Najciekawsze muzea w USA

Najlepsze muzea są najczęściej i najchętniej odwiedzanymi atrakcjami turystycznymi. Większość z nich we wczesnym etapie zakładane było przez właścicieli prywatnych kolekcji sztuki czy przedmiotów użytkowych. Po upływie lat zostawały udostępniane dla coraz większej publiki i przechodziły w ręce państwa. Dziś w Stanach Zjednoczonych znajduję się ponad 17 tysięcy muzeów, w których podziwiać można niezliczone ilości eksponatów. Oto muzea, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Metropolitan Museum of Art

Metropolitan Museum of ArtNajpopularniejsze i największe muzeum w Ameryce znajdujące się w Nowym Jorku. Główny budynek, zlokalizowany przy wschodnim krańcu Central Parku, ma długość ponad 1,5 km, a zajmuje powierzchnię niemal 200 tys. m2, co czyni je jednym z największych na świecie. Jego stała kolekcja zawiera ponad 2 miliony dzieł, podzielonych przez 17 sekcji kuratorskich. Można znaleźć tu twórczość od okresu starożytnego Egiptu i Antyku, przez malarstwo i rzeźby prawie wszystkich europejskich mistrzów, po sporą kolekcję amerykańskiej sztuki współczesnej. Muzeum gromadzi także wiele zabytków twórczości orientalnej. Jest też domem dla ogromnej kolekcji instrumentów muzycznych, kostiumów, akcesoriów, antycznych broni i pancerzy z całego świata. Założone zostało w 1870 roku, co czyni je także jednym z najstarszych muzeów w USA. Jego założycielami byli biznesmeni, artyści, jak również najwięksi myśliciele swoich czasów, którzy chcieli dać Amerykanom szerszy dostęp do sztuki i edukacji. Muzeum odwiedzają obecnie miliony ludzi rocznie z całego świata. Otwarte jest od godziny 10:00 do 17:30, co ciekawe, wstęp kosztuje „co łaska”, zaleca się jednak zapłacenie co najmniej 20 dolarów.

Art Institute of Chicago

Art Institute of ChicagoTo muzeum sztuk pięknych położone w Chicago zostało ogłoszone najlepszym amerykańskim muzeum i trzecim najpopularniejszym na świecie, według użytkowników portalu Trip Advisor. Ocena ta oparta została na poziomie atrakcji i wystaw, piękna budynku, który stanowi sztukę samą w sobie oraz liczbie eksponatów. Docenione zostały także starania o organizację nowych wystaw, jak obecna „Impresjonizm, moda i nowoczesność” czy wprowadzanie nowych technologii – mowa tutaj o aplikacji służącej do zwiedzania budynku. Muzeum to zostało założone w 1866 roku, a dokładny jego adres to 111 South Michigan Avenue. W muzeum znaleźć można ogromną kolekcję malarstwa, szczególnie impresjonistycznego, amerykańskiego, europejskiego czy starych mistrzów. Oprócz tego na wystawach podziwiać można również spory zbiór sztuki orientalnej, współczesnej i abstrakcyjnej. Muzeum wzbogacają liczne ciekawe elementy architektoniczne. W budynku zlokalizowane są także biblioteki Ryerson&Burnham, gromadzące w sobie niezliczoną ilość literatury. Każdy miłośnik sztuki, historii czy po prostu ciekawa świata osoba, znajdzie w nim coś fascynującego.

The Getty Center

The Getty CenterThe Getty Center, zlokalizowane w Los Angeles, jest przykładem centrum sztuki i badań ufundowanego przez prywatnego inwestora jakim był magnat naftowy J. Paul Getty. Otworzone dla szerszej publiczności zostało w 1997 roku, obecnie znane jest ze swojej niesamowitej architektury, pięknych ogrodów i licznej kolekcji sztuki. Dzięki położeniu na szczycie góry, z centrum rozciąga się szeroka panorama Los Angeles. Muzeum słynie także szerokiej kolekcji europejskiego malarstwa. rysunków i rzeźb. Najbardziej znane dzieło znajdujące się na wystawie to „Irysy” Vincenta Van Gogha – jednego z najcenniejszych obrazów na świecie. W ogrodach podziwiać można rzeźby autorstwa szanowanego amerykańskiego artysty Roberta Irwina. Na terenie kampusu znajdują się również dwa instytuty badań Gettiego, fundacja Gettiego i J. Paul Getty Trust – najbogatsza na świecie instytucja artystyczna.

Wymienione muzea to tylko mała część wśród ogromu tego typu obiektów znajdujących się na terenie Stanów Zjednoczonych. Wiele z nich skupione jest nie tylko na samej twórczości artystycznej, ale i ściśle określonej tematyce jak przyroda, historia czy technika. Ciekawe mogą być też mniejsze miejscowe muzea, zakładane najczęściej przez prywatnych pasjonatów. Odwiedzenie muzeum pogrzebów w Houston, muzeum latawców w Long Beach lub galerii automatów do gier w Farmington Hills z pewnością może być ciekawą odskocznią od popularnych placówek poświęconych sztuce. Jedno jest pewne – zwiedzając muzea w USA nie sposób się nudzić.

Facebook