SoHo – ekskluzywna dzielnica Nowego Jorku

ulice w Soho

Na Manhattanie znajduje się jedna z bardziej charakterystycznych dzielnic Nowego Jorku – SoHo. Jej nazwa to akronim od słów South of Houston Street. Sama dzielnica jest niewielka, ponieważ obejmuje zaledwie kilka przecznic, jednak zajmuje bardzo ważne miejsce na mapie Nowego Jorku. Jej rozgłos jest spowodowany intrygującą, zawiłą przeszłością, a specyficzna architektura tej dzielnicy przyciąga wielu turystów z całego świata. 

budynki SohoSoHo należała początkowo do rejonu przemysłowego. Tutaj powstawały fabryki oraz magazyny, a okolice zamieszkane były przez pracujących w ciężkich warunkach robotników. Zmiany przyniosły reformy w prawie pracy na początku lat 60. XX wieku. Za ich sprawą produkcja ustała, a opustoszałe fabryki i magazyny zaczęto przekształcać na mieszkalne pomieszczenia zwane loftami. Tutaj, w spokojnym klimacie postindustrialnym, miejsce do twórczości znaleźli nowojorscy artyści, do których później dołączyli muzycy jazzowi. Mnogość klubów muzycznych oraz galerii sprawiło, że SoHo zaczęło odgrywać znaczącą rolę na polu szeroko pojętej sztuki. Ważniejszą postacią związaną z dzielnicą był George Maciunas, założyciel Fluxusu – ruchu artystycznego, którego ideą było zatarcie granic pomiędzy tradycyjną sztuką, a prozą życia codziennego. Okres bujnego rozkwitu działalności artystycznej nie trwał zbyt długo. Warunki do swobodnego rozwoju awangardy zostały ograniczone za sprawą komercjalizacji klubów, do której doszło w latach 70. XX wieku. SoHo zaczęło interesować bardziej zamożnych obywateli, którzy w międzyczasie zaczęli się tam osiedlać. Zmieniło to dotychczasowy charakter tej części miasta.

Soho artysciJeśli już mowa o charakterze, to należy wspomnieć o wyjątkowej architekturze tego miejsca. Cast-Iron Historic District to centralna część SoHo, na której obszar składa się około 250 nietypowych, aczkolwiek pięknych budynków powstałych w XIX wieku. Są to bardzo charakterystyczne konstrukcje, które cechują się żeliwnymi zdobieniami. Dekoracje stały się bardzo popularne w tamtym okresie, ponieważ były tanim i szybki sposobem na wykończenie elewacji. W okresie świetności tego stylu architektonicznego panowało przekonanie o tym, że w wypadku ewentualnego pożaru żeliwne ozdoby są stabilniejsze i bardziej bezpieczne, aniżeli te wykonane z kamienia. Niestety nie znalazło to odzwierciedlenia w rzeczywistości, ponieważ żeliwo to stop, który ulega deformacji podczas działania ciepła.

Soho ulicaCharakterystyczna zabudowa, która została wpisana na listę zabytków, sprawiła, że SoHo jest miejscem wycieczek miłośników sztuki i architektury. Dziś dzielnica nie ma już nic wspólnego z klasą robotniczą. Osiedlili się w niej biznesmeni, zamożni artyści oraz muzycy, a wraz z nimi do dzielnicy przywędrowały sklepy znanych i drogich marek. Aktualnie SoHo jest miejscem, w którym warto się pokazywać. Dzielnica ciągle jeszcze jest łączona ze światem kultury i sztuki, ponieważ można w niej spotkać rozmaite galerie sztuki, teatry oraz muzea. Podczas pobytu w Nowym Jorku warto poświęcić choć jeden dzień na zwiedzanie SoHo, by wczuć się w wyjątkowy klimat tego miejsca.

Facebook