Muzeum figur woskowych w Nowym Jorku

king kong

Kiedy Marie Grosholtz-Tussaud przybyła do Londynu z ogarniętej rewolucją Francji, prawdopodobnie nie spodziewała się, że to co zabrała ze sobą z domu stanie się zaczątkiem jednej z najbardziej znanych wystaw świata. Mianowicie, było to kilka woskowych odlewów głów zgilotynowanych arystokratek. Pomysł ten spodobał się angielskim środowiskom artystycznym i rzeźbiarka zdobyła sławę, wykonując z wosku podobizny znanych i bogatych ludzi. Za życia miała już stałą ekspozycję, ale nikt nie podejrzewał się, że muzea nazwane jej nazwiskiem trafią nawet za ocean.

justinNowojorska filia została otwarta w 2000 roku. W odróżnieniu od europejskich odpowiedników, bardziej niż na ekspozycję sztuki, nastawia się na rozrywkę. Założyciele przygotowali dla odwiedzających aż 5 pięter przeróżnych atrakcji. Warto skorzystać z możliwości wzięcia udziału w 15-minutowym seansie w zaawansowanym technologicznie kinie 4D. Osoby o mocnych nerwach mogą wejść do labiryntu strachu. W jego mrocznych zaułkach na każdym kroku czają się najbardziej przerażające postacie z horrorów. Niezapomniane wrażenia są gwarantowane!

Najważniejsze są jednak oczywiście same figury, a jest ich w tym momencie dużo ponad 200. Wiernie oddają wygląd znanych osób tym bardziej, że są naturalnej wielkości. Można dzięki temu poczuć się, jakby stało się oko w oko z ikonami współczesnego świata polityki, sztuki, mediów, sportu i biznesu. Polskim turystom na pewno spodobają się patriotyczne akcenty, bo na honorowym miejscu stoi papież Jan Paweł II. Współczesne gwiazdy cieszą się zdecydowanie największą popularnością. Można zrobić sobie zdjęcie z Jennifer Aniston, Bradem Pittem, czy też Angeliną Jolie. Choć we wszystkich filiach muzeum Madame Tussaud zdarzają się wpadki w postaci nie do końca udanych rzeźb, to zdecydowana większość gwiazd, bez względu na ostateczny efekt, traktuje posiadanie woskowego sobowtóra jako zaszczyt.

Figury są bardzo cenne, ze względu na swoją unikalność. Twórcom zależy na możliwie najwierniejszym odtworzeniu wyglądu rzeźbionej postaci, dlatego muszą najpierw zebrać wszystkie konieczne wymiary. Liczy się nie tylko obwód pasa lub bioder, ale też odległość pieprzyka od nosa z dokładnością co do milimetra. Następnie powstaje gliniany model, na którego podstawie odlewa się wszystkie szczegóły w wosku. Co ciekawe, obecnie używa się mieszaniny wosku pszczelego z ropą naftową, co ma na celu zwiększenie trwałości. Całość prac nie tylko jest długotrwała, ale też kosztowna. Szacuje się, że na jedną figurę woskową trzeba wydać kilkaset tysięcy złotych, czasem nawet ponad milion.

juliaZdecydowanie warto odwiedzić choć jedno ze słynnych muzeów Madame Tussaud. To Nowojorskie ma jedną z najbogatszych kolekcji i jest doskonale przystosowane do zwiedzania zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, więc jest to świetne urozmaicenie wizyty w Stanach Zjednoczonych. Muzeum znajduje się pomiędzy siódmą i ósmą aleją, na przeciwko Times Square. Otwarte jest codziennie, a bilet kosztuje 36 dolarów. Cena może nie jest mała, ale ilość atrakcji, którą w sobie zawiera rekompensuje to w stu procentach. Przecież, kto by nie chciał w ciągu kilku godzin spotkać takich osobistości jak Barack Obama, Gandhi, Julia Roberts i Leonardo DiCaprio.

Facebook