Route 66, czyli poznaj najbardziej fascynującą drogę świata

route66

Route 66 to najbardziej znana trasa w Stanach Zjednoczonych, która jest symbolem znanym z historii i kultury. Na czym polega fenomen Drogi Matki, nieustannie przyciągającej rzesze nowych turystów czy miłośników motoryzacji? Tego i kilku innych ciekawych faktów dotyczących Route 66 dowiesz się z poniższego artykułu.

Route 66 – dlaczego jest kultowa?

Droga 66 była główną trasą ludzi przemieszczających się na zachód USA w poszukiwaniu lepszego życia. Dla nich był to przede wszystkim szlak prowadzący do dobrobytu, który skończył się wraz z nastaniem plagi susz w Oklahomie. Route 66 powstałą wskutek połączenia wielu mniejszych dróg. Często przecinały one centra miast oraz ich główne ulice, dlatego nazwano ją również Główną Ulicą Ameryki. Obecnie trasa nie pełni już funkcji użytkowych ze względu na to, że powstały szybkie autostrady międzystanowe. Route 66 generowałaby dodatkowe koszty, dlatego teraz pełni wyłącznie funkcję atrakcji turystycznej, która ma wielu miłośników, darzących ją ogromnym sentymentem ze względu na dziedzictwo historyczne i kulturalne.

Na trasie Drogi Matki – miasteczko Seligman

route66Arizona to z pewnością jeden z najciekawszych przystanków na trasie Route 66 – obszar pełen małych miasteczek, gdzie jednym z wartych uwagi jest właśnie jest Seligman. Dawniej z mnóstwem barów, dziś będące atrakcją turystyczną z bardzo ciekawymi historycznymi atrakcjami. Miasteczko posiada specjalną strefę dla zwiedzających: Seligman Historic District. Znajdują się w niej kawiarnie, kioski z pamiątkami czy też opuszczone stacje benzynowe, które stanowią relikt czasów największej świetności tego miejsca. W Seligman znajduje się restauracja Snow Cap, stanowiąca wzór dla animacji Disneya pt. Auta, a więc są również atrakcje dla najmłodszych.

Literackie obrazy Route 66

Trasa 66 chętnie była opisywana na kartach książek. Niewiele osób wie, że “Droga Matka” to nazwa, która padła po raz pierwszy w powieści Johna Steinbecka pt. Grona gniewu, za którą otrzymał nagrodę Pulitzera. Dotyczy wspomnianych wcześniej farmerów z Oklahomy, poszukujących po suszach nowego miejsca do zamieszkania. Akcja powieści rozgrywa się w latach 30 XX wieku, a fabuła niesamowicie pochłania czytelnika, wobec czego książkę czyta się jednym tchem. Warto również sięgnąć po Powrót na Route 66 Michaela Zadooriana i poznać historię emerytowanego małżeństwa, które rusza kamperem wzdłuż trasy, aby odwiedzić miejsca ze swojej młodości. Na pewno wzruszy niejednego czytelnika lub czytelniczkę.

Nie bez powodu Route 66 okrzyknięto najbardziej fascynującą drogą świata. Ma ona niesamowitą historię, przeniknęła na dobre do świata kultury, a także stanowi niesamowitą trasę wycieczkową dla miłośników motoryzacyjnych przygód z przystankami w inspirujących miejscach.

Facebook