Podróż do USA – jak się przygotować i co ze sobą zabrać?

podroz-do-usa

Stany Zjednoczone to państwo podzielone na 50 stanów, które graniczy z Kanadą i Meksykiem oraz otoczone jest przez trzy oceany. Dla wielu m.in. Europejczyków największym marzeniem jest wyjazd do USA. Kraj ten odznacza się przede wszystkim, różnorodnością społeczną i znany jest z takich filmów jak “E.T”, “Szczęki” czy “Titanic”, kojarzony ze Statuą Wolności, aleją gwiazd w Hollywood, Venice Beach w Los Angeles. Zobacz, jak przygotować się do wyjazdu marzeń i co ze sobą zabrać na podróż do USA.

Obowiązkowe dokumenty na wyjazd do USA

Wyjazd do Stanów Zjednoczonych wiąże się przede wszystkim z istotnymi kwestiami prawnymi. Pierwszym krokiem jest posiadanie ważnego paszportu. Potrzebna jest również wiza, którą można otrzymać po odbytym spotkaniu w konsulacie lub ambasadzie. Istnieje też możliwość wyrobienia międzynarodowej legitymacji studenckiej, z którą wiążą się liczne korzyści za tym płynące, jak zniżki, które dotyczą głównie transportu. Aby ją zdobyć należy wypełnić formularz na stronie internetowej isic.pl. Kierowcy natomiast mogą wyrobić Międzynarodowe Prawo Jazdy. Wystarczy, że zostanie złożony wniosek w starostwie powiatowym i uiści się opłatę za dokument.

Kilka praktycznych porad…

podroz-do-usaKonieczne będzie założenie konta w amerykańskim banku, bowiem większość pracodawców przekazuję wypłatę w formie czeku, który można zrealizować wyłącznie w banku. Mimo, że istnieje możliwość korzystania z kart kredytowych, dobrze jest zabezpieczyć się w gotówkę. W Stanach Zjednoczonych waluta, z której korzystają mieszkańcy to dolar (USD). Jeśli chodzi o bagaż podręczny to jego waga nie może przekraczać 8-10 kg, a do tego na pokład możesz zabrać jeszcze drobne rzeczy, takie jak np. torba z laptopem lub mała torebka. Co do zawartości bagażu podręcznego to warto spakować najpotrzebniejsze kosmetyki w mini wersji, odzież na zmianę, leki przeciwbólowe oraz przekąski. Najważniejsze jest zapakowanie wcześniej wspomnianego paszportu, wizy oraz dokumentów związanych z miejscem pobytu.

O czym nie zapomnieć przy pakowaniu walizki?

podroz-do-usaPodczas pakowania bagażu rejestrowanego przed podróżą do USA trzeba pamiętać, że podczas lotów transatlantyckich możesz zabrać ze sobą dwie walizki – jedna nie powinna ważyć powyżej 23 kilogramów i mieć do 158 cm wysokości. Jeśli podróżujesz tradycyjnymi liniami TYLKO jedną sztukę bagażu rejestrowanego (nadawanego do luku bagażowego) masz w cenie biletu. Za drugą sztukę takiego bagażu linia lotnicza pobierze od Ciebie na lotnisku opłatę (cena zależy od linii lotniczej, co najmniej 50 EUR). W torbie podróżnej musi znaleźć się odzież, z uwzględnieniem zmiennej pogody w kraju, jednak nie zabieraj jej zbyt dużo, bowiem przez większość czasu i tak będziesz w pracy. Warto zostawić miejsce na nowe ubrania zakupione podczas pobytu. Oprócz tego weź kosmetyki, krem z filtrem, soczewki i płyn do soczewek, podstawową apteczkę, leki przeciwbólowe, na przeziębienie i antyalergiczne, małą kłódkę, igłę i nitkę do szycia oraz środek na owady. Dodatkowo, spakuj niezawodny przewodnik w formie papierowej, który pomoże określić trasę zwiedzania podczas dnia wolnego. Jednak gdy po dniu pracy czy spacerowania przyjdziesz do pokoju, będziesz chciał naładować telefon, żeby mieć szansę krótkiej rozmowy z bliskimi i właśnie wtedy przyda się przejściówka, o której warto pamiętać podczas przygotowywania się do podróży.

Wyjazd do USA jest nie tylko spełnieniem marzeń, ale także sporym wyzwaniem. Oprócz skrupulatnego zaplanowania trasy wyprawy należy również pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się, pakując najpotrzebniejsze rzeczy do bagażu podręcznego oraz lotniczego. Jeśli wszystkie kroki z listy zostały odhaczone, nie pozostaje nic innego jak rozpoczęcie spełniania dziecięcego marzenia.

Facebook