Najpopularniejsze amerykańskie piosenki świąteczne

Amerykańskie piosenki świąteczne

Już na początku grudnia wyczuwalny jest świąteczny klimat, ulice przyozdobione są lampkami i choinkami, a na drzwiach domów można zobaczyć girlandy. Jest to też czas zakupów, którym często towarzyszą znane i lubiane świąteczne amerykańskie przeboje.

Jedną z najbardziej popularnych amerykańskich piosenek jest „Have Yourself a Merry Little Christmas”. Jej oryginalna wersja wykonywana została przez Judy Garland, zaś kilka lat później Frank Sinatra, otrzymawszy zgodę, nieco zmodyfikował tekst utworu – w efekcie to właśnie jego wykonanie zyskało uznanie i rozgłos. Co ciekawe, piosenka ta zyskała miano evergreenu, czyli utworu, który cieszy się niesłabnącą popularnością przez minimum 20 lat i doczekała się licznych coverów.

Choć tekst piosenki „Let it snow!” Sammy’ego Cahn’a oraz Julie’a Styne’a ani słowem nie wspomina o świętach Bożego Narodzenia, świetnie wprowadza w zimową atmosferę. Ciekawostką jest tutaj fakt, że inspiracją autorów tekstu nie była zima i święta, a…wielka fala upałów, jakie dotknęły Hollywood w lipcu 1945 roku. Pierwsze nagranie tej piosenki odbyło się z udziałem Vaughna Monroe, jednak do najpopularniejszych aranżacji tego utworu zalicza się wykonanie Dean’a Martin’a i Franka Sinatry.

W okresie około świątecznym nieraz można także usłyszeć nie tylko niezwykle popularny, ale też piękny, utwór „White Christmas”, napisany przez Irvinga Berlina. W roku 1942 zdobył on Oscara w kategorii „Najlepsza Piosenka”. Warto wspomnieć, że utwór ten jest trzecim najczęściej wykonywanym spośród świątecznego repertuaru. Pierwotnie „White Christmas” śpiewał Bing Crosby wraz z Marthą Mears, obecnie praktycznie każdy anglojęzyczny wokalista na płycie ze świątecznymi przebojami zamieszcza jego cover.

Utwór „Jingle Bells”, amerykańskiego kompozytora James’a Pierpont’a, po raz pierwszy został zarejestrowany w roku 1857 pod nazwą „One Horse Open Sleigh”. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych melodii w Polsce, uwielbiana i śpiewana głównie przez dzieci. Powstały różne wersje tego utworu, także narodowe, których tekst zazwyczaj ma niewiele wspólnego z oryginałem.

Niezwykłą popularność na świecie zdobył także singiel promujący album Mariah Carey „All I Want for Christmas is You”. Według amerykańskiego tygodnika „The New Yorker” piosenka ta „jest jednym z najlepszych dodatków do świątecznej atmosfery”. Co ciekawe, do tego utworu powstały trzy, zupełnie odmienne teledyski.

Wraz z przyjściem okresu Bożego Narodzenia amerykańskie piosenki świąteczne nuci cały świat. Mało kto nie zna choć jednej z wyżej wymienionych, co dowodzi jak głęboko zakorzeniły się w polskiej kulturze.

Facebook