Najpopularniejsze potrawy w Ameryce

najpopularniejsze jedzenie w Ameryce

Tak, jak wielokulturowa jest Ameryka, tak jej najpopularniejsze potrawy są zróżnicowane i pochodzą z wielu zakątków świata. Starannie wypieczone mięso, szybkie, tanie i smaczne comfort food, czy też będące symbolem narodowym apple pie to tylko niektóre najpopularniejsze dania USA.

Burgery

Na początku było siekane mięso podawane na grzance z sałatą, musztardą i majonezem. Chyba nikt nie przypuszczał, że w takiej prostocie kryje się kulinarny geniusz, a bułka z mięsem stanie się międzynarodowym przysmakiem. Burgery utożsamiane są kuchnią amerykańską i szybkim jedzeniem na wynos. Kiedyś proste w przygotowaniu, dzisiaj uchodzą za danie nieco bardziej czasochłonne. Wszystko za sprawą dodatków, które coraz bardziej urozmaicają poznawane smaki. Warto wspomnieć, że jedna z pierwszych sieci fast food, In-N-Out, burger została założona w Kalifornii w 1948 roku. Sieć była pierwszą restauracją drive, gdzie można było złożyć zamówienie przez głośniki, nie wychodząc z samochodu. In-N-Out nadal cieszy się ogromną popularnością, a ich klasycznych burgerów można zasmakować w coraz większej liczbie stanów w USA.

Indyk pieczony z masłem szałwiowym

Święto Dziękczynienia w Ameryce jest obchodzone co roku w czwarty czwartek listopada. Celebracja tego dnia ma związek w wydarzeniami historycznymi z 1621 roku. Obecnie w naszej kulturze ich święto zyskało na popularności dzięki licznym obrazom z amerykańskich filmów czy seriali. Daniem głównym, na które wyczekuje cała rodzina jest indyk pieczony, najczęściej z masłem szałwiowym. Ma on charakter symboliczny, bowiem w XVII wieku to on był najprawdopodobniej daniem dziękczynnym. Czas jego pieczenia zależy od masy – dla porównania 5 kilogramów indyka należy piec 3,5 godziny.

Corn Dog

najpopularniejsze jedzenie w AmeryceHot dog? Nie! To Corn Dog jest fast foodem bezpośrednio kojarzonym z amerykański przecznicami. Są to parówki głęboko smażone w cieście kukurydzianym na patyku. Za wynalazców hot-dogów w kukurydzy podawali się między innymi Carl i Neil Fletcherowie, którzy twierdzą, że sprzedawali je w latach 1938-1942 na Texas State Fair. Szczyt ich popularności przypada na XX wiek, jednak do dzisiaj gdzieniegdzie na ulicach USA można spotkać przenośny mini food truck z Corn Dogami. Złote czasy sprzedawania parówek na ulicy można podziwiać w kultowych serialach takich jak Friends czy How I met your Mother.

Amerykańskie Pancakes

Grube, sprężyste i niezwykle puszyste – to właśnie amerykańskie pancakes, które bardzo często serwowane są na śniadanie. Małe, ułożone jeden na drugim, najczęściej oblewane są dużą ilością syropu klonowego i masła. Aby były odpowiednio miękkie, wyrabia się je z dodatkiem spulchniaczy. Co ciekawe, pancakes na samym początku dotarły z Francji w formie cienkich naleśników, a dopiero później przybrały taką formę, z jaką są dzisiaj kojarzone.

Apple Pie

najpopularniejsze jedzenie w AmeryceKruche ciasto z jabłkami i cynamonem bardzo przypomina naszą polską szarlotkę. Mimo, że pierwsza receptura na apple pie powstawała w 1381 roku w Anglii, najczęściej utożsamiane jest z „american dream”. Obok baseballu, hot dogów z ulicy czy flagi USA, szarlotka stała się symbolem narodowym Ameryki, który ma nawet swoje własne święto narodowe! Według obywateli tego kraju delikatne ciasto połączone ze słodkimi jabłkami i cynamonem smakuje jak „dom”, a najpopularniejszą odpowiedzią żołnierzy podczas II Wojny Światowej na pytanie za walczą, było: „for Mom and apple pie.”

Macaroni and Cheese

Inaczej mac and cheese, składa się z makaronu, sosu beszamelowego i roztopionego sera cheddar. Danie zyskało na popularności w 1937 roku ze względu na swoją taniość składników oraz dużą wartość energetyczną. Potrawa jest także szybka w przygotowaniu, szczególnie, że na rynku amerykańskim wiele firm sprzedaje ją jako gotowy produkt. Bezsprzecznie, macaroni and cheese uważane jest za comfort food, czyli nie do końca zdrowe, ale poprawiające samopoczucie jedzenie.

Na to, w jaki sposób przez wiele tysięcy lat kształtowały się kulinarne przepisy i smaki USA miały decydujące znaczenie wydarzenia historyczne oraz wpływy wielu kultur spoza granic kraju. Wbrew stereotypom, kuchnia amerykańska nie składa się tylko fast foodów, jednak nie można zaprzeczyć temu, iż większość ich potraw jest równie smaczna jak i szybka w przyrządzeniu.

Facebook