Najpopularniejsze ulice Nowego Jorku

ulice ny

Spacer po Nowym Jorku to obowiązkowy punkt wycieczki każdego, kto przebywa w USA. Wielkomiejski zgiełk oraz monumentalne budowle stanowią bowiem jedyną w swoim rodzaju atrakcję. Co kryją w sobie najpopularniejsze ulice tego miasta?

Wall Street

wall streetWall Street to biznesowe serce świata. Charakterystyczne dla niego drapacze chmur tworzą ultranowoczesny krajobraz, który z pewnością przypadnie do gustu każdemu turyście. “Wisienkę na torcie” stanowi znajdująca się tam Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych. Założona w 1817 roku jest obecnie największą giełdą na świecie. Dużą popularnością na Wall Street cieszy się również Charging Bull, czyli pomnik szarżującego byka. Został zbudowany dwa lata po wielkim kryzysie giełdowym z 1987 roku i miał zwiastować szybkie odrodzenie się Stanów po załamaniu gospodarczym. Z tego względu, panuje przekonanie, że dotknięcie go przynosi sukces oraz pomyślność finansową.

Piąta Aleja

Piąta Aleja to symbol Ameryki. Tętniąca życiem oraz bogactwem, co roku przyciąga turystów z całego świata. Co stanowi sekret jej popularności? Przede wszystkim jest to miejsce, w którym znajdują się największe atrakcje turystyczne Stanów Zjednoczonych. Jedną z nich jest Empire State Building – przez lata najwyższy budynek w tym kraju – taras widokowy znajduje się na 86. piętrze, a jego całkowita wysokość wynosi natomiast aż 443 metry. Widok ze szczytu Empire State Building dostarcza niezapomnianych wrażeń. Warto zaznaczyć, że podczas pogodnego dnia widoczność sięga aż 130 km.

Równie sławną destynacją jest Rockefeller Center. To ogromny kompleks komercyjnych budynków, wybudowany w latach Wielkiego Kryzysu przez jednego z najbardziej rozpoznawalnych milionerów na świecie – Johna D. Rockefellera. Był to również pierwszy nowojorski projekt, który łączył ze sobą przestrzenie biurowe, handlowe oraz rozrywkowe. Ze względu na liczbę osób w nim przebywających, określany jest często jako “miasto w mieście”, bowiem codziennie gości w nim ok. 240 tys. ludzi. Inne statystyki dotyczące tego miejsca również zdumiewają – znajduje się tam 48 758 okien biurowych, ponad 100 tys. telefonów oraz 388 wind.

Broadway

brodawayBroadway to teatralne i rozrywkowe centrum USA. Główną atrakcją jest tu kompleks kilkudziesięciu teatrów “ciągnących się” wzdłuż ulicy. Odwiedzający mają zatem okazję, by udać się na wysokiej klasy spektakl. Większość wystawianych na Broadway’u sztuk ma charakter komercyjny. Niektóre z nich tworzone są również z myślą o koneserach niszowego klimatu. Broadway to jednak przede wszystkim kolebka musicali. Dzięki szerokiej ofercie występów, wizyta w jednym z broadwayowskich teatrów będzie świetnym pomysłem zarówno dla dorosłego turysty jak i dla rodziny z dziećmi.

Kolejnym punktem wartym zobaczenia jest Times Square – jeden z największych symboli Nowego Jorku, leżący między Broadwayem a 7. Aleją. Plac ten oszałamia liczbą kolorowych neonów oraz modernistyczną architekturą. Co więcej, jest miejscem licznych występów ulicznych artystów oraz ciekawych eventów. Z tego względu, wizyta na Times Square pozwala poczuć “prawdziwego ducha” tego miasta oraz spędzić czas w ciekawy sposób.

Spacer po najpopularniejszych ulicach Nowego Jorku bez wątpienie może dostarczyć wielu wrażeń. Pomnik “Szarżującego Byka” na Wall Street, Empire State Building przy Piątej Alei czy wizyta w jednym ze słynnych teatrów na Broadway to natomiast atrakcje, których nie może pominąć żaden turysta, a już na pewno nie osoba wyjeżdżająca do Stanów w ramach programu Work & Travel USA.

Facebook