Niezwykła natura w stanie Utah

niezwykła natura w stanie utah

Utah leży w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, graniczy z Arizoną, Nevadą, Kolorado, Idaho i Nowym Meksykiem. Nazwa stanu wywodzi się prawdopodobnie z języka Indian Ute i oznacza ludzi z gór lub z plemienia Apaczów. Ciekawostkę stanowią również mieszkańcy tych terenów – blisko 60% z nich deklaruje przynależność do kościoła mormonów, co jest największym odsetkiem na świecie.

U mormonów

Obecność wyznawców Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich da się zauważyć w Parku Narodowym Zion, kiedy to na jego terenie w XIX wieku osiedlili się mormoni. Urzeczeni pięknem tego miejsca nadali mu nazwę nawiązującą do biblijnej świętej góry Synaj, gdzie według Starego Testamentu Mojżesz miał otrzymać kamienne tablice z dziesięciorgiem przykazań. Na terenie rezerwatu znajduje się blisko 900 gatunków roślin, co jest spowodowane dużą różnicą w wysokościach, a co za tym idzie zróżnicowanymi warunkami klimatycznymi. W najniższym punkcie jest to 1117 m n.p.m a w najwyższym 2660 m n.p.m – stwarza to warunki dla wegetacji różnych typów roślin od górskich po pustynne. Tak samo jest z fauną – można tam spotkać zwierzęta preferujące wyżyny i niziny, takie jak na przykład: pumy płowe, lisy rude, kojoty preriowe, czarne wdowy, rysie rude, skorpiony, kolibry, tarantule czy grzechotniki. Ciekawostką geologiczną jest nowo powstałe jezioro w okolicy rzeki Virginii. W 1995 roku miało miejsce osuwisko, które zasypało jej koryto i zablokowało dojazd do parku. Nad osuniętą warstwą skał i ziemi zaczął tworzyć się naturalny zbiornik wodny, który do dziś stanowi wyjątkową atrakcję Zion.

Diabelnie piękny widok

delicate-archUroku nie można odmówić drugiemu co do wielkości rezerwatowi w stanie Utah – Arches. Na powierzchni przekraczającej 300 m² znajduje się największy kompleks naturalnych łuków skalnych na świecie. Ukształtowały się one w wyniku zjawiska polegającego na powstawaniu w piaskowcu pionowych pęknięć, które pod wpływem wietrzenia i erozji mrozowej pogłębiały się, tworząc charakterystyczne niecki. W skutek działania wiatru skały kruszą się, finalnie formując otwarty kształt skalnego okna. Prawdopodobieństwo wystąpienia sprzyjających czynników na tak dużym obszarze jest niewielkie, przez co Diabelny Ogród staje się jeszcze bardziej fascynujący. Wybierając się do Arches koniecznie odwiedź groty na terenie parku – przed wieloma laty Indianie z plemienia Anasazi pozostawili na ich ścianach zagadkowe ryty. Może Tobie uda się rozszyfrować ich przekaz?

Między plemionami

bryce-canyonNajmniejszym parkiem w tej części Stanów Zjednoczonych, ale najciekawszym ze względu na swoją długą historię, jest Bryce Canyon. Jego nazwa pochodzi od wspomnianych już wcześniej mormonów, a konkretnie jednego z pionierów społeczności Ebenezera Bryce’a. Jednak zanim religijny odłam pojawił się na tych ziemiach, zamieszkiwali je rdzenni Indianie z plemienia Anasazi i Fremont, które zostały wyparte ok. 1200 roku przez Pajutów. Ci ostatni wierzyli, że przed nimi tereny te należały do legendarnych złych ludzi, którzy potrafili przekształcać się w różne zwierzęta. Kiedy zaczęli prowadzić bratobójcze walki jeden z indiańskich bogów pozamieniał ich w skały i rozrzucił po wzniesieniach. Osadnicy z Europy przybyli tam dopiero w drugiej połowie dziewiętnastego wieku, wśród nich Bryce, co dało początek nowej społeczności na terenie parku. Miejsce to obfituje w liczne atrakcje, do ciekawostek geologicznych należy naturalnie powstała niecka, która swoim kształtem do złudzenia przypomina zbudowany przez ludzi amfiteatr. Dziś została na niego zaadaptowana i odbywają się w nim liczne przedstawienia. Propozycją dla fanów sportów zimowych jest stok narciarski funkcjonujący na terenie rezerwatu. Dzięki powyższym punktom na mapie Arches pojawia się tam wielu turystów – ich liczba oscyluje w granicach miliona rocznie.

Kompleks trzech wyjątkowych parków na terenie stanu Utah powinien stać się obowiązkowym punktem na liście ,,must see” dla wszystkich, ceniących zjawiska przyrodnicze i geologiczne. Pozostaje to także doskonała propozycja dla amatorów amerykańskiej historii i kultury. Odnajdą się tam również fani narciarstwa i pieszych wycieczek oraz wszyscy poszukujący odpoczynku na łonie zagadkowej, dzikiej przyrody.

Facebook