Najpopularniejsze amerykańskie seriale

Amerykańskie seriale

W przeciągu kilku lat znacząco wzrosła popularność amerykańskich seriali, które od momentu emisji pierwszego odcinka, nieprzerwanie przyciągają przed ekrany coraz większą liczbę widzów. Produkcje, takie jak House of cards, Breaking Bad, The Walking Dead, Game of Thrones czy True Detective, wywołują u oglądającego prawdziwie skrajne emocje sprawiając, że po kolejny odcinek sięga się z ogromnym zaciekawieniem.

House of CardsHouse of Cards to pierwszy tak znany serial, którego emisja miała miejsce w telewizji internetowej. Platforma Netflix w 2013 roku udostępniła na swojej stronie 13 odcinków pierwszej serii serialu, który natychmiast trafił w gusta odbiorców. Produkcja z gatunku dramatu politycznego powstała na podstawie powieści Michaela Dobbsa opowiada o losach Francis’a Underwood’a, bezwzględnego senatora, pozbawionego obiecanego mu stanowiska Sekretarza Stanu. Przez liczne intrygi, stara się zemścić na prezydencie próbując odebrać mu urząd. W rolę senatora wciela się niezwykle utalentowany i znany aktor Kevin Spacey, którego gra w doskonały sposób wytwarza niepowtarzalną charyzmę wokół postaci. Obecnie fani House of Cards z niecierpliwością wyczekują 4 sezonu produkcji.

Breaking BadStacja telewizyjna AMC śmiało może pochwalić się udziałem w rosnącej popularności seriali. Wypuszczony przez nią Breaking Bad został okrzyknięty jednym z najlepszych seriali telewizyjnych wszech czasów – świadczyć o tym może chociażby zdobyte 10 nagród Emmy oraz trzykrotna nominacja do Złotego Globu. Stworzony przez Vince’a Gilligana w 2008 roku serial opowiada o dwóch latach życia Waltera White, granego przez uznanego aktora Bryana Cranstona. Niedoceniony nauczyciel chemii po zdiagnozowaniu u niego nieoperacyjnego raka płuc, pragnąc zapewnić rodzinie byt i zabezpieczyć ją finansowo, wkracza w niebezpieczny świat narkotyków, stając się pionierem w tworzeniu czystej metamfetaminy. Na przestrzeni 5 sezonów widz obserwuje wyraźną przemianę głównego bohatera ze zwyczajnego nauczyciela szkoły średniej w bezwzględnego przestępcę, po trupach dążącego do postawionych sobie celów. Serial słusznie określany jest już mianem kultowego.

The Walking DeadThe Walking Dead to również produkcja wypuszczona spod skrzydeł stacji AMC. Adaptacja komiksu o tym samym tytule została po raz pierwszy wyemitowana w 2010 roku. Akcja serialu skupia się na wizji postapokaliptycznego świata opanowanego przez zombie. Opowiada o losach ludzi, starających się przeżyć w nowej rzeczywistości, zmuszającej ich do nieustannej walki ze „szwędaczami”. Produkcja ta skupia się także na relacjach międzyludzkich, zachowaniach ocalałych w skrajnych przypadkach i ich próbie przetrwania w nowym świecie bez względu na wszystko. Jak każdy z bohaterów, lider Rick Grimes grany przez Andrew Lincolna, przechodzi przemianę. Spokojny dotychczas policjant staje się przywódcą grupy ocalałych, bezwzględnie walczącym o bezpieczeństwo syna i córki. 5 sezonów serialu niezmiennie porusza i przyciąga przed telewizory coraz więcej widzów.

Gra o tronNiezwykłym fenomenem serialowym stała się również ekranizacja sagi Pieśni Lodu i Ognia autorstwa amerykańskiego pisarza Georg’a R.R. Martina. Premiera pierwszego odcinka Gry o tron, produkcji stacji HBO, miała miejsce w 2011 roku. Od tego momentu dla niezwykle licznych fanów serialu, kwiecień stał się prawdziwym świętem, gdyż właśnie w tym miesiącu co roku ma miejsce premiera kolejnego sezonu. Serial opowiada o królestwie Westeros, gdzie kilka rodzin szlacheckich walczy o panowanie nad jego ziemiami. Przepełniony intrygami politycznymi i seksualnymi serial jest jednym z najbardziej zaskakujących, szokujących i zapierających dech w piersiach. Stał się niemal pozycją obowiązkową do obejrzenia. Już za kilka dni będzie miała miejsce premiera kolejnego, piątego już sezonu tej niesamowitej produkcji.

True DetectiveStacja HBO może również pochwalić się produkcją serialu True Detective. Emitowany od stycznia 2014 roku serial kryminalny natychmiast stał się pozycją uwielbianą przez niezwykle duże grono widzów. Niezwykle ciekawe jest to, że każdy sezon serialu stanowi oddzielną całość, nie łącząc się w żaden sposób z poprzednim, posiada odrębną fabułę i postacie. Dotychczas wyemitowano jeden sezon, skupiający się na dwóch detektywach. Rust Cohle i Martin Hart, zagrani przez znakomitych aktorów Matthew McCnaughey’a i Woody’ego Harrelsona, próbują rozwikłać zagadkę tajemniczych morderstw mających miejsce w Luizjanie w połowie lat 90. Nierozwiązana sprawa sprzed 17 lat okazuje się mieć swój ciąg dalszy… Premiera kolejnego sezonu będzie miała miejsce jeszcze w tym roku.

Amerykańskich seriali, które stały się kultowymi i wpłynęły znacząco na kształt obecnej telewizji, można by wymieniać bez końca. Producenci stale prześcigają się w coraz to nowszych i lepszych pomysłach na scenariusze. Co sprawia, ze seriale amerykańskie różnią się od tych rodzimych? Z pewnością główna, najczęściej charyzmatyczna postać, stanowiąca trzon akcji, a także intrygi i niecodzienność.

Facebook