telewizji oraz w filmach pełnometrażowych.

Ikona pochodzi z: genius.com

Facebook