Reżyserzy, którzy zatrzęśli Hollywood

klaps

Hollywood jest miejscem obfitującym w światowej klasy sławy. To właśnie tam powstają największe produkcje filmowe wyznaczające poziom, któremu chcą dorównać producenci z całego świata. Tamtejsze filmy tworzy się z wielkim rozmachem, co jest doceniane przez międzynarodową publiczność – zwłaszcza jeśli okazuje się, że reżyserują je konkretni twórcy. Czyje produkcje są doceniane najbardziej?

tarantinoQuentin Tarantino – mówi się, że jego geniusz to wynik pięciu lat przepracowanych w wypożyczalni kaset wideo. Wtedy to Quentin poznawał film poczynając od niskobudżetowych produkcji, aż do uznanych klasyków. Mieszankę różnych stylów widać w jego twórczości – zaskakuje charakterystycznymi dialogami, wielością krwawych i dosadnych scen oraz wulgarnością przedstawioną w humorystyczny sposób. Uznaje się go za reżysera, który stworzył osobliwy gatunek filmu niemożliwy do odtworzenia przez innych. Pierwszą docenioną produkcją Tarantino były “Wściekłe Psy”, a zaraz po nich kultowy już “Pulp Fiction”. Każda realizacja Quentina to gwiazdorska obsada, a sam reżyser w swoich filmach wciela się czasem w postacie epizodyczne.

Steven Spielberg – zdecydowanie jeden z najbardziej wpływowych reżyserów współczesnego kina. Znacząca większość jego produkcji zamieniła się w sukces. Nie ma na świecie osoby, która nie znałaby “Szczęk”, “E.T.” czy przygód “Indiany Johanes’a”. Do 1985 r. uznawano go za twórcę lekkiego kina, jednak wtedy to powstał dramat “Kolor purpury” – od tamtego czasu filmy Spielberg dotykały różnej tematyki i gatunków. Charakterystycznym zabiegiem stosowanym przez reżysera jest budowanie momentu kulminacyjnego w taki sposób, by ukryć przed widzami główny motyw filmu do ostatniej chwili.

nolanChristopher Nolan – to reżyser, który całe swoje życie podporządkował reżyserii. Zaczął już jako siedmioletni chłopiec i do dzisiaj kontynuuje tę pasję. Pierwszy sukces przyniósł mu film “Memento” – kryminał opowiadający historię nietypowych poszukiwań sprawcy morderstwa. Jednak prawdziwą sławę przyniosła mu realizacja produkcji o popularnym super-bohaterze Batmanie. W jego reżyserii powstały dwie części, w których kultowa postać zmaga się ze złem. Fikcją w innym stylu jest “Incepcja” – film, w którym główną rolę odegrał Leonardo DiCaprio, wymaga od widza pełnego skupienia ze względu na zawiłe i przenikające się wątki.

Peter Jackson – niezależnie czy lubi się fantastykę czy nie, należy docenić geniusz tego reżysera. Od ósmego roku życia, kiedy to po raz pierwszy zobaczył “King Konga”, ponowne nakręcenie tego filmu stało się jego marzeniem, które zrealizował w 2005 roku. Największy sukces przyniosła mu ekranizacja trylogii “Władca Pierścieni” i “Hobbit”. Swoją fascynacją do elfów i innych postaci znanych ze Śródziemia zaraził miliony ludzi na całym świecie.

tim burtonTim Burton – mimo że nie skończył liceum, dostał się na wydział animacji w California Institute of the Arts. Został zaangażowany jako animator w studio Disneya, gdzie współtworzył kreskówki oraz zrealizował swój pierwszy film (trwający 7 minut) “Vincent”. Od dziecka był zakochany w horrorach z Vincentem Price’m, co wywarło duży wpływ na jego późniejszą twórczość. Price pojawia się w “Edwardzie Nożycorękim”, dokumencie “Conversations with Price”, a postać Alfreda z “Batmana” jest nim inspirowana. Filmy Burtona emanują szaleństwem przejawiającym się u postaci i w scenografiach – przedstawiają to wyraźnie “Alicja w Krainie Czarów” czy “Charlie i fabryka czekolady”. Chętnie współpracuje z Johnym Deepem i twórcą muzyki filmowej Dannym Elfmanem. Inspirują go widoczne w produkcjach klimaty gotyckie, a jego postacie często przejawiają problemy, z którymi zmaga się sam reżyser.

To tylko niektórzy z wielkich reżyserów, których produkcje uzasadniają słuszność uznawania Hollywood za miejsce powstawania najlepszych produkcji filmowych. Mimo że wśród nich nie ma zbyt wielu kobiet, to do zasilenia tego zacnego grona zmierza m.in. znana i uwielbiana Angelina Jolie, która jest ikoną piękna docenianą za grę aktorską na najwyższym poziomie. Jej przygoda z reżyserią dopiero się zaczyna, ale być może niedługo będzie o niej głośno również ze względu na dokonania na tej płaszczyźnie.

Facebook