Park Yellowstone – jakich atrakcji nie można przegapić?

yellowstone

Yellowstone to najbardziej znany i najstarszy park narodowy na świecie. Słynie przede wszystkim z gejzerów, gorących źródeł oraz przepięknych wodospadów. W jaki sposób zaplanować wycieczkę po krainie pełnej unikatowego dziedzictwa natury? Jakich atrakcji nie można przegapić w Parku Yellowstone?

Co warto zobaczyć w Parku Yellowstone?

Park Yellowstone obejmuje powierzchnię 8980 km², rozciągającą się między stanami Wyoming, Idaho oraz Montana. Został utworzony w 1872 roku i od tego momentu stanowi w pełni chronione środowisko megafauny, unikatowe pod względem wielości gatunków roślin i zagrożonych populacji zwierząt. Spośród tych ostatnich należy zwrócić uwagę na rysia kanadyjskiego, wilka szarego, a także dzikie bizony. Najbardziej korzystną porą, ułatwiającą zwiedzanie parku jest lato, ponieważ odpowiednio wysokie temperatury zapewniają dobrą widoczność krajobrazów. Wyjątkowych widoków bez wątpienia nie zabraknie, a wycieczkę po najciekawszych punktach parku najlepiej rozpocząć od Grand Canyon of Yellowstone. Pobyt w tym miejscu zachwyci każdego niesamowitą kolorystyką i pierwotnością natury, dostrzegalną na przełomie wzburzonych wód rzeki. Następnie, warto udać się do Artist Point – urzekającego perspektywą żółtego kanionu oraz ogromnego wodospadu, odbijającego światło słoneczne. Stamtąd poleca się wrócić do North Rim Drive i dotrzeć na platformę widokową Brink of Lower Falls, aby stanąć u szczytu wodnej kaskady.

Yellowstone – kraina gejzerów

park-yellowstoneOprócz wodospadów i kanionów Park Yellowstone charakteryzuje się również olbrzymią liczbą gejzerów. Ich obecność oraz zróżnicowanie zostały spowodowane połączeniem specyficznych warunków klimatycznych oraz geologicznych. Za najsłynniejszy gejzer na terenie parku uznaje się Old Faithful, który wybucha około 17 razy w ciągu doby. Dzięki regularnym erupcjom, trwającym od 2 do 5 minut, podczas których wyrzucane jest od 14 do 30 litrów wody, gejzer ten cieszy się olbrzymią popularnością wśród turystów. Ponadto, w Yellowstone znajduje się także najwyższy na świecie aktywny gejzer, określany jako Steamboat Geyser. Jego erupcje nie są w pełni przewidywalne, lecz kiedy się pojawiają osiągają wysokość nawet 90 metrów – intensywność wybuchów jest uzależniona od temperatury oraz ilości wód gruntowych.

Gratka dla miłośników jezior i wodospadów

Wszyscy ci, którzy uwielbiają podziwiać widoki ogromnych akwenów wodnych powinni natomiast zobaczyć Jezioro Yellowstone. Ma ono około 350 km² powierzchni oraz niemal 180 km linii brzegowej, dlatego nie sposób objąć go wzrokiem. W okolicy jeziora znajduje się droga prowadząca do niezwykle urokliwego zakątka Gull Point, umożliwiającego odpoczynek na dzikiej, kamienistej plaży w cieniu wysokich drzew. Dużo mniejszymi, lecz równie interesującymi jeziorami są Abyss – uznane za najgłębsze jezioro geotermalne w Yellowstone oraz Black Pool, wyróżniające się oryginalnym, delikatnie szafirowym kolorem wody.

Park Yellowstone to jeden z najpiękniejszych obszarów przyrodniczych w Stanach Zjednoczonych. Zwiedzający go mają szansę podziwiania bogactwa natury na każdym kroku – począwszy od wyjątkowych okazów roślin, aż po bezkresne krajobrazy i niesamowite gejzery. Dobrze zaplanowana wycieczka bez wątpienia pozwoli zobaczyć najciekawsze atrakcje Yellowstone w zaledwie kilka dni.

Facebook