Nowy Meksyk – jaką dzikość skrywa ten południowy stan?

Nowy Meksyk

Piąty co do wielkości stan USA budzi ciekawość, fascynuje i sam w sobie zachęca do podróży. Pamiętasz sceny filmowe kręcone na tle tajemniczych, pustynnych krajobrazów, bitwy kowbojów i charakterystyczne drzwi wejściowe do Saloon? Zobacz, czym jeszcze może zaskoczyć Nowy Meksyk.

Gratka dla fanów westernu

Mianem Dzikiego Zachodu określa się m.in. Teksach, Kalifornię i Nowy Meksyk. To te tereny, aż do pojawienia się białych osadników, były w całości zamieszkiwane przez Indian. Termin “dziki zachód” zyskał popularność dzięki filmom western, które ukazywały zmagania Indian, szeryfów, kowbojów i osadników. Najpopularniejszymi produkcjami tego gatunku są m.in.: W samo południe (1952), Siedmiu wspaniałych (1960) czy Pewnego razu na Dzikim Zachodzie (1968). Nowy Meksyk dodatkowo zyskał na popularności od czasu kręcenia serialu Breaking Bad. Od 2008 roku miliony turystów odwiedza największe miasto tego stanu – Albuquerque w celu wycieczki śladami Waltera White’a. Nieodłączną częścią wędrówki jest odwiedzenie posesji, w której faktycznie mieszkał główny bohater serialu. Los Pollos Hermanos, obok 3828 Piermont Drive, jest drugą najczęściej odwiedzaną destynacją. W fabule Breaking Bad była to sieć restauracji należąca do Gustavo Fringa, szefa mafii.

nowy meksykAtak UFO?

Nowy Meksyk swoją popularność w dużej mierze zawdzięcza Incydentowi w Roswell. Zapoczątkowało go rozbicie niezidentyfikowanego obiektu, które miało miejsce 2 lipca 1947 roku, około 120 kilometrów na północny zachód od Roswell. Władze początkowo potwierdziły, jakoby rozbitym obiektem miałby być statek UFO, jednak bardzo szybko zmienili zdanie mówiąc, że przedmiotem, który uległ wypadkowi był balon meteorologiczny. Od tej pory powstało wiele hipotez na temat tamtego wydarzenia. Na światło dzienne wyszły się fotografie, które ukazują humanoidalne istoty. Naukowcy potwierdzili, że zdjęcia nie przedstawiają zdeformowanej genetycznie osoby, manekina ani mumii, natomiast ich czas wykonania faktycznie pochodzi z 1947 roku. Ufolog Anthony Bragalia twierdzi, że pochodzenie istot pozaziemskich zostało przecież udowodnione naukowe, jednak tej tezie w dalszym ciągu zaprzecza wielu badaczy. Teorie spiskowe są czymś, co bardzo fascynuje ludzi, dlatego Nowy Meksyk w odpowiedzi na liczne odwiedziny związane z minionymi wydarzeniami, otworzył Międzynarodowe Muzeum i Ośrodek Badań nad UFO. Dodatkowo wjeżdżając do miasta Roswell na ulicach można zauważyć narysowane postacie pozaziemskie, które witają przybyszów.

Santa Fe, Georgia O’Keeffe

Odwiedzając Nowy Meksyk nie sposób nie wybrać się do jego stolicy – Santa Fe. Miasto to charakteryzuje się piękną architekturą. Ceglane domy połączone z niebieskimi okiennicami łączą tradycję z nowoczesnością. Nic dziwnego, że w połowie swojego życia przeniosła się tam Georgia O’Keeffe. Amerykańska malarka, której tematem obrazów są głównie kwiaty, skały, muszle, kości zwierząt i krajobrazy, inspirowała się tamtejszym życiem wiejskim. To również w tamtym miejscu artystka doczekała końca swojego życia. Po jej kremacji Juan Hamilton, jej przyjaciel i rzeźbiarz, wszedł na szczyt Pedernal Mountain i wedle jej życzenia, rozrzucił prochy razem z wiatrem.

Nic dziwnego, że Nowy Meksyk budzi kontrowersje, fascynację i podziw. Pustynne, dzikie tereny łączą się tam z majestatem wysokich gór i różnorodnością szeroko rozwiniętej roślinności. Być może dlatego, że stan ten jest pełen kontrastów, jest on równie często odwiedzany i uważany za destynację, która dumnie reprezentuje historię USA.

Facebook