Najpopularniejsze talk show w USA

Late Show with David Letterman

Talk show bez wątpienia stanowi jedno z najbardziej specyficznych widowisk publicystycznych. Emisja pierwszego w historii programu tego typu, prowadzonego przez Joe Franklin’a, przypada na rok 1951. Ta szczególna forma dziennikarstwa telewizyjnego, poruszająca zagadnienia z zakresu polityki i życia codziennego, z biegiem lat zyskała pokaźne grono zwolenników, nie tylko za oceanem. Na czym polega fenomen tego charakterystycznego dla amerykańskiej telewizji programu?

Pomimo tego, że na sukces widowiska pracuje zazwyczaj doskonale zorganizowany zespół specjalistów, kluczowe znaczenie ma postać osoby prowadzącej. Talk show odeszło od sztywnej formuły telewizyjnej, dając gospodarzowi programu znacznie większą swobodę oraz możliwość pewnego rodzaju improwizacji. To właśnie wyróżniające go charyzma, temperament i spontaniczność stanowią istotne elementy programu, wpływające na jego charakter, a co za tym idzie – na popularność wśród widzów.

Oprah WinfreyJedną z czołowych przedstawicielek tego gatunku jest Oprah Winfrey. Prowadzony przez nią od 1984 roku poranny talk show AM Chicago, przemianowany dwa lata później na The Oprah Winfrey Show, zyskał w krótkim czasie bardzo dużą oglądalność w całym kraju. W swoim programie prowadząca gości zarówno osoby popularne, jak i zwykłych ludzi. Porusza tematy ludzkiego dramatu, nieszczęścia i cierpienia. Naświetla problemy swoich gości, wywołując u widza współczucie i uczucie empatii, niejednokrotnie także porusza kwestie trudne i kontrowersyjne. Oprah Winfrey jest obecnie uznawana za jedną z najbardziej wpływowych i opiniotwórczych kobiet świata.

Kolejnym znanym przedstawicielem tej formy dziennikarstwa jest David Letterman, który odniósł sukces będąc gospodarzem Late Night with David Letterman w sieci NBC. Po ponad dziesięcioletniej współpracy ze stacją, przeniósł się do sieci CBS, by poprowadzić program pod nieco zmienioną nazwą – Late Show with David Letterman. Ulubieńca amerykańskiej widowni wyróżnia jego specyficzne, niekiedy absurdalne poczucie humoru, w dużej mierze nasycone ironią i dopracowanym do perfekcji sarkazmem. Jest typem prowadzącego, który potrafi zaskoczyć widza spontanicznym zachowaniem. W swoim show komik porusza najczęściej tematy bieżące, dotyczące codzienności i polityki. W niemal każdym odcinku gości największe gwiazdy, z którymi przeprowadza wywiady, bardzo często dotyczące ich życia osobistego.

Jay LenoPrzez pewien okres największym konkurentem antenowym Letterman’a był prowadzący The Tonight Show stacji NBC, Jay Leno. Były już gospodarz show objął nad nim pieczę w 1992 roku, zastępując John’a Carson’a i sprawował ją z roczną przerwą do roku 2014. Komik, mistrz improwizacji, prywatnie wielki pasjonat samochodów i motocykli, stał się kultową już postacią programu stacji NBC. Po 22 latach współpracy ustąpił miejsca młodszemu koledze Jimmy’emu Fallon’owi, pozostawiając pod jego opieką program, który za jego kadencji stał się najpopularniejszym talk show emitowanym nocą w amerykańskiej telewizji. Zdaniem medioznawców, zmiana prowadzącego spowodowana była brakiem wyrafinowania oraz poszanowania Leno dla znaczących elit. Dlatego też stacja zdecydowała się wprowadzić do show powiew świeżości.

Jimmy Fallon debiutował, jak wiele popularnych dziś gwiazd komediowych Hollywod, w programie Saturday Night Live i szybko stał się ulubieńcem publiki. Posiada doświadczenie jako aktor, co niejednokrotnie wykorzystywał w show. Charakteryzuje go wyjątkowo radosne, pełne optymizmu usposobienie. Producenci opisują go jako osobę pozytywną i wyjątkowo sympatyczną, która nie czerpie przyjemności z poniżania innych. Fallon wykreował niejako nową formułę talk show, rezygnując z przesadzonej ironii czy szyderstwa, skupiając się na zabawnych skeczach, angażujących również zaproszonych do studia gości. Skuteczniej niż swoi poprzednicy, potrafi skupić wokół siebie młodszą publikę.

Ellen DegeneresKolejną znaną w świecie talk show postacią jest Ellen DeGeneres – amerykańska aktorka i scenarzystka, a od 2013 roku gospodarz programu The Ellen DeGeneres Show. Doceniana jest przez swoją publikę za wyjątkowe poczucie humoru, inteligencję oraz wiarygodność. W swoim show gości zazwyczaj osoby publiczne, którym program daje możliwość pokazania się w innym świetle, z bardziej przyziemnej strony. Program Ellen DeGeneres był wielokrotnie nominowany do nagrody Emmy – zdobył ich aż 15 w pierwszych trzech sezonach.

Programy typu talk show stały się niewątpliwie ważnym elementem amerykańskiej popkultury. Mimo wcześniej ustalonych tematów, rozmowy w zasadzie zawsze zbiegają z toru, co wymaga od prowadzącego dokładnej wiedzy na temat gościa, wszechstronności oraz doskonałego opanowania sztuki improwizacji. Każdy z nich kreuje swój własny, niepowtarzalny styl, przekładający się na wyniki oglądalności.

Zdjęcia pochodzą z: magazine.foxnews.com, tomcruise.com, disneytrivia.tumblr.com

Facebook