Minnesota – Kraina 10 tysięcy jezior

minnesota

Szukasz miejsca w Stanach Zjednoczonych, które zachwyci Cię nie tylko swą architekturą, ale także obecnością sztuki i zapierającą dech w piersiach przyrodą? Witaj w Minnesocie – stanie łączącym w sobie wszystkie trzy aspekty!

Stan Gwiazdy Północnej

Minnesota to stan położony w środkowo-zachodniej części USA. Jego nazwa w języku Indian Dakota oznacza: “woda, w której przegląda się niebo” i wiąże się z faktem, że w tym miejscu znajdują się aż 11842 jeziora o krystalicznie czystej wodzie! Dlatego też Minnesotę określa się często “Krainą 10000 jezior”. Mieszkańcy tego obszaru są znani z dużego zaangażowania obywatelskiego, bardzo wysokiej frekwencji wyborczej oraz niezwykle dobrego oczytania i wykształcenia. Charakterystyczny klimat – gorące lata i mroźne zimy (temperatura w ciągu roku waha się tu od -51°C do +46°C!) powodują, że organizmy rdzennych mieszkańców są bardzo wytrzymałe i odporne na różnego rodzaju choroby. Większość ludności, bo aż 60% skupiona jest wokół metropolii Minneapolius-Saint Paul.

Minneapolis-Saint Paul

To dwa “bliźniacze miasta”, które zostały połączone ze sobą już w 1872 roku i stanowią centrum sztuki, polityki i biznesu Minnesoty. Cała aglomeracja liczy ponad trzy miliony mieszkańców. Ponadto Saint Paul jest stolicą tego stanu, położoną na północnym brzegu rzeki Mississipi.

Zachwycająca architektura

saint-paulPodczas wycieczki do Mineapolis nie można pominąć takich obiektów jak teatr Guthrie, którego charakterystyczny budynek zachwyca swoim nowoczesnym kształtem. Warto zobaczyć także Foshay Tower – drapacz chmur, który łącznie z anteną ma aż 185 metrów wysokości! Co ciekawe, wcale nie jest to dzieło ostatnich lat, bowiem gości w Mineapolis już od 1929 roku. Ważnym elementem tego miasta jest również budowany przez blisko dwadzieścia lat ratusz, zachwycający zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Można go poznać po wieżyczce z zegarem i zielonych dachach. Z kolei symbolem Saint Paul jest XX-wieczna katedra, wyróżniająca się ogromną kopułą, strzelistymi wieżyczkami i zachwycającą rozetą nad wejściem.

Okoliczności przyrody

Warto wybrać się w okolicę jednego z pięknych jezior, których jak już wiadomo, w Minnesocie nie brakuje. Koniecznie trzeba odwiedzić także położony w Minneapolis Park Minnehaha, w którym znajdują się słynne wodospady o tej samej nazwie. Bardzo ciekawym doświadczeniem będzie z pewnością przechodzenie obok zamarzniętych strug wody.

Coś dla koneserów sztuki

Wielbiciele wszelkiego rodzaju sztuki z pewnością odnajdą się w stanie Minnesota. W Mineapolis-Saint Paul znaleźć można wiele teatrów, jak choćby State Theatre, który w momencie powstania (1921 rok) był najbardziej zaawansowanym technologicznie obiektem tego typu w całych Stanach! Oprócz tego dużą popularnością cieszy się New Century Theatre. Niezwykła będzie również wycieczka do Minneapolis Sculpture Garden, czyli parku, w którym znajdują się niezwykle oryginalne rzeźby. Najpopularniejsza z nich przedstawia wiśnię ułożoną na łyżeczce. Minnesota jest także bogata w muzea – Mill City Museum, Minneapolis Institute of Art czy Science Museum of Minnesota. Każde z nich oferuje zwiedzającym różnego rodzaju atrakcje, warto je odwiedzić i przekonać się samemu, jak pasjonująca może być wyprawa do takiego miejsca!

Bliźniacze miasta Minneapolis i Saint Paul to z pewnością obowiązkowe punkty na turystycznej mapie Stanów Zjednoczonych. Z całą pewnością wycieczka w te regiony okaże się niezapomniana.

Facebook