Kultowe wodospady USA

Swobodny, pionowy spadek wody rzecznej, zwany inaczej wodospadem, potrafi być największą atrakcją turystyczną w całym regionie danego kraju. Aby zobaczyć te najpiękniejsze, najbardziej kultowe kaskady wodne, do USA co roku przybywają miliony turystów.

Wodospad Niagara

Znajduje się on na rzece Niagara na granicy Kanady w prowincji Ontario oraz Stanów Zjednoczonych w stanie Nowy Jork. Tak naprawdę jest to zespół wodospadów, w którego skład wchodzą: American, czyli Amerykański, Bridal Veil, czyli Welon Panny Młodej oraz Horseshoe, czyli Podkowa. Niagara jest zdecydowanie najbardziej popularnym, lecz nie najwyższym wodospadem na świecie. Jego spływ liczy około 50 metrów długości i 790 metrów szerokości. Jego atrakcyjność wynika przede wszystkim z wszechobecnej promocji, która na potrzeby komercyjne stworzyła z niego miejsce kultowe i warte odwiedzenia. Wokół wodospadów znajduje się także mnóstwo innych atrakcji turystycznych, jak np. jaskinia na wyspie Goat Island czy zabytkowy Fort Niagara.

Wodospad Olo’upena

Ten wodospad jest przede wszystkim kwintesencją piękna i ponadczasowej siły natury. Znajduje się na Hawajach, a jego wysokość to 900 metrów, co czyni go czwartym pod względem wielkości wodospadem świata. Jest to także najwyższy spadek wody w Oceanii i Stanach Zjednoczonych. Niestety dostęp do niego nie jest prosty, a wydaje się wręcz niemożliwy. Jest to obszar niewielki, lecz stale zasilany opadami deszczu, z tego względu nie do końca wiadomo ile ma szerokości i jaki jest jego przepływ. Szczęśliwie i bezpiecznie można go za to podziwiać z samolotu lub helikoptera.

Wodospad Great Falls

Dokładniej mówiąc Great Falls to ciąg wodospadów na rzece Potomak, położonych około 24 kilometry od Waszyngtonu, stolicy Stanów Zjednoczonych. Składa się on z wielu kaskad i wodospadów 6-metrowej wysokości. Podziwianie możliwe jest z pomostów, dostępnych od strony stanu Maryland. Miejsca widokowe znajdują się także po drugiej stronie Potomaku, przepływającego przez stan Wirginia. Wodospad jest częstym celem amatorów i profesjonalistów kajakarstwa górskiego i raftingu. Został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wodospad Yosemite

Drugi co do wielkości amerykański wodospad nosi nazwę Yosemite – a więc identyczną jak Park Narodowy, w którym się znajduje. Łącznie ma aż 740 metrów spadku wody, która podróżuje w dół po trzech stopniach, z których najwyższy liczy przeszło 430 metrów. W drugiej połowie lutego u stóp masywu El Capitan w dolinie Yosemite zbierają się tłumy. Osoby najbardziej zdeterminowane do tego, aby ujrzeć niezwykłe zjawisko ognistego wodospadu potrafią czekać na miejscu nawet kilka dni! Dokładnie o zachodzie słońca woda mieni się na złoto-czerwono-pomarańczowo, co zapiera dech w piersiach.

Niektóre zjawiska, ich tajemnica i piękno skłaniają do tego, aby coraz częściej poznawać mechanizmy funkcjonowania natury, a tym samym wypoczywać możliwie jak najbliżej przyrody. Wodospady są najlepszym miejscem do tego, aby w możliwie łatwy sposób obcować z otaczającymi nas żywiołami.

Facebook