Najpopularniejsze dzielnice Nowego Jorku

dzielnice nowego jorku

Nowy Jork to jedno z największych miast na świecie, które dzieli się na pięć okręgów, (boroughs), tworząc mieszankę kultur z całego świata. Na ich terenie znajdują się setki mniejszych dzielnic, które są niezwykle bogate pod względem historii i atrakcji. Wybierając się w ten region świata warto poznać jego najpopularniejsze okręgi, aby znaleźć najbardziej interesujące zakątki.

Manhattan

manhattan dzielnica nowego jorkuNależy do najmniejszych, a jednocześnie najbardziej zaludnionych okręgów Nowego Jorku. Co ciekawe, w jego skład zalicza się kilka niewielkich wysepek takich jak: Roosevelt Island, U That Island, Randall’s Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz Wards Island. Manhattan należy do najdroższych dzielnic spośród wszystkich pięciu okręgów i jest zamieszkany przez 1,63 mln mieszkańców (stan w 2013 roku). Ponadto każdego dnia z peryferii przyjeżdża tu wielu ludzi do pracy, a także liczne rzesze turystów, zwiedzających główne atrakcje znajdujące się w centrum miasta. Najlepszym sposobem, aby dostać się do dzielnicy jest metro, które jest o wiele tańsze i szybsze niż popularne, żółte taksówki. Najczęściej odwiedzanymi miejscami są jest Statua Wolności, Ground Zero – 9/11 Memorial, Chinatown, Times Square, Broadway, centrum biznesu Wall Street, Metropolitan Museum i Guggenheim Museum. Najdroższa dzielnica dzieli się na 3 części: Downtown (Dolny Manhattan), Midtown (Środkowy) i Upper (Górny), który razem z Piątą Aleją jest granicą pomiędzy East Side a West Side. Zwiedzając Manhattan warto wybrać się na spacer do Central Parku, który jest najbardziej znanym parkiem miejskim na świecie, gdzie nagrywano setki scen do filmów. Nowojorska wyspa stała się obecnie globalnym centrum finansowym, biznesowym i rozrywkowym.

Brooklyn

Najgęściej zaludniony wśród wszystkich okręgów – w 2013 roku liczył ok. 2,6 mln mieszkańców. Wiele osób zamieszkuje tę dzielnicę ze względu na tańsze koszty utrzymania niż na Manhattanie, do którego dojeżdżają każdego dnia do pracy. Brooklyn jest często nazywany miastem drzew przez dużą liczbę parków w okolicy lub miastem domów. Najpopularniejszą atrakcją, bez której pobyt tu nie może się obyć to oczywiście spacer słynnym mostem Brooklyńskim, Coney Island, Prospect Park, Brooklyn Museum oraz Brooklyn Heights Promenade.

Bronx

Ulokowany w północnej części miasta, obejmuje również parę mniejszych wysp. W 2013 roku był zamieszkiwany przez 1 420 000 mieszkańców – w tym latynosi liczyli ponad 50%, a Afroamerykanie ok. 35%. Do najpopularniejszych atrakcji należy zaliczyć stadion drużyny baseballowej New York Yankees, Bronx Museum of the Arts, Bronx Zoo – największe miejskie zoo w USA, a przy tym jedno z większych na świecie, oraz New York Botanical Garden.

Queens

Pod względem terytorialnym jest największą dzielnicą w Nowym Jorku, a dodatkowo najbardziej różnorodną etnicznie. Dużą grupę stanowią tutaj Chińczycym Koreanczycy, Filipińczycy i Hindusi. Zamieszkiwana głównie przez osoby należące do klasy średniej. W 2013 roku liczba mieszkańców wynosiła ok. 2,3 mln. Dzięki swej różnorodności można znaleźć tu najlepsze restauracje kuchni pochodzącej z całego świata. Największą atrakcją jest Flushing Meadows-Corona Park, New York Hall of Science oraz Queens Museum. Dodatkowo znajdują się tu także dwa z trzech największych nowojorskich lotnisk.

Staten Island

staten islan ferryNajmniej znana, a do tego najmniejsza dzielnica spośród wszystkich w Nowym Jorku. Chętnie zmieszkiwana przez najbogatsze osoby ze względu na panującą tu dominację domów jednorodzinnych oraz spokojną atmosferę. Połączona jest z Brooklynem dzięki Verrazano-Narrows Bridge, a do Manhattanu można stąd dotrzeć darmowym promem Staten Island Ferry. Wyspa ta jest miejscem często odwiedzanym przez turystów ze względu na swoje najpopularniejsze atrakcje – widok na Statuę Wolności, Wyspę Ellis oraz dolny Manhattan. Do miejsc chętnie odwiedzanych należy Greenbelt, czyli jeden z nielicznych nienaruszonych przez działalność człowieka lasów w Nowym Jorku, gdzie można znaleźć 45 kilometrów szlaków spacerowych. Popularnością cieszy się również Alice Austen House Museum & Garden oraz The Conference House.

Wybierając się w podróż do Nowego Jorku warto dowiedzieć się kilku ciekawostek o jego dzielnicach. Zaplanowanie swojego czasu na konkretne części miasta pozwoli lepiej zwiedzić każdą z nich i poczuć niezwykły klimat jednego z najpopularniejszych miast na świecie.

Facebook