Park Narodowy Sekwoi – miejsce, które budzi respekt

las

Częstym motywem podejmowanym w sztuce jest kontakt człowieka i przyrody. Natura inspiruje i pobudza wyobraźnie. Potrafi wprowadzać umysł w niezwykły, euforyczny stan, ale też przynosi ukojenie. Wiele osób ma swoje zakątki – enklawy, w których spędza czas, by złagodzić stres lub zwyczajnie przeżyć szczególny nastrój wyciszenia i beztroski.

piekno sekwoiPark Narodowy Sekwoi to dla Amerykanów jedno z takich miejsc. Jest zlokalizowany na południowym terytorium gór Sierra Nevada. To drugi po Yellowstone najstarszy park narodowy Stanów Zjednoczonych. Jest przede wszystkim znany jako dom mamutowców olbrzymich – niegdyś zaliczanych do sekwoi – największych drzew na całym świecie. W nim również znajduje się najwyższa góra kontynentalnej Ameryki Północnej. Wyjątkowy charakter parku tworzy również układ licznych i wciąż odkrywanych, ogromnych jaskiń – w tym najdłuższej w Kalifornii – Jaskini Lilburn.

trzyWśród licznych atrakcji, które znajdują się w Parku Narodowym Sekwoi – warto wymienić przede wszystkim rosnące w tamtejszym Lesie Olbrzymów dwa najwyższe drzewa na świecie – Drzewo Generała Shermana i Drzewo Generała Granta. To właśnie majestat tego gatunku drzew nakłonił Hale Tharpa oraz Johna Muira do podjęcia starań, by uchronić to czarujące miejsce od zgubnej ingerencji człowieka w czasach gorączki złota. Oprócz majestatycznych, gigantycznych mamutowców, w Parku Narodowym Sekwoi można zobaczyć liczne, zachwycające krajobrazy przemierzając górskie szlaki. Poruszanie się pojazdami mechanicznymi na terenie parku jest w dużej części zakazane, a dostęp do wielu miejsc w Parku jest utrudniony, jednak sprzyja to zachowaniu pierwotnego stanu tego miejsca oraz chroni dziewiczą faunę i florę.

lakaWśród najbardziej rozpoznawalnych punktów w Parku warto zwrócić uwagę na klejnot Sierra – Crescent Meadow, czyli łąkę, otoczoną potężnymi sekwojami. Dużą atrakcją jest również jaskinia Crystal Cave – jedna z nielicznych, którą mogą zwiedzać turyści, mimo że na terenie Parku Sekwoi znajduje się ich kilkaset. Ciekawostką i stałym punktem fotograficznym od 1937 r. jest również Tunnel Log – wydrążony w przewróconej sekwoi tunel, przez który mogą przejeżdżać samochód. Wielkie wrażenie, zwłaszcza wczesnym latem, kiedy górskie strumienie zasilane są topniejącym śniegiem, robią też Wodospady Tokopah.

Park Narodowy Sekwoi to magiczne miejsce, które co roku przypomina Amerykanom o tym jak istotna jest walka z globalną degradacją środowiska. Na jego terenie organizowane są akcje edukacyjne oraz funkcjonują programy ochrony fauny i flory.

Facebook